Mobile

Apple w obliczu przejścia we wszystkich urządzeniach na USB-C. Jak to będzie?

przeczytasz w 2 min.

Unia Europejska wyznaczyła już termin dla producentów urządzeń mobilnych na przejście na złącze USB-C. Apple będzie musiało wreszcie zrezygnować ze złącza Lightning w swoich smartfonach i tabletach. Do kiedy firma to zrobi?

Jak pisaliśmy na łamach naszego serwisu pod koniec października, UE wyznaczyło ostateczny termin wdrożenia we wszystkich urządzeniach mobilnych standardu USB typu C27 grudnia 2024 roku. To od tej daty każde nowe urządzenie typu smartfon i tablet, będzie musiało posiadać takowe złącze do ładowania/transferu danych. Wielu producentów już od dawna dostosowało się do nowych wytycznych Unii Europejskiej, oczywiście za wyjątkiem Apple.

iPhone

Gigant z Cupertino choć powoli wdraża USB-C w swoich urządzeniach (w końcu laptopy i tablety już się go doczekały), to smartfony nadal stanowią ostatnią ostoję złącza Lightning. Słyszeliśmy już nie raz plotki o tym, że Apple myśli o przejściu na nowe złącze już smartfonach iPhone w serii 15 (lub przynajmniej w wersji Pro tych modeli). Można jednak śmiało powiedzieć, że tę samą plotkę już słyszeliśmy w przypadku poprzednich premier iPhone'ów. I tutaj pojawiają trzy scenariusze, jak może potoczyć się wdrażanie złącza USB-C.

iPhone ze złączem Lightning do samego „końca”

Apple może zwlekać z wdrożeniem USB-C tak naprawdę do iPhone’ów z serii 17 – ich premiera wypada na 2025 rok. Do tego czasu firma z Cupertino może szukać obejścia w przepisach, by nadal korzystać ze swojego autorskiego złącza. Jaka miałaby być tego celowość? Ciężko powiedzieć… Nie raz słyszeliśmy, że ich rozwiązanie jest bardzo dobre i jego usunięcie spowoduje zwiększenie się ilości elektrośmieci.

iPhone bez złącza, bo w sumie po co?

Drugi scenariusz zakłada, że Apple po prostu porzuci jakiekolwiek złącze wejścia/wyjścia w swoich smartfonach. Żyjemy w czasach, gdzie ładowanie, transfer danych i komunikacja może przebiegać całkowicie bez kabli. Mamy wydajny standard bezprzewodowego ładowania Qi, posiadamy niezwykle szybkie Wi-Fi w standardzie 6/6E, dysponujemy niezwykle energooszczędnym Bluetooth w wersji 5.3, czy korzystamy z sieci komórkowej w standardzie 5G. W związku z powyższym firma z Cupertino może po prostu uznać, że już nie potrzebuje żadnego złącza do swoich mobilnych urządzeń.

iPhone ze złączem USB-C, bo po co kombinować?

W ostatnim scenariuszu Apple może po prostu zrobić to, co zrobił w swoich urządzeniach MacBook i iPad – po prostu wdrożyć uniwersalny standard łączności przewodowej. USB typu C pozbyło się wszystkich bolączek swoich poprzedników (jest mniejsze od USB typu AB, a przy tym sprawia mniejsze problemy, niż odmiany mini i micro) i do tego jest coraz bardziej rozbudowywane o nowe funkcje (tj. szybkie i efektywne ładowanie, wysoki transfer danych, możliwość przesyłania obrazu czy dźwięku). To wszystko sprawia, że to właśnie dlatego ludzie coraz chętniej poszukują tego złącza w swoich urządzeniach.

Gdzie Apple nie może, tam "Jutuber" pomoże!

A Wy jak myślicie – W którą stronę pójdzie Apple? Dajcie znać w ankiecie i wyraźcie swoją opinię w komentarzach!

Źródło: techradar

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  030366
  14
  Znając Apple, to prędzej wywalą złącze całkowicie, niż zamontują standardowe USB. Przy okazji zrobią własny standard ładowania bezprzewodowego, niekompatybilny z niczym innym, żeby ktoś przypadkiem nie kupił ładowarki od innego producenta :)
  • avatar
   ockdemon
   5
   Chore dranie, szybkość ładowania iPhone to obecnie dranat przy tym co potrafi konkurencja
   • avatar
    KENJI512
    4
    Co zrobi Apple? Jedno z dwóch:
    1) USB-C ale na jakimś specjalnym interfejsie, i i tak będzie trzeba jakieś super kabelki za $199 kupować
    2) Po prostu wycofa się z jakichkolwiek złącz, bo po co, można bezprzewodowo, to jest postęp i innowacja, fani jabłka będą chwalić
    • avatar
     Jerzy_D
     2
     Najwyższy czas, aby najlepsze rozwiązania trafiały, jako standard do wszystkich urządzeń.
     • avatar
      Chiczkok
      1
      Dowalą nowy standard ładowania bezprzewodowego kompatybilny tylko z ich ładowarkami za jedyne 99$
      • avatar
       BariGT
       0
       Wywalą złącze w ogóle i zrobia ładowarkę indukcyjną z (DRM, przypisaną do urzadzenia i ubijaną co x cykli) co by aplowcy mogli poczuć się ekskluzywnie
       • avatar
        bankaigoku
        0
        Nigdy nie pochwalę regulacji socjalistów z UE. Apple jest jakie jest, ale zobaczycie, że jeszcze ta cała akcja zakończy się dla nas czkawką. Wyjdzie nowy standard, na świecie będzie już od dawna, a w UE nie będzie można go sprzedawać, bo oczywiście pierw będzie trzeba znowelizować prawo. Już podobnie było z cyną bezołowiową, a czym się to skończyło? Tysiące ton bezużytecznej elektroniki, bo luty pękają przez mniejszą elastyczność, często znane pod nazwą "zimne luty".
        • avatar
         pawluto
         -1
         Na rynek europejski dać z usb-c a na resztę dać z lightning - i wszyscy zadowoleni.
         • avatar
          Cezarr
          0
          Nie znam się, ale do głowy przychodzi mi jakiś tryb serwisowy? To chyba tylko po przewodzie się da uruchomić, jeśli takowy posiada? Jeśli tak to o żadnej rezygnacji ze złącza nie możemy mówić.
          • avatar
           piotr.potulski
           0
           Nie wiem skąd przekonanie, że "mogą zrezygnować ze złącz". Te przepisy nie zabraniają złącza Lightning, ale nakazują możliwość ładowania przez USB-C PD. Do tego obejmuje ich obowiązek informacyjny w zakresie minimalnej mocy potrzebnej ładowarki i maksymalnej akceptowanej mocy ładowania. Akurat to może ich bardziej boleć niż gniazdko, bo zostali zmuszeni do napisania "ładowanie do bani" na pudełku.
           • avatar
            spiro
            0
            Apple pewnie zaimplemetuje fizycznie usbc ale kompatybilne tylko z urządzeniami applea a ładowanie innymi urządzeniami będzie możliwe z mocą 5W ;)