Płyty główne

CeBIT: topowa płyta Sapphire dla Sandy Bridge

przeczytasz w 2 min.

Sapphire zademonstrowało w Hanowerze płytę główną przeznaczoną dla procesorów Sandy Bridge, która należy do kategorii High-End. Głównie za sprawą zastosowanego chipsetu Intel Z68.

Dotychczas Sapphire było uznawane za bardzo bliskiego partnera AMD, ale po wydaniu płyt głównych pod procesory Intel z podstawką LGA 1366LGA 1155 sytuacja ta uległa znaczącej zmianie. Co prawda nie pojawiły się karty graficzne NVIDIA z logiem Sapphire, ale za to w ofercie tego producenta pojawiły się płyty główne dla platformy Intel. Tym razem mamy do czynienia z konstrukcją wyposażoną w chipset Z68, która jest kolejną tego typu płytą pokazaną na targach CeBIT 2011. Nazwa nowej płyty nie jest jeszcze znana, a rewizja 0.0 pozwala nam wnioskować, że jest to jedynie egzemplarz testowy.

Warto przeczytać:
CeBIT: płyty główne z chipsetem Intel Z68
Płyta z overclockerskim chipsetem Z68 ?

Brak systemu chłodzenia na płycie nie powinien nas niepokoić. Sapphire postąpiło tak tymczasowo (na czas wystaw targowych), aby zademonstrować całkowicie co nowego ma do zaoferowania. Za zasilanie dba 13-fazowa sekcja zasilania (10 faz dla procesora i 3 dla kontrolera pamięci) oparta o wysokiej jakości tranzystory DrMOS Sapphire.

Do dyspozycji mamy standardowo cztery banki pamięci DDR3, które są w stanie obsłużyć moduły w trybie dwukanałowym. Karty rozszerzeń możemy montować w trzech portach PCI-Express x16 (ostatni prawdopodobnie x4) oraz trzech PCI. Tuż obok ostatniego slotu PCI-Express x16 znalazły się przyciski odpowiedzialne za włączanie i restartowanie komputera, restartowanie ustawień BIOSu, a także wyświetlacz diagnostyczny. Pamięć masową i napędy optyczne możemy podłączyć za pomoca ośmiu gniazd SATA - po cztery SATA II 3 Gbps oraz SATA III 6 Gbps.

Na tylnym panelu płyty umieszczono:

 • port PS/2,
 • cztery porty USB 2.0 oraz dwa porty USB 3.0,
 • moduł Bluetooth,
 • wyjścia zintegrowanej w procesorze karty graficznej - D-SUB, DVI, HDMI, DisplayPort,
 • złącze RJ45 karty sieciowej,
 • złącza karty dźwiękowej wraz z optycznym S/PDIF.


Źródło: lab501.ro

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  XaRaDaS
  0
  Szkoda że ją gołą pokazali, ciekawe jakie chłodzenie zastosują.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Sapphire się rozwija widzę bardzo dobrze !!!