Ciekawostki

Ten robot poradziłby sobie w Ninja Warrior lepiej ode mnie

przeczytasz w 1 min.

Poruszają się zwinniej niż ja. I z większą gracją niż ja. Kurczę, te roboty pewnie poradziłyby sobie w Ninja Warrior lepiej ode mnie. I pewnie otrzymałyby lepszą ocenę z WF-u niż ja kiedykolwiek miałem. To fascynujące, ale i przerażające.

Ekipa Boston Dynamics pochwaliła się nowym klipem z dwunożnym Atlasem w roli głównej. Ten robot nie przestaje zaskakiwać i zachwycać. Sposób, w jaki się porusza, robi niezmiennie olbrzymie wrażenie. A właściwie to „zmiennie”, bo robi to coraz lepiej. Zresztą zobacz tylko jego układ gimnastyczny ze skokami i przewrotami… 

Robot Atlas (znowu) w akcji – zobacz najnowsze wideo Boston Dynamics: 

Warto jednak w tym miejscu zauważyć – co zresztą jest często obiektem krytyki – że na klipach roboty Boston Dynamics wykonują ściśle zaprogramowane sekwencje ruchów – to rodzaj choreografii. Nie jest tak, że ten humanoid po prostu pójdzie przed siebie i będzie wykonywał takie szalone akrobacje. Ba, nie wykona ich nawet po kliknięciu specjalnego przycisku. Niemniej jednak sam fakt, że jest do nich zdolny, zasługuje na odnotowanie. 

Ale jest pewne „ale”. Ekipa Boston Dynamics zwraca uwagę na to, że z roku na rok Atlas wymaga coraz mniejszego programowania. Coraz mocniej za to polega na własnej percepcji – jest w stanie do pewnego stopnia samodzielnie reagować na zmiany w swoim otoczeniu. 

Taką dynamiczną reakcję możesz zobaczyć na przykład w 37. sekundzie filmu powyżej. Robot podczas skoku traci równowagę, aby po chwili ją odzyskać. To nie było zaprogramowane – Atlas sam wykombinował jak uratować się przed upadkiem w tej sytuacji. 

Źródło: Boston Dynamics, The Verge, Engadget

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Monstrum
  4
  Takie prawie Gethy z Mass Effecta, tylko jeszcze giwer im brakuje :D
  • avatar
   Kapitan Nocz
   3
   z tymi robotami jest wiec miej więcej tak jak z cinematikami reklamującymi gry :D W zwiastunie wyrąbana grafika z epicką historią, a potem puszczają gameplaya i się człowiek zastanawia co to ma wspólnego z tym co widział przed chwilą?
   • avatar
    Warmonger
    0
    Nadal taniej i pewniej będzie zatrudnić imigranta - niezależnie od tego, czy ma nosić paczki, czy strzelać do ludzi ¯\_(ツ)_/¯
    • avatar
     greghostor
     -1
     Terminator
     • avatar
      Erikson83
      0
      Taki żołnierz !! tylko więcej pancerza, Ai
      i człowiek nie ma szans....
      • avatar
       piomiq
       0
       https://www.youtube.com/watch?v=EezdinoG4mk
       tutaj filmik pokazujący jak robot czasami się przewraca, i tak ogólnie o pracy nad nim (robotem Atlas)
       • avatar
        michael85
        0
        Rząd USA pozwolił na sprzedanie tej firmy więc mają o wiele lepsze technologie.