Telefony

Carrier IQ przechwytuje dane ze smartfonów

przeczytasz w 1 min.

Inwigilacja użytkowników smartfonów

Wraz z rozwojem mobilnych urządzeń coraz więcej codziennych spraw załatwiamy właśnie za ich pomocą. Smartfony przechowują wiele istotnych dla nas danych. Z wygodą rośnie więc niebezpieczeństwo przechwycenia istotnych dla nas informacji. Czasem nieświadomie sami się na to godzimy, tak jak klienci kilku amerykańskich operatorów.

Jak opisuje Kaspersky Lab, firmy te bez informowanie swoich użytkowników instalowały na sprzedawanych urządzeniach oprogramowanie do gromadzenia danych statycznych. Carrier IQ, bo tak nazywa się aplikacja, zbiera dane na temat aktywności posiadaczy smartfonów. Pretekstem do takiego działania jest usprawnienie wielu funkcji.

Początkowo przypuszczano, że niechciany software może mieć dostęp do odczytu wszystkich wciskanych klawiszy, haseł i danych przesyłanych w trybie SSL jeszcze przed szyfrowaniem. Na szczęście większość z tych podejrzeń została obalona. Mimo to, Carrier IQ jeśli nie jest bezpośrednim zagrożeniem, to i tak w znaczący sposób narusza prywatność.

Smartfon

Największe niebezpieczeństwo kryje się ze strony hakerów, którzy w wypadku znalezienia luk w kodzie oprogramowania mogą uzyskać wszystkie informacje o użytkowniku. Szczególnie boją się szefowie firm, którzy przez nieuwagę swoich pracowników mogą stracić poufność danych biznesowych.

Głosy krytyki stały się tym większe, gdy okazało się, że Carrier IQ nie jest prosty do usunięcia lub wyłączenia. Zaawansowani użytkownicy mogą starać się zainstalować inną wersję systemu operacyjnego lub samodzielnie kasować pliki programu, jednak to może spowodować uszkodzenie telefonu lub zablokowanie części jego istotnych funkcji.

Czyżby inwigilacja z ukrytej stawała się po prostu bezczelna i jawna? Eksperci z Kaspersky Lab przebadali amerykański program. Pozostaje mieć nadzieje, że nie będą musieli o podobnych przypadkach informować polskich użytkowników.
 

Więcej o bezpieczeństwie:

Źródło: Inf. prasowa, Kaspersky

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Poza tym ta nowość to nie od Kasperskiego jest tylko od Hackera o pseudonimie TrevE. Kaspersky nic nie odkrył, tylko się lansuje na tym.
  • avatar
   moorell
   1
   "Największe niebezpieczeństwo kryje się ze strony hakerów, którzy w wypadku znalezienia luk w kodzie oprogramowania mogą uzyskać wszystkie informacje o użytkowniku."

   Pytanie czy to już się nie stało.

   A tak poza tym to czy tego typu akcje są w ogóle legalne? Bez wiedzy użytkownika? Czy to może było gdzieś "małym druczkiem" napisane?
   Informowanie o tego typu elementach zawieranych umów powinno być w treści umowy specjalnie podkreślone, tak aby można tego typu zapisy łatwo znaleźć w tonie prawniczego bełkotu.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Interent grzmiał o tym tydzień temu... Ale nie o to chodzi. Instalacja Custom ROM'u załatwia sprawę. Ponadto dwie aplikacje w markecie też są w stanie pomóc w potrzebie.

    Generalnie jednak sprawa ma się tak: guzik interesuje tych wszystkich czy kowalski z koziej wólki grzebał dziś sobie palcem w tyłku. Także do wszystkich paranoików i zwolenników teorii: wyluzujcie troszkę, bo więcej Wam zdrowia zabierze przejmowanie się takimi pierdołami.
    • avatar
     jaroslawb1
     1
     Czytam te paranoiczne przestrogi się zastanawiam,co też ci cyberprzestępcy mogą mi ukraść?Imię,nazwisko,adres nr telefonu i moich znajomych?I co z tego?Publikuje swój numer w ogłoszeniach i serwisach i nic z tego nie wynika.Piny trzymam w głowie(bo tylko kretyn je zapisuje).Kaspersky straszy ludzi,żeby kupowali ich antywirusy,a wszelkie portale powtarzają za nim.Płacą Wam za to czy jak?Kaspersky starał się zastraszyć nawet użytkowników Linuksa.Kiedy do nich napisałem,że bredzą to mi kadzili że niby mam wiedzę i nie dam się cyberprzestępcom,ale zwykli użytkownicy tak...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "Jak opisuje Kaspersky Lab, firmy te bez informowanie swoich użytkowników instalowały na sprzedawanych urządzeniach oprogramowanie do gromadzenia danych STATYCZNYCH. Carrier IQ, bo tak nazywa się aplikacja, zbiera dane na temat aktywności posiadaczy smartfonów. Pretekstem do takiego działania jest usprawnienie wielu funkcji."

      Chyba chodziło o dane statystyczne
      • avatar
       michael85
       0
       Najbardziej żałosne jest to że firma, złodziej będąca twórcą Carrier IQ odwraca kota ogonem i chce pozwać gościa który ten złodziejski proceder wykrył. Dzisiejszy świat to jeden wielki przekręt.
       • avatar
        Marucins
        0
        Już w Stanach zaczęli się tłumaczyć, za te całe zamieszanie!