Komputery

Archival Disc: dysk optyczny o pojemności 300, 500, a nawet 1 TB

przeczytasz w 1 min.

Sony i Panasonic wprowadzają na rynek nośniki optyczne, których pojemność będzie liczona w setkach gigabajtów.

Latem ubiegłego roku informowaliśmy o pracach Sony i Panasonica nad bardzo pojemnymi dyskami optycznymi, które będą przeznaczone do przemysłowego archiwizowania danych. Prace zostały uwieńczone sukcesem. Obie firmy ogłosiły wprowadzenie pierwszych płyt jednokrotnego zapisu o pojemności 300 GB. Płyta o takiej pojemności jest obustronna, a każda z jej stron ma po trzy zapisywalne warstwy. Odległość pojedynczych ścieżek wynosi 0,225 mikrometra, a pojedynczy bit ma rozmiar 79,5 nm (długość zagłębienia). Do zapisu wykorzystywane jest światło o długości fali 405 nm. Błędy korygowane są z wykorzystaniem systemu kodów Reeda-Solomona.

Płyty 300 GB to pierwsze z nowej kategorii nośników, które określono mianem Archival Disc. Argumentem przemawiającym za wykorzystaniem tego typu technologii według Sony jest duża odporność nośnika optycznego na zmiany warunków środowiskowych (przy odpowiednim jego przechowywaniu). Zastosowanie optycznego zapisu ma zagwarantować w przyszłości także wygodę dostępu do archiwizowanych informacji, gdyż urządzenia odczytujące płyty nowych generacji są zwykle kompatybilne wstecznie. Tak jak dzisiaj czytnik Blu-ray poradzi sobie z odczytem płyty CD.

Wraz z rozwojem technologii przetwarzania sygnału możliwe będzie wyprodukowanie nośników o pojemności 500 GB, a także 1 TB. Podobnie jak płyty 300 GB raczej zbyt szybko nie trafią pod strzechy. Premiera nie oznacza również natychmiastowej dostępności dla innych odbiorców. Pierwsze płyty, niewątpliwie wraz z urządzeniami do ich odczytu i zapisu, pojawią się na początku przyszłego roku.

Źródło: Sony

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  davidoff
  10
  No ciekawe bo na dzień dzisiejszy Blu-ray jakoś mało popularny może w PL mało znam ludzi co ma nagrywarki kupuje płyty itd. DVD dalej jest najbardziej popularne albo nie zmienie zdanie raczej królują u nas PENDRIVE + SSD zastąpił DVD.... jakby ta płyta + nagrywarka nie była droga może 300GB by się przyjeło ale czas pokaże...... czy płyta wygra z pendrivem bo być może do tego czasu PENDRIVE będzie też 300GB w przystępnej cenie.

  Choć, patrząc dalej to złącze USB jest teraz wszędzie ciężko będzie miał ten nowy standard w walce z Pendrivem..... to już nie czasy CD/DVD.....
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Lepiej jakby na tych płytach zapisywali filmy 4K, bo strumieniowanie filmów przez internet, nigdy nie dorówna tym co są na płytach.
   • avatar
    FaraonM
    2
    Już sobie wyobrażam cenę takiej płyty 1 TB... Ciekawe co z transferem, bo jak zapisanie w całości takiej płytki przewyższy jej żywotność to podziękuje :)
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Bardzo wiele firm opiera swoje archiwa na plytach. Jeden implus i dane z dysku moga poleciec. Plyty trzeba by bylo fizycznie uszkodzic a o ile nimi nie rzucamy to wszystko bedzie ok ;)
     • avatar
      Rebal
      1
      Technika w końcu idzie w tym kroku do przodu ale nie idą za to do przodu nasze zarobki. Już bluraye są wg mnie za drogie. Mnie by się takie krążki przydały do nagrywania moich zgrywanek frapsem.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Wreszcie format pod 4K :). Ci co zwiastują śmierć nośnikom danych są zabawni, nie każdy może sobie pobrać te 200-300 GB danych przez net :).
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie wiem, nie znam się na tyle. Ale kiedy dziś odchodzi sie od "krążków", na rzecz coraz mniejszych dysków i pamięci przenośnych, to po kiego czorta znów do tego wracać?
        Większość producentów nie produkuje nawet laptopów z CD/DVD, więc trzeba będzie pewnie kupić nowego "lepszego".
        Może tak wrócimy do winyli? Na takiej powierzchni, to pewnie cały internet się zmieści...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         300, 500 czego? Widać mocną inspirację onetem....
         • avatar
          marycia
          0
          1TB, nieźle szczególnie do obróbki wideo przydatne