SSD

30 minut awarii prądu w fabryce Samsunga uszkodziło 3.5% światowej produkcji pamięci NAND

Krzysztof | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Krzysztof
50 komentarzy Dyskutuj z nami

30 minutowa przerwa w dostawie prądu w fabryce Samsunga spowodowało uszkodzenie 60 tysięcy krzemowych wafli używanych m.in. do produkcji dysków SSD.

Niezbyt dobre wieści nadeszły z fabryki Samsunga w Pyeongtaek. 30-minutowa przerwa w dostawie prądu prawdopodobnie może dość mocno pogorszyć (a już wcześniej nie wyglądała fantastycznie) sytuację na rynku pamięci NAND, ergo - może to oznaczać wyższe ceny. Teoretycznie to tylko 30- minutowa przerwa w dostawie prądu, czyli krótki przestój. Tu jednak implikacje są poważne, ponieważ w fabryce Samsunga produkowane są elementy, które wymagają ogromnej precyzji i sterylnych warunków.

Samsung logo fabryka nand

 

Niestety pół godziny było wystarczające, by uszkodzić 60 tysięcy krzemowych wafli. Jakie będą konsekwencje dla rynku? Ilość uszkodzonych wafli to około 11 procent miesięcznej produkcji Samsunga, czyli największego producenta pamięci NAND na świecie. Przeliczając to światową produkcję, stanowi to jej 3.5% procenta. Teoretycznie to nie tak dużo, ale przy ostatnio permentnym deficycie pamięci NAND taka sytuacja i tak może mieć nieciekawe dla rynku skutki (np. wzrost ceny dysków SSD).

Samsung SSD awaria fabryka nand

Dziwi trochę fakt, że przy takiej skali produkcji nie było możliwości choć częściowego jej podtrzymania (baterie, a później generator?) i pozostaje nam liczyć na to, by to nie był tylko pretekst do podwyżek. 

Źródło: techpowerup

Komentarze

50
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  naqerpl
  Straszliwie na rękę im ta awaria.
  23
 • avatar
  raffal81
  Czyli ceny zostaną takie same ;]
  Nadzieja na tańszy RAM została zagrożona :D
  8
 • avatar
  Kelso1
  Samsung chyba przypadkiem ujawnił swój wielki sekret technologiczny. Produkuje pamięci z silikonu???
  7
 • avatar
  jarekzon
  No to koniecznie trzeba podnieść ceny :)
  7
 • avatar
  Felek
  Kiedyś było potrzeba trzęsienia ziemi lub tsunami, żeby usprawiedliwić podwyżki cen sprzętu, teraz wystarczy 30 minut przerwy w dostawie energii... Jaka będzie następna wymówka? Propozycje? ;)
  5
 • avatar
  jacy4
  Czyli jak z dyskami twardymi, stracili 5-10% produkcji a ceny wzrosły o 600%, tu będzie podobnie.
  5
 • avatar
  AntonioFacaldo
  haha, jasne.
  Te ceny są już od dawna sztucznie zawyżane a jak ma dojść do jakiejś obniżki to już korpo marketingowcy tylko przebierają w opracowanych pomysłach na "uratowanie sytuacji".

  W skrócie...
  Prezes: zdziśki ceny spadają, jak to naprawimy?
  zdzisiek: (przebiera setki porozrzucanych karteczek po stole) to możeee.... 30minutowa awaria? spadek produkcji o 3,5%, wzrost cen o 10%, może być panie prezesie?
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Skośnookie górniki krypto-walut podpięły się pod prąd z fabryki. Najwidoczniej przeholowali w kalkulacjach i korki wystrzeliły.

  Trzeba było brać Pascale zamiast Vegi... :))
  4
 • avatar
  kokosnh
  fabryka warta kilka miliardów, ale po co się zabezpieczać przed utratą prądu, baterię i generatory są przecież drogie, a przy okazji ceny pójdą w górę, to już toshiba to lepiej zrobiła...
  3
 • avatar
  Torrez1
  I MYK 10% do ceny SSD
  3
 • avatar
  Sander Cohen
  Spoko. Podniosa ceny o 5% i bedzie po sprawie. Kto im zabroni?
  2
 • avatar
  jarekzon
  Wydaje mi się, że te wszystkie ich machinacje z cenami itd. wreszcie doprowadzą do załamania na ryku komputerów.
  2
 • avatar
  ElFi_
  Czyli kto planował kupno SSD niech się pospieszy, a ci którzy nie planowali niech przemyślą sprawę:) Obstawiam wzrost cen o 25% - w końcu taki kataklizm..... A co do generatorów to pewnie tak zadziałały jak te w Fukushimie. To jest tylko moja opinia i nie ponoszę odpowiedzialności za jej konsekwencje:)
 • avatar
  Player1
  Amatorzy...
 • avatar
  dariozpata
  Oczywiście że to nie jest przypadek bo takie zakłady są wyposażone w co najmniej dwie niezależne od siebie kable zasilające i w potężne generatory i UPSy!!!
  A skąd ja to wiem się zapytacie? A no dlatego ponieważ jestem inżynierem energetykiem, elektrykiem z zawodu po odpowiednich studiach z 25 letnim stażem w zawodzie!!!
  Dlatego w tym przypadku ta sprawą powinna zająć się prokuratura która powinna rzetelnie zbadać sprawę i postawić zarzuty całej radzie nadzorczej i prezesowi Smasunga o umyślne działania które miały doprowadzić do swiatowego wzrostu cen nośników SSD!!!
 • avatar
  Anonim20
  Uszkodzone...Ehe i tak trafią do sklepów ;)
 • avatar
  Niepiskoj
  " Ilość uszkodzonych wafli to około 11 procent miesięcznej produkcji Samsunga"

  Czyli tego dnia mieli w planach wyprodukować te 11%, to by wychodziło że resztę produkują w 8-9 dni roboczych , a przez resztę miesiąca fabryka stoi i odpoczywa? Czy może taki proces trwa kilka dni? Pytam bo nie mam pojęcia jak to wygląda.
  -1
 • avatar
  stach122
  Komuś sie ręka wysmykła
  -1
 • avatar
  Mordgird
  Ile tego na półkach zalega, nie martwmy się. Świat będzie nadal istniał :)
  -1
 • avatar
  Gatts-25
  Tutaj nie ma się z czego cieszyć bo jak SAMSUNG będzie tak samodzielnie parł do przodu z rozwojem a nie widać na horyzoncie firmy ,która mogłaby stanowić dla nich jakąkolwiek konkurencję to już nie długo będziemy płacić więcej niż za produkt PREMIUM gdy wszystko inne będzie słabsze od ich produktów.
  Ważnie ,że IBM i GF jest z nimi w kooperacji bo to znaczy ,że nie są tak samolubni jak INTEL.
  -1
 • avatar
  Silver
  Taki jest rezultat oddawania wszystkiego jednemu producentowi. Sprzedaje bajki niczym dla plebsu tłumacząc się tym windowaniem cen. Przy tym ile zarobili to jak splunąć straty a nie 3,5%. Gdyby ta przerwa trwała tydzień to może prawdziwe a nie pół godziny - tak mam świadomość, że to jest czas braku prądu a nie łączny czas awarii tj od jej powstania do zakończenia procesu odnowy/naprawy (jak zwał).
  Po za tym dlaczego tylko na b-die się dobrze kręcą procki a na innych już nie wstają komputery do małym OC? Tego są potem rezultaty, nie tylko kasa ale i ban sprzętowy (że tak to ujmę).