Internet

Apple w końcu reaguje na pozew zbiorowy. Kwota umowy ugodowej zaskakuje

przeczytasz w 2 min.

Pozew zbiorowy przeciwko Apple, który został złożony w 2019 roku najprawdopodobniej wkrótce zakończy się ugodą. Jej efektem jest wprowadzenie nowej polityki w App Store i przekazanie ustalonej kwoty na specjalny fundusz dla małych programistów.

Apple poszło na ugodę i wprowadza zmiany w App Store

Pozew, który został wniesiony przeciwko Apple przez twórców aplikacji na iOS dotyczył głównie wymogu korzystania z narzuconego systemu płatności w ramach którego firma z Cupertino pobierała prowizję. Możliwość opłacania usług bezpośrednio u właścicieli aplikacji była zakazana przez regulamin App Store. Właśnie z tego powodu aplikacje na Androida były często tańsze, niż te przeznaczone na iOS.

W ramach ugody Apple postanowiło jednak zmienić regulamin sklepu i nieco ułatwić zarabianie programistom. Niestety nadal nie będzie perfekcyjnie. Nowa polityka pozwoli twórcom wykorzystywać środki komunikacji masowej, takie jak wiadomości e-mail, w ramach których możliwe będzie przedstawianie oferty użytkownikom aplikacji.

W związku z tym - opłata za abonament/subskrypcję będzie mogła zostać zrealizowana poza App Store. Wyświetlanie komunikatu z tego rodzaju ofertą w aplikacji będzie jednak nadal zakazane.

Apple App StoreApple ułatwi komunikację twórców aplikacji z ich klientami

Zmiany będą dotyczyć również cen aplikacji oraz mikropłatności. App Store do tej pory pozwalało wybierać spośród niespełna 100 różnych cen. W ramach ugody limit ma zostać zmieniony na ponad 500.

Pojawi się też fundusz dla programistów - niestety Polacy z niego nie skorzystają

W umowie ugodowej znalazł się również zapis, z którego wynika, że Apple uruchomi specjalny program wspierający małych twórców aplikacji (tzn. tych, którzy zarabiają poniżej miliona dolarów rocznie). Prowizja dla takich programistów zostanie zmniejszona aż o połowę.

Firma Tima Cooka deklaruje wypłacenie twórcom, którzy znacznie przyczynili się do rozwoju App Store od 250 do 30.000 dolarów. Łączny budżet na ten cel to 100 milionów dolarów.

Ocenę wsparcia pozostawiam komentującym - dajcie znać, czy Waszym zdaniem taka kwota na tle niemal 25 miliardów dolarów przychodu w pierwszym kwartale 2021 jest odpowiednia i co sądzicie o zmianach w polityce App Store.

Źródło: theverge.com

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  11
  Całe Apple. Sami kroją swoje owieczki, a innym twórcom albo przeszkadzają, albo nie pozwalają zarobić, mimo iż piszą na ich platformę całkiem niezłe apki.
  • avatar
   DarioSocjalista
   2
   KuptA kupta mi wreszcie ijfona!
   • avatar
    OBoloG
    -2
    Ceny w app-store są horrendalne i te subskrypcje, trzeba zawsze dokładnie sprawdzać czy apka po instalacji po 3 dniach próbnych nie zacznie co tydzień pobierać od kilkunastu do nawet dwóch stówek z konta a potem zdziwko? ja tak miałem przechodząc z androida i sklepu google.play na eco system apple.
    • avatar
     FunkyKoval
     0
     Osobiście nie przepadam za firmą Apple a z ich produktów to tylko iPad jest moim zdaniem wart uwagi ... jednak ....
     Przecież pretensji do APPLE, że dba o własne interesy mieć nie można ... nie mają konkurencji w swojej klasie (zintegrowanych/dedykowanych systemów sprzęt - software w zamknietym środowisku) to i sytuacja jest jaka jest. Gdyby były inne firmy o podobnych systemach, konkurujące z APPLE i dające lepsze warunki, mające równie popularne produkty wtedy pewnie APPLE szybko by zrozumiało, że trzeba iść w konkurencję ale w tej sytuacji ciężko mieć do nich pretensje, że nie dają się "rzeźbić" na własnych produktach i systemach, w które włożyli tyle pracy, lat rozwoju i pomysłów.
     Można ich olać i nie pisać softu na iOS albo poddać się warunkom i przełknąć to, że to oni na nas robią lepszy biznes, ludzie kupują ich produkty i są one popularne, nie ma jakby tutaj dobrego rozwiązania, jest tylko "dobra wola" APPLE - na ile firma będzie chciała ustapić i podzielić się zyskami.