Odtwarzacze

Blu-ray: rośnie sprzedaż odtwarzaczy

przeczytasz w 2 min.

Raport opracowany przez NPD Group udowadnia, że technologia Blu-ray jest coraz bardziej rozpoznawalna przez klientów. Z innych danych, tym razem dotyczących sprzedaży urządzeń, wynika że format Blu-ray ma się coraz lepiej i nieuchronnie zbliża się do tego, by osiągnąć poziom mainstream. Wówczas mielibyśmy się doczekać na tyle niskich cen, by na odtwarzacz Blu-ray stać było także typowego użytkownika. Czy niebieski laser stanie się produktem dla masowego odbiorcy? Tak. Kiedy? O tym w dalszej części tekstu.

W pierwszym kwartale br. sprzedawano o 400 tys. więcej odtwarzaczy niż w analogicznym okresie przed rokiem, w dodatku tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. W porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku jest to wzrost sięgający 72 proc. Od początku 2009 r. na odtwarzacze Blu-ray Amerykanie wydali łącznie 107,2 mln dolarów.

Ross Rubin z NPD pisze w oświadczeniu, że coraz więcej telewizorów HD i coraz niższe ceny stacjonarnych odtwarzaczy Blu-ray powodują, że format High-Definition staje się bardziej rozpoznawalny wśród konsumentów i zarazem pożądany. 

Co istotne, największą wadą obecnie dostępnych odtwarzaczy są ciągle wysokie ceny. Właśnie cena hamuje przed zakupem najwięcej potencjalnych klientów.

NPD podaje także, że klienci są coraz bardziej zainteresowani zakupem odtwarzaczy Blu-ray. 6 proc. ankietowanych deklaruje, że w ciągu 6 najbliższych miesięcy niewątpliwie zakupi odtwarzacz Blu-ray i "przesiądzie" się na jakość HD. Warto wspomnieć, że w poprzednim raporcie NPD klienci także wyrażali chęć zakupu, choć było ich mniej o 1 proc.

Zdaniem NPD średnia cena odtwarzaczy Blu-ray w ciągu najbliższych 6 miesięcy będzie wynosić 214 dol. To ciągle zbyt dużo, by urządzenia te stały się dostępne dla odbiorcy masowego. Ceny odtwarzaczy Blu-ray mają jednak nieustannie spadać i wielu analityków przekonuje, że poziom mainstream zostanie osiągnięty pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Nie można też zapomnieć o cenach filmów HD. Te ciągle są zbyt drogie i często zdarza się, że kosztują dwukrotnie więcej niż wersje DVD. Wiele sklepów ma jednak specjalne oferty, w których sprzedaje część filmów wyraźnie taniej, często nawet w cenach zbliżonych do DVD.

Czy oglądasz filmy HD? Czy jesteś posiadaczem odtwarzacza Blu-ray?

Źródło: Inf. własna

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Private_92
  0
  Filmów HD nie oglądam :( i nie mam odtwarzacza Blu-ray :(
  Niektóre odtwarzacze są za duże i tu jest minus ..
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Czy oglądasz filmy HD? Czy jesteś posiadaczem odtwarzacza Blu-ray?

   2x Nie ale to tylko dlatego ze filmy na BD sa za drogie, na odtwarzacz moge wywalic 5 stow ale co z tego jak filmy po stowce chodza
   • avatar
    obcypl
    0
    Tak i Tak. Zdecydowanie jestem fanem kina domowego dlatego zamiast na nową kartę grafiki wydałem kaskę na PS3. Bibliotekę filmów uzupełniam powoli - mało tytułów wydawanych na BR zasługuje na miejsce w domowej wideotece. Większość to filmiki średniej klasy, które obejrzane raz końca swój żywot.

    Co do cen... ulubione porównanie forumowiczów... skoro macie lepszy samochód, szybszy, lepiej wyposażony to też narzekacie że jest droższy od starego? Litości. Jakość kosztuje i tyle.
    • avatar
     jeomax.co.uk
     0
     Ja sie przymierzam, odtwarzacze juz za 50 funtow mozna kupic (komputerowe).
     Nie narzekajcie, ze ceny filmow wysokie - bo od tego sa wypozyczalnie, zeby film wypozyczyc i oddac, a wrazenia zachowac. Dla chcacego nic trudnego, po kiego to wieczne, polskie chomikowanie ? :)