Aplikacje mobilne

Podejmują radykalne kroki. Wprowadzą całkowity zakaz TikToka

przeczytasz w 2 min.

Amerykański stan Montana to pierwszy region, w którym wprowadzony zostanie całkowity zakaz TikToka.

Całkowity zakaz TikToka. Gubernator Montany jest za

Kilka tygodni temu za opisywanym scenariuszem opowiedział się tamtejszy senat. Jak wtedy informowaliśmy, kolejnym i zarazem niezbędnym krokiem do wejścia przepisów w życie miała być zgodna ze strony gubernatora. Dziś w nocy polskiego czasu Greg Gianforte przychylił się do głosów za już nie ograniczeniem, ale całkowitym zakazem bardzo popularnej aplikacji społecznościowej.

Przypomnijmy, że zeszłym roku stan Montana zabronił korzystania z TikToka, ale tylko na urządzeniach wykorzystywanych przez pracowników administracji publicznej. Teraz przepisy posuną się znacznie dalej, ponieważ dotkną wszystkich obywateli. Plany zakładają ich wdrożenie od 1 stycznia 2024 r.

Decyzja jest argumentowana troską o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Greg Gianforte określił TikToka mianem aplikacji, która jest wykorzystywana przez chiński rząd do "szpiegowania Amerykanów, naruszania ich prywatności za sprawą gromadzenia prywatnych i wrażliwych informacji".

W jaki sposób przepisy będą egzekwowane?

Nie brak opinii, że powyższe plany zarządzających stanem Montana będą teraz obiektem protestów. Póki co stojący za TikTokiem wydali krótkie oświadczenie zapewniające, że użytkownicy mogą niezmiennie korzystać z aplikacji do "wyrażania siebie i zarabiania".

Nie można jednak wykluczyć, że ByteDance (firma będąca właścicielem TikToka), zdecyduje się wejść na drogę sądową. Tym bardziej, że wisi nad nią widmo zakazu obejmującego całe Stany Zjednoczone (opowiada się za tym m.in. administracja Joe Bidena).

Osobną kwestią jest to, w jaki sposób nowe przepisy, gdy wejdą w życie, będą egzekwowane. Wszystko wskazuje na to, że osoby już posiadające TikToka na smartfonie nie muszą się obawiać utraty dostępu do tej aplikacji czy kar za korzystanie z niej. Politycy chcą skierować swoje działania przeciwko sklepom z aplikacjami (głównie najpopularniejszym Google Play oraz App Store) i uznać oferowanie w nich TikToka za niezgodne z prawem. Tu przewidziano już kary w wysokości 10 tys. dolarów dziennie za nieprzestrzeganie przepisów. Czuwać ma nad tym Departament Sprawiedliwości stanu Montana.

Obecnie liczba aktywnych użytkowników aplikacji TikTok w całych Stanach Zjednoczonych to ok. 150 mln. W stanie Montana ok. 200 tys.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  danieloslaw1
  2
  A może by tak to zbanować bo 90% filmików tam wrzucanych jest nielegalnych z powodu kradzieży filmów i muzyki?
  • avatar
   rafael
   0
   Sprawa jest o wiele prostsza, ale nie pisze się o niej oficjalnie. Dlaczego ? Bo inni robią podobne rzeczy.
   A co ? Tiktok jest bardzo zaawansowanym programem demoralizującym osoby z niego korzystające, w szczególności młode, nie mające świadomości skutków osoby. Wystarczy popatrzyć na skutki wśród korzystających.
   • avatar
    piccardo
    -2
    Oj tak "nasze bezpieczeństwo" nie dobra jest kiedy inni szpiegują
    • avatar
     KENJI512
     -7
     Wolny świat i zakazują... Po prostu przeszkadza rządzącym, że niewolnicy mogliby ten czas na pracę przeznaczyć zamiast siedzieć i oglądać wesołe filmiki.