Ciekawostki

Lada dzień zapłacimy BLIKIEM zbliżeniowo

przeczytasz w 2 min.

Nie będzie trzeba już nawet podawać 6-cyfrowego kodu. Jeśli chcesz, zapłacisz BLIKIEM zbliżeniowo. Wielka zmiana lada moment stanie się faktem.

BLIK, ale bez kodu. Zbliżeniowo

Banki już dostosowują swoje regulaminy i lada chwila pozwolą nam płacić BLIKIEM zbliżeniowo. Zapowiedziana już kilka lat temu i wyczekiwana nowinka jest na ostatniej prostej, o czym oficjalnie poinformował Polski Standard Płatności. Ucieszy to użytkowników, którzy w 2020 roku płacili BLIKIEM prawie 40 milionów razy. 

BLIK zbliżeniowy jest owocem współpracy Polskiego Standardu Płatności z firmą Mastercard. – „Dajemy użytkownikom BLIKA najlepsze możliwe rozwiązanie do płatności zbliżeniowych telefonem. Wierzymy, że na zawsze zmieni ono sposób płacenia w terminalach płatniczych oraz przyspieszy i upowszechni wykorzystywanie do tego urządzenia mobilnego” –  skomentował Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu PSP. 

Jak płacić zbliżeniowo BLIKIEM? Jak to działa?

Już dzisiaj BLIK znacząco przyspiesza i ułatwia transakcje – tak w Internecie, jak i w fizycznych punktach. Dzięki opcji zbliżeniowej ma być jeszcze lepiej. Nie trzeba będzie przepisywać kodu, nie trzeba będzie podpinać karty, nie będzie nawet trzeba mieć połączenia z Internetem. Wystarczy odblokować telefon, wybrać opcję BLIK w aplikacji bankowej i zbliżyć telefon do terminala

Są właściwie tylko dwa wymogi. Pierwszym jest smartfon z Androidem i modułem NFC (który to jednak jest już standardem we współczesnych smartfonach). Drugim – stosowanie aktywnej blokady urządzenia (czyli na przykład kodu PIN czy odcisku palca). Konieczne jest bowiem jakieś zabezpieczenie, z racji, że nie trzeba się logować do banku, by skorzystać z tej funkcji. Należy też (jednorazowo) aktywować płatności zbliżeniowe w aplikacji bankowej. A skoro już przy tym jesteśmy, to przejdźmy do odpowiedzi na kluczowe pytanie, czyli… 

Które banki obsługują BLIK zbliżeniowy? 

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by działały wszędzie tam, gdzie działa i sam BLIK, to na start płatności zbliżeniowe BLIK będą dostępne jedynie w 6 polskich bankach – to (w kolejności alfabetycznej):

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • ING Bank
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Santander Bank Polska

„Jesteśmy gotowi do realizowania płatności zbliżeniowych. Poszczególne banki na polskim rynku będą udostępniały tę możliwość swoim klientom sukcesywnie. Co ważne, bez względu na bank rozwiązanie będzie wszędzie działać tak samo” – dodał Dariusz Mazurkiewicz.

Źródło: Polski Standard Płatności, informacja własna

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mcnowak
  11
  Nie widzę użyteczności tego rozwiązania. Jak mam podpiętą kartę do telefonu to BLIK tylko utrudni sprawę bo będę musiał dodatkowo uruchomić aplikacje banku i wybrać opcję BLIK.
  • avatar
   Damian_jo
   7
   Mam Google Pay - z Blika korzystam w internecie i przy wybieraniu kasy z bankomatu raz w roku, do płatności zbliżeniowych mam Google Pay czy Garmin Pay- w czym po za tym że "Polskie" będzie blik?
   • avatar
    anthony0013
    4
    Jeżeli chodzi o newsa z płatnościami, to widzę na obrazku dwie panie; jedna wydaje pieniądze (prawdopodobnie na ciuchy, których nie potrzebuje) a druga przyjmuje pieniądze (za owe ciuchy). Cóż za dyskryminacja! Na obrazku nie ma ani jednego przedstawiciela płci męskiej! :-D Czyż tylko kobiety obracają pieniędzmi? :-D
    • avatar
     Faflucy
     3
     Za późno. Powinni nad tym pomyśleć jak nie było w polsce Apple Pay, Google Pay czy Garmin Pay. Teraz blik mi jest potrzebny tylko i wyłacznie do wybrania pieniędzy z bankomatu, choć i to robie raptem pare zazy w roku. Apple Pay w zupełniśći mi wystarczy, a jak czytam to i w obsłudze łatwiejszy, bo nie trzeba żadnej aplikacji.
     • avatar
      greghostor
      2
      najlepiej gotówą.
      • avatar
       Daniel82
       1
       Ja i tak płacę kartą, a mój telefon nie ma NFC, bo mam redmi 4x. Blika używam tylko online do szybkich płatności.
       • avatar
        piomiq
        1
        Słabo, bo rozwiązanie mocno spóźnione. Od jakiegoś czasu mamy Google Pay i inne metody płatności zbliżeniowych. Blik moim zdaniem jest wygodny do płatności w internecie, czy wypłacania pieniędzy w bankomacie. Nie wiem co autorzy chcieli przez to osiągnąć, pokazać że można? Trochę rozreklamować rozwiązanie?

        Płacę zblizeniowo telefonem od razu po odblokowaniu i żadnej aplikacji ani opcji nie muszę włączać. Rozwiązanie wydaje się bardziej uciążliwe niż GooglePay czy ApplePay.
        • avatar
         arek1976
         -4
         JA 90 PROCENTACH PŁACE BLIKIEM JESZCZE BEDZIE BEZ KODU REWELACJA
         • avatar
          DariosBiedak
          -6
          Take jak one na zdjęciah ma na co dzień w moim łożu milodsnym!
          • avatar
           dzejsonista
           0
           a co z rootem?
           • avatar
            Bywalec2
            0
            Im więcej sposobu płacenia NFC tym lepiej. Każdy będzie mógł wybrać jaką metodą chce płacić. Nie rozumiem tych narzekań. Chcecie płacić czymś innym. Przecież nikt wam nie zabrania.
            • avatar
             tomto
             0
             "Są właściwie tylko dwa wymogi. Pierwszym jest smartfon z Androidem i modułem NFC"
             Znaczy na ios nie ma?