• benchmark.pl
 • Gry
 • Bethesda zmienia zasady - recenzje gier pojawiać będą się później
Gry

Bethesda zmienia zasady - recenzje gier pojawiać będą się później

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
26 komentarzy Dyskutuj z nami

Jeśli lubicie gry studia Bethesda, ale mimo wszystko cenicie też recenzje to nie mamy najlepszych wieści.

Recenzje gier pojawiają się zazwyczaj przed ich premierami. Czasami mamy jednak do czynienia z odstępstwami od tej reguły i opóźnieniami, a w przypadku produkcji spod skrzydeł studia Bethesda stanie się to teraz normą.

W oficjalnym komunikacie poinformowano, iż recenzje gier pojawiać będą się później. Co konkretnie to oznacza? Bethesda precyzuje, iż kolejne gry dostarczane będą recenzentom na dzień przed oficjalnym debiutem. Łatwo domyślić się, że w wielu przypadkach niemożliwe stanie się przygotowanie recenzji na dzień premiery.

Na podobny krok zdecydowano się już przy okazji tegorocznego DOOMa. Zarówno oceny jak i sprzedaż gry wypady bardzo dobrze, w związku z tym postanowiono przejść z fazy eksperymentu do stałej praktyki.

„Czytamy je [recenzje - przyp. red.]. Obserwujemy je. Staramy się uczyć i wyciągać wnioski jeśli zawierają krytykę. Rozumiemy też wartość, jaką mają dla graczy. Chcemy by wszyscy, w tym przedstawiciele mediów, mogli doświadczyć naszych gier w tym samym czasie. Wiemy również, że niektórzy z was chcą czytać opinie zanim podejmą decyzję o zakupie. W takich przypadkach zachęcamy do czekania na recenzje swoich ulubionych recenzentów.”

Nowe zasady weszły już w życie, o czym przekonać mogą się zainteresowani debiutującym dziś Skyrim Special Edition. W przyszłym miesiącu dołączą do nich czekający na Dishonored 2.

Źródło: bethesda

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  GLI75
  Klienci zmieniają zasady kupowania - czekają na prapremierę lub nawet "remaster" i przecenę 80 procent... :-/
  10
 • avatar
  Fiona
  Hi, Hi jawnie napluli w twarz graczom i jeszcze mają z tego ubaw....

  A łosie nadal będą kupować przedpremierowo gry - to jak nie mieć ubawu z tego...
  7
 • avatar
  Skaza

  Będzie tak, jak z Mafia 3. Brak przedpremierowych recenzji, a gra okazała się niedopracowanym bublem. Dlatego na takie akcje warto odpowiedzieć krótko - Koniec z kupowaniem pre-orderów, wczesnych dostępów, itp.

  7
 • avatar
  Konto usunięte
  Recenzje będą spóźnione bo chcą by "kilku" redaktorów mogło doświadczać gry w tym samym czasie co gracze? Jak słucham takiego marketingu to jestem za likwidacją tego przedmiotu w szkołach ekonomicznych albo nazwaniem go szczerze... nauka robienia ludziom wody z mózgu.
  5
 • avatar
  Abgan
  Może i słuszny krok. Ludzie przestaną się tak nakręcać na preordery, jeśli recki w sieci będą opisywały tylko gry już będące w sprzedaży. Powinni pójść o krok dalej i nie udostępniać żadnych informacji o grze, z wyjątkiem 1 - 3 trailerów tydzień/dwa przed premierą. Żadnych preorderów, żadnych "przecieków" od "zorientowanych" twitterowców itd. Jest premiera, recenzenci dostają kopie, po paru dniach (tygodniach) są recenzje w sieci.

  Wtedy gracze dowiadują się że taki tytuł wyszedł, recenzenci pograli, na YT są gameplaye, na forach opisy problemów z DRM, jakieś bugi blokujące rozgrywkę itp i wtedy gracze podejmują *świadomą* decyzję o zakupie.
  A dla "świrów", którzy siedzą w temacie, śledzą gry danego studia, albo jakiejś serii - Kickstarter i tego typu formy wczesnego kupowania i komunikacji z producentami.
  5
 • avatar
  drcocaina
  Jeśli chodzi o mnie to Bethesda już sobie wciągu ostatnich lat taką złą renomę wyrobiła, że z miłą chęcią poczekam na pochlebną recenzję. Z zakupem gry z pod ich skrzydeł jak najbardziej poczekam. Swoją drogą jak zobaczę recenzje ich gry 9/10 to będę mile zaskoczony.
  4
 • avatar
  NanoXen
  Brak dema, brak recenzji.. producenci robią coraz słabsze gry i się bronią jak mogą przed mniejszą sprzedażą
  liczą tylko na naiwność albo przywiązanie do marki...
  2
 • avatar
  NextGen1987
  Przykre, gdyby nie mieli nic do ukrycia to nie podejmowali by takich kroków.. No nic, ja i tak skończyłem z kupowaniem kota w worku.
  2
 • avatar
  Stashqo
  Zaraz dostanę minusy, ale... mi się podoba. Przede wszystkim sporo wczesnych recek jest sponsorowanych, część autorów pisze pod presją wydawcy z obawami typu: "jeśli mocno zjadę grę, następnym razem nasza redakcja nie dostanie nic przed premierą i będziemy w tyle za konkurencją". W ten sposób także mniejsze redakcje, niezależni recenzenci i youtuberzy będą mieli równe szanse opublikowania swojego punktu widzenia na równi z resztą. No a jeśli ktoś jest fanem gry/serii to chyba nie potrzebuje recenzji w dzień przed premierą bo i tak by łyknął niezależnie od oceny, niezdecydowani zaś pewnie i tak wolą poczekać na rzetelne opinie.
  1
 • avatar
  papuas
  Teraz będziemy musieli kupować gry w ciemno...:((((
  -6
 • avatar
  darioz
  To sie nazywa KOMUNIZM! Do tego dąży tzw ''zachód''! A europejskie lewactwo próbuje wmówić Polakom ze u nas jest ''zagrożona'' demokracja, tylko dlatego że rządzi POLSKI RZĄD PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI!!!
  Korwin ma rację Unię Jewropejską należy ZNISZCZYĆ, bo inaczej zniszczy nas!
  -9
 • avatar
  Konto usunięte
  Najlepsze bylo podsumowanie jednej osoby na YT - podejmowanie takiej decyzji w tym samym roku w ktorym Sean Murray zrobil przekret z NMS to conajmniej glupota.
 • avatar
  piotr.potulski
  Doszli do wniosku, że lepiej nie zyskać na dobrych recenzjach, niż stracić na złych. Chociaż z drugiej strony ich rozumiem - w czasach gdy gra przed premierą dostaje 2 patche takie przedpremierowe testy odbywają się na wersji nawet nie beta (bo ta idzie do sklepów) tyko alfa. Najrozsądniejsze wydaje się kupowanie gry kilka miesięcy po premierze - taniej, wiadomo co się kupuje i już zdążyli poprawić grubsze błędy.