Nauka

Butelki PET - problem (możliwy) do rozwiązania

przeczytasz w 1 min.

Nie planowali tego, ale zdołali odkryć sposób na skuteczne „trawienie” poli(tereftalanu etylenu) znanego jako PET. Naukowcy są na dobrej drodze, by wyeliminować albo przynajmniej zmniejszyć problem gór śmieci rozkładających się przez stulecia.

The Guardian podaje, że w ciągu każdej minuty na świecie kupuje się około miliona butelek PET. BBC dodaje, że około 6,3 z 8,3 miliarda ton wyprodukowanego tworzywa sztucznego to aktualnie śmieci. Problem więc jest, a naukowcy chcą go rozwiązać ...i są coraz bliżej.

Butelki PET, czyli wykonane z poli(tereftalanu etylenu) świetnie nadają się do napojów bezalkoholowych – są lekkie, całkiem wytrzymałe i tanie w produkcji. Jest z nimi tylko jeden problem – ich rozkład zajmuje całe stulecia. Naukowcy szukają więc sposobów na to, jak można by sobie z tym poradzić. 

W 2016 roku nastąpił pierwszy przełom. Naukowcom udało się odkryć enzym nazwany później PETaza, który przyspiesza „trawienie” tego tworzywa, ale dopiero teraz, dwa lata później i to zupełnie przez przypadek, odkryto, że zmutowany enzym robi to jeszcze szybciej: rozpoczyna proces już po kilku… dniach.

Samo przyspieszenie to jednak nie wszystko. Prawdopodobnie udało się bowiem także opracować taką metodę, która pozwoli wykorzystać efekt działania enzymu nie tylko do produkcji odzieży czy dywanów, ale też do ponownego wytworzenia PET. To oznaczałoby, że ilość tworzywa sztucznego na świecie mogłaby zwiększać się znacznie wolniej niż ma to miejsce aktualnie. 

Naukowcy twierdzą, że to przypadkowe odkrycie pozwala żywić nadzieję na to, że enzym można jeszcze bardziej poprawić. Potencjał jest ogromny, a sprawa poważna – dobrze więc słyszeć o sukcesach.

Źródło: The Guardian, BBC, Engadget. Foto: Hans/Pixabay (CC0)

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  12
  Brawo! Na takie badanie nich idą moje podatki.
  • avatar
   AlexBe
   6
   Tylko żeby potem nie było że enzymy tak zmutują , że mi się butelką z wodą po drodze do domu rozpuści :P
   • avatar
    Reyqer
    0
    Temat fajny, ale jak tam testy 2700X?
    Mniej problemów z ram'em?