Podzespoły

Które podzespoły komputerowe są najbardziej awaryjne? Mały sklep ujawnia prawdę

przeczytasz w 2 min.

Awaryjność podzespołów komputerowych to temat tabu, o którym mało kto chce otwarcie rozmawiać. Mamy jednak ciekawe dane. Jeden z filipińskich sklepów ujawnił statystyki dotyczące zwrotów podzespołów popularnych marek. Dane mogą być zaskakujące.

Czym się kierujecie przy wyborze nowego komputera? Zwykle liczy się wydajność, funkcjonalność i wygląd. Mało kto jednak zwraca uwagę na awaryjność sprzętu, bo też nie zawsze mamy dostęp do takich informacji.

Podzespoły komputerowe. Które marki najbardziej awaryjne?

Sklep Hardware Sugar ujawnił statystyki dotyczące sprzedaży i zwrotów podzespołów komputerowych z ostatnich 4 lat. Mówimy o małym punkcie sprzedaży, który raczej nie może się równać z dużymi sieciami handlowymi. Dane dotyczą też małej liczby producentów. Ujawnione statystyki pokazują jednak ciekawe informacje, które mogą być wskazówką dotyczącą awaryjności danych marek.

Awaryjność kart graficznych Gigabyte i MSI

W przypadku kart graficznych sklep sprzedawał modele Gigabyte i MSI. Dożo większą awaryjnością mają cechować się modele pierwszego producenta (5%), podczas gdy w drugim przypadku wskaźnik był ponad 3-krotnie niższy (1,5%).

Awaryjność płyt głównych Gigabyte i MSI

Inaczej to wygląda w przypadku płyt głównych. Sklep też oferował tylko modele Gigabyte i MSI, ale trochę większą awaryjnością (2,4%) mają cechować się właśnie modele drugiego producenta.

Awaryjność zasilaczy Corsair, Cooler Master, Deepcool i SeaSonic

Ciekawiej to wygląda przypadku zasilaczy. Sklep opublikował statystyki dla czterech marek: Corsair, Deepcool, Cooler Master i Seasonic. Modele Deepcool sprzedawały się najsłabiej, ale też żaden z nich nie został oddany na gwarancję. Małą liczbę zwrotów odnotowano też w przypadku jednostek Corsair (0,22%). W przypadku pozostałych modeli awaryjność była zbliżona: 1,8% (SeaSonic) i 2% (Cooler Master).

Awaryjność chłodzeń AiO NZXT, Corsair i Deepcool

Chłodzenia AiO to kolejny ciekawy przykład. Sklep sprzedawał modele NZXT, Corsair i DeepCool, ale do naprawy oddano tylko modele NZXT (awaryjność wynosiła tutaj jakieś 4%).

Awaryjność pamięci RAM G.Skill i TeamGroup

Pamięci RAM raczej charakteryzują się niewielką awaryjnością. W przypadku modeli G.Skill było to 0,66%, natomiast w przypadku modeli TeamGroup około 0,6% (na grafice sklepu pojawiły się złe wyliczenia).

Awaryjność dysków SSD Samsung i TeamGroup

Na koniec dyski SSD, które też charakteryzują się małą awaryjnością. W przypadku modeli Samsunga nie zanotowano żadnych zwrotów, natomiast w przypadku modeli TeamGroup zwrócono 3 sztuki na 243 sprzedane egzemplarze (co daje awaryjność na poziomie około 1,2%).

Dajcie znać jak wyglądają Wasze doświadczenia z awaryjnością podzespołów komputerowych. Zauważyliście, że sprzęty niektórych firm psują się częściej od innych?

Źródło: YouTube @ Hardware Sugar

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Yetii
    10
    Karta graficzna, płyta główna, zasilacz. Te elementy lubią paść. Procesor, ram, dysk SSD - mi póki co nic.
    Ale ja zwykły zjadacz chleba jestem.
    A co do awaryjnych producentów. Firmy pojawiają się i znikają. Te co trwają mają tez różne okresy, gdzie jakość bywa różna.
    • avatar
      jozek23
      5
      Każdy ma swoje ulubione marki , i od 1998 roku zawsze miałem płytę główną od Asusa i żadna nie padła .
      • avatar
        firefox101
        4
        Jedyna karta graf. Jaka mi padła to był GTX 9800gt, słynne zimne luty i artefakty, po wypieczeniu w piekarniku działał jeszcze 4 miesiące. Był to Gigabyte.
        • avatar
          biuro74
          2
          Nauczcie się raz, a dobrze: ILEŚ RAZY to jest zawsze WIĘCEJ, SZYBCIEJ, nigdy MNIEJ albo WOLNIEJ.
          Krotność, jak sama nazwa wskazuje, określa MNOŻNIK, na przykład dwuKROTNIE więcej to jest mnożnik x2. Nie ma mnożnika w drugą stronę, tam jest dzielnik, a więc nie "trzykrotnie mniej", tylko mniej o 2/3. Albo 1/3 czegoś. Chyba macie wielki problem z matematyką (bo tu nie ma tak automatycznego przełożenia, jak z dodawaniem-odejmowaniem) i żadne uproszczenia nie zadziałają, jak tłumaczenia. Wstyd - portal komputerowy, a wykładają się na PROŚCIUTKIEJ matematyce.
          • avatar
            KENJI512
            2
            Jedyny raz kiedy coś mi się popsuło nie na moją własną prośbę (zmieniłem napięcie na zasilaczu z 230V na 115V :D myślałem, że mniej prądu będzie zjadał) to gdy komp nie miał ani jednego wiatraczka i Saharę w środku (tranzystory od Mobo poszły).

            W każdym innym przypadku, nawet po OC nic nie padło, nigdy. Najważniejsze to - dbać o temperatury sprzętu.

            Zawsze jak coś pada to dlatego, bo siedziało pod biurkiem, w szafie lub miało 100% użycia przez 8h dziennie od 50 zakładek Chrome będąc tylko mizernym laptopem.
            • avatar
              rob 25
              1
              Dyski SSD padają najczęściej
              • avatar
                plewcio
                1
                Autor jak widać w nowym roku w sile. Przez ciebie mam ochotę zablokować benchmark. Możesz napisać kiedyś tytuł artykułu normalnie?
                • avatar
                  shankS
                  1
                  Dane mnie nie dziwią patrząc na to że zawsze największy awaryjność mają najczęściej sprzedające się modele
                  • avatar
                    KMN123
                    0
                    Żeby dodać ocenę musiałbym prowadzić serwis komputerowy różnych marek... Osobiście nie mam zaufania do produktów MSI z powodu świadczenia gwarancji. Na co dzień kupuję MB i GPU od Gigabyte lub ASRock, zasilacze do BQ, SSD od Samsunga, DDR od G.Skill lub Crucial. I awarii na przestrzeni 10 lat nie doświadczyłem. ASUS-a omijam z daleka z powodu cen, MSI też.
                    • avatar
                      booobbby
                      0
                      Mi padł procesor Ryzen 5900X.Reklamacja w AMD uznana.
                      • avatar
                        maluszek88
                        0
                        Mi padały zasilacze be quiet. Zapalił się seasonic gold premium 1200w z 12 letnia gwarancja ale nie miałem czasu iść na pocztę to kupiłem nowy Antec High Current Gamer 1000W 80 Plus Gold. Może za dużo bo mój zestaw max 500 ciągnie.ale mam golda to się opłaca bo mniej bierze i tak. Padł dysk Samsung Eco 750 i jakiś pro na nvme. Płyta główna Asusa pod procesory serwerowe AMD epyc. Paręnascie pamięci ecc do tej płyty po 16 GB ramu każda.. Grafika pallit jetstream gtx780. Gt8800 zotaca creative banshee chyba 4200 model 16 mb. Tak to grafika xd kiedyś robili grafy od NVIDIA. Intel 750 albo 710. Ten sprzed 20 lat. Dużo komórek nokii i erocsna. 2 Motorole droid 2 i droid 4. BlackBerry priv. Axon ZTE 10 pro. Oj dużo dużo sprzętu w życiu mi padło. Najgorsze dyski to ocz. Też mi padł jeden z sejvami z terrari :( straciłem pół roku budowania domku i moja była że mną zerwała. W sumie odkąd mam procki amd to padły mi już 4 płyty na am4. Problemy z USB i agesa. Pamięci ram nie wstają na ryzen 7. 4 sloty nie działają nigdy. Nie mam masakra. A miałem kiedyś Intela to nic mu nie było nigdy. Chyba pora wrócić do niebieskich
                        • avatar
                          janex2
                          0
                          Jak wspomniano na początku, dane bezwartościowe. Powinno być zrobione dla co najmniej 10 lub 100 krotnie większej sprzedaży.
                          • avatar
                            Freak1980
                            0
                            Nikt nie napisze że najbardziej awaryjną marką świata jest jeb.... Seagate