Płyty główne

Takiej płyty głównej jeszcze nie widzieliście. ASUS pokazał wyjątkowy model

przeczytasz w 2 min.

ASUS TUF Gaming B760M-BTF to rewolucja na rynku płyt głównych. Nowy model ułatwi aranżację okablowania w komputerze, ale jego funkcjonalność jest mocno ograniczona.

Większość płyt głównych ma bardzo zbliżona budowę, która zakłada podłączanie przewodów do gniazd na górze laminatu – takie rozwiązanie niestety wiąże się z wystającymi kabelkami i niekoniecznie estetycznym wnętrzem komputera. Firma ASUS wpadła na pomysł, aby płytę główną zbudować w nieco inny sposób, który poprawi aranżację okablowania.

ASUS ma nowy pomysł na płytę główną

Producent przygotował specjalną płytę główną ASUS TUF Gaming B760M-BTF WIFI D4, która współpracuje z nowymi procesorami Intel Core 12. i 13. generacji i pamięciami DDR4 RAM. Nowy model różni się umiejscowieniem gniazd na laminacie – złącza zostały przeniesione z awersu na rewers laminatu, dzięki czemu w złożonym komputerze nie będzie widać kabelków.

ASUS TUF Gaming B760M-BTF

ASUS TUF Gaming B760M-BTF
Problemy na linii montażowej? Nie! Umiejscowienie gniazd jest zamierzone

Producent przeniósł nie tylko gniazda zasilania ATX12V 24-pin i EPS12V 8-pin, ale też gniazda SATA, USB, a nawet pinowe złącza do podłączenia panelu obudowy, wentylatorów czy urządzeń z podświetleniem LED. Na odwrocie laminatu umieszczono też gniazdo M.2 do montażu dysku SSD NVMe.

Koncepcja BTF (Back To (the) Future) wydaje się ciekawa. Przeniesienie gniazd powinno ułatwić składanie komputera, a także poprawić estetykę gotowego zestawu.

ASUS TUF Gaming B760M-BTF
Producent przeniósł złącza na rewers laminatu, co powinno ułatwić składanie komputera

Warto jednak pamiętać, że taka konstrukcja mocno ogranicza kompatybilność z obudowami, bo muszą one dysponować dopasowanymi otworami w tacce pod płytę główną (producent nawet sam zaznacza, że płyta jest kompatybilna tylko ze specyficznymi obudowami).

Przy okazji warto dodać, że z podobną koncepcją eksperymentowały też firmy Gigabyte i MSI, ale takie produkty nigdy nie trafiły do sprzedaży. W przypadku firmy ASUS ma być inaczej. Niemiecka redakcja ComputerBase dowiedziała się, że płyta ASUS TUF Gaming B760M-BTF będzie oferowana w pakiecie z kompatybilną obudową. Zestaw będzie dostępny także w sklepach, ale jego cena jeszcze nie jest znana.

Źródło: ASUS, ComputerBase

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    levusek1992
    3
    Jak nie widziałem, jak Aorus ma taką płytę główną i pod nią obudowę xd Proszę o to test: https://www.youtube.com/watch?v=e7yRd_Tk9XY
    • avatar
      brettsinclairdannywilde
      3
      Dla estetów rozwiązanie z pewnością dobre, ale czy praktyczne ? Nie wydaje mi się aby taka koncepcja była wygodna przy częstych modyfikacjach sprzętu, a już zwłaszcza umieszczanie gniazd M2 na spodzie płyty, z wyjmowaniem wtyczek też nie będzie łatwo, no chyba że zostanie wprowadzony nowy standard tacek na płytę i będą w postaci ażurowych kątowników, a nie dużych powierzchni płaskiej blachy, dzięki czemu będziemy mieli swobodny dostęp do 99 % powierzchni płyty. Jeżeli coś takiego byłoby wprowadzone jako nowy, obowiązujący standard to wtedy czemu nie, jestem za.
      • avatar
        losiaczek1
        1
        Wydaje się to wyjątkowo niepraktyczne rozwiązanie.
        • avatar
          MokryN
          1
          Mi się podoba. Kable z tyłu, jeszcze mogliby dać panele do zakrycia samej płyty głównej i super clean look.
          • avatar
            zack24
            1
            Jak nic do tego będzie trzeba kupić dedykowaną budę. Cena za customizację będzie pewnie niemała, ale za fajny look - czemu nie. Z drugiej strony mnie tam kable nie przeszkadzają szczególnie w budzie bez szklanej pokrywki :)
            • avatar
              maluszek88
              1
              I bardzo dobrze. Szkoda że tak pozno. Nie cierpię jak od 17 lat kabel od audio i USB się wkręcają w wiatraki od gpu. Masakra. Ile już śmigieł tak polamalem że masakra. Wgl umiejscowienie tych portów jest żałosne. Powinny być na przodzie płyty obok atx a nie na boku. Jakiś debil to projektowal 20 lat temu.
              • avatar
                Obiektor
                1
                Przerzucili wejścia sata na drugą stronę i puls 200$ do ceny ;D
                • avatar
                  KMN123
                  1
                  Producenci obudów powinni podchwycić ten temat. Przerówbka większości obudów nie jest wielka, a może spowodować wzrost sprzedaży, jeżeli pozostali producenci MB podchwycą temat.
                  Dostęp do wszystkicj złącz z przestrzeni cable management jest IDEALNYM i PRAKTYCZNYM rozwiązaniem. Szczególnie jeżeli mamy custom LC i/lub GPU na rizerze montowane pionowo wóczas każda próba przepięcia kabli na MB jest pracochłonna.
                  Dodatkowo montaż złącz M2 również w BTF jest świetnym rozwiązaniem.
                  Szkoda tylko, że tak późno.
                  • avatar
                    Slammer88
                    1
                    Poprawili to żeby płyta wyglądała lepiej ale akurat w modelu który specjalnie atrakcyjny nie jest...Ale pomysł spoko jeśli tylko producenci budy do komputerów podłapią temat . Ale ten slot M2 z tyłu to akurat nie za fajny pomysł .Raz że będzie się bardziej grzał zamknięty miedzy obudową a płytą . Dwa to często dyski mają fajne radiatory i lepiej je dać na widoku . Wydaję mi się że producent na siłę chciał dodać 3 slot a nie ukrywać go jak kable bo z przodu dał jeszcze 2.
                    • avatar
                      Witalis
                      0
                      Pasuje do każdej obudowy po adaptacji kątówką jej obudowy :-)
                      Pomysł świetny bo i tak kable to tylko problem a z tyłu prowadzimy je w przestrzeni na to przygotowanej. Gdyby tak jeszcze karty grafiki miały podłączenia z tyłu a nie z boku to było by idealnie :-)
                      • avatar
                        Silver
                        0
                        I tym sposobem wymuszają zakup swojej obudowy, bo inne nie mają nie będą miałby nacięć w tych miejscach. Co do zasilania - naprawdę - wystarczyłoby, aby chociaż kątowe wtyczki dali. Mało tego. gdyby jeszcze dodatkowo dodali adaptery kątowe. Wtyczka kątowa kosztuje grosze w porównaniu do takiej zmiany gdzie trzeba na odpowiednie warstwy przenosić zasilania by zachować kompatybilność.
                        • avatar
                          -SnR3-
                          0
                          Ciekawe kiedy wkoncu wpadna na to ze gniazda zasilania do gpu tez mozna umiejscowic na dole. Wiekszosc GPU w dzisiejszych czasach jest tak dluga ze NIC nie stoi na przeszkodzie
                          • avatar
                            Marti99
                            -1
                            Dobrze, trzeba bedzie wymienic zasilacz i wtedy caly komputer na kawalki trzeba bedzie rozebrac?
                            To w niektorych laptopach juz jest - wymiana pamieci = rozkrec 90% i wymien.
                            Cala dogodnosc PC to dobry dostep do podzespolow i duza kompatybilnosc z nimi.
                            • avatar
                              Nibynóżka
                              -1
                              Dla kochających inaczej?
                              • avatar
                                xxx.514
                                -1
                                EVGA obróciła swoje wyjścia pod kątem 90* - wygodne i rozsądne. Propozycja ASUSa jest interesująca, ale niepraktyczna. Estetyczne, ale bardzo ograniczające.
                                • avatar
                                  wrtwrt
                                  0
                                  Podejrzana sprawa "wkładać kabel od dupy strony". Jak też macie podejrzenia to tego nie kupujcie. Obudowa bez okna to oszczędność kilka tysięcy.
                                  • avatar
                                    barti
                                    0
                                    Przeniesienie złączy na drugą stronę PCB to żadna rewolucja. Skoro i tak potrzebna jest specjalna obudowa to można było pomyśleć o jakimś standardowym złączu do którego wpinało by się płytę i zasilacz, tak żeby okablowanie było zintegrowane z obudową i tylko wentylatory i pompki miały by wyprowadzone złącza do krótkich kabelków.
                                    • avatar
                                      vacotivus
                                      0
                                      Fajnie, tylko jeszcze trzeba mieć obudowę z dostateczną ilością miejsca z tyłu, by złącza nie kolidowały. Czyli co? Open-air?