Laptopy

Mocarna specyfikacja i słaba wydajność - tak będą wyglądać nowe MacBooki z układami ARM?

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
8 komentarzy Dyskutuj z nami

Apple wprowadzi do laptopów MacBook swoje procesory ARM? Pierwsze pogłoski o takim scenariuszu pojawiły się kilka tygodni temu, ale teraz potwierdzają go najnowsze doniesienia serwisu Bloomberg. Poznaliśmy też szczegóły techniczne nowych układów.

Bloomberg potwierdza laptopy Apple MacBook z procesorami ARM

Redaktorzy serwisu Bloomberg powołują się na anonimowe źródła w fabryce TSMC, która odpowiada za produkcję nowych układów Apple’a (również tych nadchodzących). Gigant z Cupertino podobno pracuje co najmniej nad trzema nowymi procesorami, które mają bazować na architekturze ARM i zostaną wykonane w 5-nanometrowej litografii. Potwierdzałoby to wcześniejsze przecieki.

Zaskoczeniem może być specyfikacja procesorów, bo mają one dysponować aż dwunastoma rdzeniami – ośmioma wydajnymi Firestorm i czterema energooszczędnymi Icestorm. Jednostka miałaby możliwość przełączania rdzeni, co zapewniłoby kompromis między dobrą wydajnością a długim czasem pracy na baterii (podobne rozwiązanie jest stosowane w procesorach ARM w smartfonach).

Jeżeli jednak liczycie na mocarny sprzęt, musimy Was zmartwić – redaktorzy wskazują, że pierwsze jednostki Apple’a nie będą dorównywać układom Intela. Mówi się o konstrukcji zbliżonej do układów A14, a więc nowych chipów dla smartfonów iPhone i tabletów iPad (przy czym takie układy miałyby bez problemu obsługiwać system MacOS).

Dlaczego Apple chce wydać laptopy MacBook z procesorem ARM?

No właśnie, do tej pory w laptopach Apple’a stosowane były procesory Intela. Dlaczego producent chce przejść na układy ARM? Powody są co najmniej dwa – uniezależnienie się od innych dostawców i wyróżnienie się na tle konkurencji. Oby tylko sprzęty z nadgryzionym jabłkiem nie wyróżniały się tragicznie słabą wydajnością.

Według wstępnych założeń, w przyszłym roku ma pojawić się co najmniej jeden MacBook z procesorem ARM. Nie wiadomo jednak czy globalny kryzys nie wpłynie na opóźnienie dostaw poszczególnych komponentów, co miałoby też wpływ na termin premiery urządzenia.

Źródło: Bloomberg, FanzLive (foto)

Przeczytaj więcej o produktach firmy Apple:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MrRadeonXT
  9
  Powód jest tylko jeden mniej hajsu do Intela więcej do kieszeni bo mają wyższa marże
 • avatar
  Kenjiro
  5
  Przez długi czas to będą słabe kadłubki w wysokiej cenie, ale może za 5-10 lat Apple dobije do czoła peletonu.
  Bym im kibicował, gdyby zechcieli sprzedawać same procesory, np. w wersjach z mobo do różnych zastosowań, a tak, co najwyżej będę się przyglądać...
 • avatar
  awesome1337
  3
  to jest po prostu rozwinięcia ipada pro, który może nie jest zbyt popularny ale ma swoje niszowe zastosowanie
  dorzucenie do tego tradycyjnej klawiatury i ekranu to logiczny rozwój, tym bardziej że macbooki z cpu x86 nie znikną a wiele ludzi i tak używa ich tylko do neta i oglądania youtube wiec wydajność nie każdemu jest tak potrzebna
  apple jeszcze przez długi czas nie zrezygnuje z x86 w laptopach
  macbooki pro za dobrze sie sprzedają
 • avatar
  sn00p
  2
  Co by ten Apple nie zrobił to i tak w Stanach będzie się sprzedawał jak świeże bułeczki. Jeśli produkujesz sprzęt i sam robisz pod niego zoptymalizowany system operacyjny to jesteś skazany na sukces. Tym którzy nie ogarniają podam prosty przykład: Co by było gdyby INTEL połączył się się z Microsoft!?!? AMD przestałby istnieć w ciągu roku!