Internet

Rząd chciał szczepić 40-latków - zepsuł Profil Zaufany i serwis dla pacjentów

przeczytasz w 1 min.

Swoją decyzją (a może jej brakiem – sprawa nie jest do końca jasna) rząd sprawił, że osoby między 40. a 60. rokiem życia tłumnie rzuciły się na Profil Zaufany i serwis pacjent.gov.pl. W efekcie jeden i drugi odmówił posłuszeństwa.

Szczepienia dla 40-latków, wielka awaria Profilu Zaufanego i wyłączony serwis pacjent.gov.pl

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób z młodszych roczników – między 40. a 60. rokiem życia. Rząd nie zapowiadał tego wcześniej, ale poczta pantoflowa zadziałała bez zarzutu i… Polacy tłumnie rzucili się na stronę pacjent.gov.pl. Zarówno ona jak i Profil Zaufany mierzyły się z prawdziwym oblężeniem. Efekt? Serwisy przestały działać, a rząd zawiesił zapisy. 

Choć cała sytuacja ma miejsce 1 kwietnia, to absolutnie nie jest primaaprilisowy żart. Próba zalogowania się na Profil Zaufany lub wejścia na portal pacjent.gov.pl kończy się fiaskiem. W najlepszym wypadku twoim oczom ukaże się komunikat o trwających pracach serwisowych. Sytuacja jest o tyle poważna, że ten ostatni jest bazą dla Internetowego Konta Pacjenta, co może oznaczać problemy z obsługą e-recept czy e-zwolnień, jak również z zapisami na testy i szczepienia. 

Co z tymi szczepieniami dla osób w wieku 40-60 lat? 

Rząd rzeczywiście zdecydował się na uruchomienie rejestracji dla młodszych osób, ale jest jedno „ale”. Nie skorzystają z niej wszyscy, a jedynie ci, którzy już w styczniu wypełnili formularz zgłoszeniowy (to grupa licząca około 700 tysięcy osób, a więc zaledwie 11% wszystkich Polaków w wieku 40-60 lat).

A może to jednak błąd? Może być i tak – ministerstwo zdrowia podaje bowiem różne wersje do mediów. W każdym razie jedno jest pewne: jeśli nie zaliczasz się do wspomnianej przed momentem grupy, to nie obciążaj serwerów – nic w ten sposób nie zyskasz. 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, gov.pl, informacja własna

Czytaj dalej o e-administracji: 

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Legiu
  24
  Brzmi idealnie na prima aprilis ale nasz rząd robi sobie z nas jaja cały rok to w sumie nie wiem.
  • avatar
   MarcinNS
   21
   Ten rząd to błąd systemu.
   • avatar
    youkai20
    17
    Podajcie mi choć jeden przykład tego, co ten rząd rząd zrobił w sposób właściwy.
    • avatar
     Gatts-25
     12
     Zwróciliście uwagę ile jest zaszczepionych ludzi do 30 roku życia ? To jest pewne, że są to osoby, które głosowały na PiS i Kościół dla nich jest ważniejszy niż własny Rozum. Przez obecną Epidemię można też fajnie zliczać ludzi, którzy wierzą w Boga / Kościół lub są nawet świadkami Jehowy a na pewno są już zaszczepieni albo zaraz będą:).
     • avatar
      Dexterr
      9
      To nie żaden błąd, uruchomione było wcześniej żeby wszyscy partyjni towarzysze z PiSu mogli się zapisać a po ogłoszeniu.. ups zepsuło się. To samo było z artystami. kilkudziesięciu się zaszczepiło wcześniej i wielka afera, a za chwilę cały rząd się zaczepił i wszyscy politycy po czym morda w k..eł.. bo jak oni to jest już spoko.
      • avatar
       danieloslaw1
       7
       Wszystko co socjaliści robią(nie tylko w Polsce) nie działa :)
       • avatar
        mrocznysedes
        4
        A co w tym dziwnego? Czego to już rząd naszego premiera specjalnej troski Matołusza vatołusza Pinokia i reszta ekipy naszego wielkiego inaczej Führera prezesa kaczelnika kurdupla nie zepsuła? Zresztą czego nie zepsuli to ukradli. xD
        • avatar
         Waldi1963
         3
         Jaki błąd systemu ? Kto tworzy system ? Systemy tworzą konkretni ludzie z imienia i nazwiska. I to jest prawdziwy błąd - człowiek projektujący i obsługujący oraz konserwujący system . Jeżeli napiszemy kilka linijek kodu zgodnie, z którymi odpowiedni program będzie podawał, że 2 raz 2 jest równe 5 , to system będzie to wyświetlał cały czas. Czy to jest błąd systemu, nie to jest błąd projektanta i wykonawcy sytemu.
         • avatar
          Grundi
          1
          Akurat raz na prima aprilis w formie żartu mogłoby im się coś udać
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           tzw. "profil zaufany", to usługa niegodna zaufania. wystarczy aby ukradli ci kilka podstawowych danych osobowych które są na dowodzie. wystarczy go sfałszować. niby taka technologia, a w systemie do profilu zaufanego nie ma nawet twojej fotografii, aby podmiot który obsługuje profil zaufany był w stanie rzetelnie ciebie zweryfikować. po kradzieży tożsamości w profilu zaufanym, już mogą brać na ciebie kredyty.

           KTO DO TEGO DOPUŚCIŁ? KTO OD LAT OLEWA TO DZIURSKO?

           co do obecnie rządzących (tak naprawdę powoływanie się na poprzedników po pełnych 6 latach siedzenia przy korycie to robienie nas obywateli w trąbę), szkoda mi na nich słów, i z podziwu wyjść nie mogę czemu nadal mogą samodzielnie żreć przy korycie, czemu społeczeństwo tak wybrało. to chyba jakiś bezsensowny mix populizmu i krótkowzroczności.

           *nie. nie jestem też zwolennikiem jak to określają ci przy korycie, tzw. totalnej opozycji", bo..... karierowicze swobodnie sobie migrują pomiędzy partiami rządzącymi i opozycyjnymi. Koronnym przykładem jest sam Morawiecki, człowiek kameleon. raz na usługach PO, drugi raz na usługach PiS. jak się zmieni władza, znowu będzie szedł do tej przy korycie.
           • avatar
            Marucins
            -3
            Oni rzucili się nie na szczepienia!!! A na spisz powszechny!
            Ludzie w D. mają te szczepienia.
            • avatar
             kkastr
             0
             Czy kiedykolwiek mieliśmy w Polsce dobry rząd? Może w XV wieku, ale i tu nie jestem pewien.
             • avatar
              gormar
              0
              Ale przecież dzisiaj Prima Aprilis. Rząd nas sprankował. ;)