Karty graficzne

Karta graficzna bez problemów z wtyczkami zasilania. W końcu ktoś na to wpadł

przeczytasz w 1 min.

Podczas targów Computex 2023 firma ASUS zaprezentowała specjalną wersję karty graficznej GeForce RTX 4070. Pomysł tajwańskiego producenta to nowatorskie rozwiązanie, które ma szansę poprawić wygląd komputerów.

Komputery bez widocznych przewodów zasilania nie są nowym pomysłem – taka koncepcja pojawiła się m.in. za sprawą płyty głównej ASUS TUF Gaming B760M-BTF WIFI D4, gdzie złacza do podłączenia kabelków przeniesiono na rewers laminatu. Producent postanowił jednak pójść o krok dalej i przygotował też specjalną wersję karty graficznej GeForce RTX 4070.

Karta graficzna z nowym pomysłem na zasilanie

Chodzi o koncepcyjny model ASUS GeForce RTX 4070 Megalodon, w którym zrezygnowano ze standardowej wtyczki zasilania umieszczonej na górze karty. Producent wpadł na lepszy pomysł!

Zamiast standardowej wtyczki, zastosowano dodatkowe złącze przy slocie PCI-Express, które jest wpinane do płyty głównej – w takim projekcie to płyta główna pośredniczy w podłączeniu dodatkowego zasilania do karty graficznej.

Koniecznie musicie to zobaczyć na zdjęciach:

ASUS GeForce RTX 4070 Megalodon

ASUS GeForce RTX 4070 Megalodon

ASUS GeForce RTX 4070 Megalodon
Karta graficzna wykorzystuje dodatkowe złącze zasilające

ASUS GeForce RTX 4070 Megalodon

ASUS GeForce RTX 4070 Megalodon
Do obsługi karty graficznej wymagana jest specjalna płyt główna

ASUS TUF płyta główna

ASUS TUF płyta główna

ASUS TUF płyta główna
Złącza do podłączenia kabelków przeniesiono na rewers laminatu

ASUS TUF płyta główna

ASUS GeForce RTX 4070 Megalodon
Płyta główna i karta graficzna bez widocznych przewodów wygląda interesująco

Nowy projekt jest bardziej skomplikowany, ale poprawia wygląd wnętrza komputera. Nie widać zbędnych przewodów, które psuły estetykę PC-ta. Warto jednak zaznaczyć, że konieczne jest tutaj zastosowanie specjalnej płyty głównej (też ze złączami zasilania przeniesionymi na drugą stronę laminatu).

ASUS GeForce RTX 4070 Megalodon póki co jest koncepcyjnym projektem, który został zaproponowany przez tajwańskich inżynierów. Czy trafi do masowej produkcji? Tego nie wiadomo. Na pewno problemem byłaby kompatybilność sprzętu z obecnymi płytami i obudowami. Dajcie znać co myślicie o takim projekcie.

Źródło: WCCFTech

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  7
  Chyba bardziej ufam sekcji zasilającej zasilacza za 1500zł, niż płyty głównej za 1500zł.
  • avatar
   Raider0001
   6
   czyli jak wyjdzie jakaś nowoczesna karta graficzna trzeba będzie razem z zasilaczem wymienić też płytę główną... super standard
   • avatar
    jarkko
    3
    To chyba jeszcze specjalna obudowa ATX do kompletu?
    • avatar
     ghasz
     2
     Teraz mobo będzie się palić przy złym styku a nie wtyczki od kabli :D
     • avatar
      fido2001
      1
      Myślę, że nie rozwiązuje to problemu z topiącymi/palącymi się wtyczkami. Różnica jest tylko taka, że źródło problemów zostało przeniesione z karty graficznej na płytę główną. Jak się paliły gniazda i wtyczki w karcie graficznej to teraz będą się palić na płycie głównej. Na jednej z fotografii widać gniazdo 12VHPWR na rewersie płyty głównej. Ktoś kto niepoprawnie zainstalował by wcześniej zasilanie do karty teraz zrobi to na płycie głównej i usterka gotowa... Szkoda, że zamiast jednej 12VHPWR nie zastosowali np. 4-5 wtyczek 8-pinowych. Wtedy gdyby rozłożyli tych kilkaset watów na więcej pinów i ścieżek na płycie głównej miało by to większy sens. Powierzchnia płyty daje taką możliwość a dodatkowo wtyczki schowane z tyłu nie raziły by tak w oczy gąszczem kabli...
      • avatar
       PerfectDAY
       -1
       I to jest najlepsze z możliwych rozwiązań. Mam nadzieję, że wkrótce stanie się to standardem.
       • avatar
        piwo1
        -2
        Co to za dziwna podporka? To kart nie przykreca sie na sledziu by nie opadaly?