Internet

Cenzura Internetu - podejście nr 2?

przeczytasz w 2 min.

Rząd Donalda Tuska przygotowuje kolejny projekt zakładający walkę z hazardem w sieci, czyżby był to powrót do planów ustawowego cenzurowania internetu? Wszystko wskazuje na to, że tak!

Nie minęło jeszcze kilka miesięcy od naszych ostatnich publikacji, w których pisaliśmy o pomysłach posłów na filtrowanie treści w internecie czy też proteście i podejmowanych akcjach protestacyjnych przez internautów. Jak można było się spodziewać po powstaniu wielkiego szumu i fali oburzenia oraz niezadowolenia na skutek rządowego projektu zakładającego cenzurę internetu, Donald Tusk postanowił odstąpić od wdrażania tegoż projektu.

Lecz jak to podkreślało wówczas wielu komentatorów, rząd w przyszłości spróbuję "przemycić" ustawę zakładającą cenzurowanie internetu w postaci innych zapisów czy po prostu w nieznacznie zmienionej formie. Otóż kilka dni temu, a dokładniej 8 marca Ministerstwo Finansów opublikowało w swoim BIP'ie bardzo nieczytelny projekt aktów prawnych, zawierających kolejną propozycję zwalczania hazardu w sieci.

Jak łatwo się domyśleć, nasi posłowie nie są zbytnio twórczy, a ich nowy projekt powiela niestety pomysły z tego przedstawionego w listopadzie ubiegłego roku. A mianowicie w dalszym ciągu jest mowa o utworzeniu niezwykle niechcianego przez opinię publiczną Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych, z tą różnicą, że nowy rejestr ma nie przybierać takiej nazwy, a w zasadzie ma jej w ogóle nie posiadać!
Wracając jednak do tematu przewodniego, w nowej propozycji ciągle występuje plan walki z hazardem zrezygnowano natomiast z filtrowania niechcianych treści oraz pornografii w sieci. Mimo tego meritum sprawy czyli plan ustawowego filtrowania polskiego internetu został zachowany.

Projekt nowej ustawy pod którą widnieje podpis Jacka Kapicy został już skierowany do Prezesa Rządowego Centrum Legislacji - pana Macieja Berka. Pierwsze próbki opublikowanego projektu już wzbudziły liczne kontrowersje, po raz kolejny zawrzało również na otwartej liście dyskusyjnej listy.icm.edu.pl.
Internauci wystosowali w kierunku rządu Donalda Tuska zarzuty, w których podkreślają, iż rząd nie dotrzymał danej im obietnicy i wciąż bez konsultacji z internautami próbuje wdrożyć proces cenzurowania sieci. Na zarzuty internautów a w głównej mierze na zarzuty Piotra WaglowskiegoMacieja Szmita odpowiedział jeden z przedstawicieli KPRM (Kancelarii Prezesa Rady Ministrów).
-"Proszę spróbować spojrzeć na sprawę z drugiej strony. Pojawienie się alternatywnej propozycji powoduje, że jest materiał, który będziemy mogli omówić w trakcie konsultacji. Dlatego tak ważne jest, abyśmy szybko ustalili sposób komunikacji między nami, czy robimy “grupę inicjatywną”, czy z niej rezygnujemy, czy tworzymy platformę komunikacyjną do konsultacji projektów związanych ze społeczeństwem informacyjnym czy nie itd.?"- powiedział Grzegorz Szymański z KPRM.

Tak czy inaczej projekt nowej ustawy (o ile to można nazwać w zasadzie projektem) wzbudza po raz kolejny mnóstwo kontrowersji. Miejmy nadzieję, że ostateczna wersja projektu będzie wyglądała zgoła inaczej i zostanie przede wszystkim skonsultowana z "samymi zainteresowanymi" czyli nami.


Źródło: OSnews  Mf.gov

  

Czytaj również:

Komentarze

57
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Room429
  0
  Ludzie zdychaja na ulicy .... a ci sie pierdołami zajmują.
  • avatar
   jeomax.co.uk
   0
   Przeciez to jest prosba o przygotowanie projektu regulacji.
   Rownie dobrze moge narysowac na kartce rysunek rakiety, a wy mozecie zaczac panikowac, ze zamierzam zbombardowac wioske na Pomorzu :/
   • avatar
    wormadam
    0
    Którego polityka ludzie obchodzą ?
    • avatar
     Thorin49
     0
     Tak czy siak Prezydent "Kaczor" jest znowu jedyną nadzieją na ratunek przed POmysłami Donaldka... ;P
     • avatar
      gormar
      0
      Panowie nie przesadzajcie (nie dotyczy joemax.co.uk). Przecież rząd szuka dodatkowych pieniędzy i chce opodatkować zyski z wygranych hazardowych. Może to przynieść ok. 0,5mld zł przychodu do budżetu. W tym celu musi także postarać się zablokować dostęp do tego typu "rozrywki" zlokalizowanej w innych krajach właśnie poprzez Internet.

      Czy może wolicie pomysły Leppera, aby "przejeść" rezerwę walutową lub Gertycha, aby dodrukować pieniądze w NBP?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Mało mnie polityka obchodzi, ale przecież "aferę hazardową" wywołali akolici Platformy Obywatelskiej bez udzialu internetu jako medium. O ile dobrze wiem, komunikowali się - klnąc przy tym siarczyście - przy pomocy telefonów komórkowych.
       Czyli może ocenzurować trzeba komórki, aby prymitywniu ludzie pokroju Sobiesiaka, Drzewieckiego i im podobnych nie decydowali o ważnych dla nas sprawach na cmentarzach i na stacjach CPNu?
       Portale pedofilskie ściga skutecznie policja, na co choćby statystyki zatrzymań wskazują.
       Po co zatem ta wrzawa? PO co ten szum, Panie Tusk?
       Czy chodzi o odwrócenie naszej uwagi od narastającego kryzysu, biedy i bezrobocia?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        pierwszy akapit "Nie minęło jeszcze kilka **mieszący** " o_O
        • avatar
         Suncho
         0
         banda je....ów! od netu wara ;]

         pozdro 4 all
         • avatar
          Spirit
          0
          "Internauci wystosowali w kierunku rządu Donalda Tuska zarzuty, w których podkreślają, iż rząd nie dotrzymał danej im obietnicy i wciąż bez konsultacji z internautami próbuje wdrożyć proces cenzurowania sieci." - naprawdę nie dotrzymał obietnicy?? A na co Wy - internauci liczyliście?? Na to, że nagle odmieniło im się i zaczną chcieć dobrze DLA NAS? Na jakim świecie Wy żyjecie? Ehh... Smutne jest jak oni nas traktują.
          • avatar
           dante2kx
           0
           ryży donek miętkie cudaczne słońce peru były kominiarz kręcocy lody na potęge ze 130% poparciem nie popuści. Tak mu nakazano i tak zrobi, inaczej osoby które "przepchały" tą farsę będą bardzo niezadowolone..
           • avatar
            celorum
            0
            Czyli jak zwykle, słowa Donka okazują się kłamstwem w żywe oczy.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Kolejny wymysł bandy debili...
             Środkowym palcem ich można pozdrowić... ( BTW ten znak to chyba jedyny międzynarodowy taki, że każdy zrozumie )
             • avatar
              Kerim08
              0
              W polsce nie ma inny problemów tylko takimi pierdułami sie zajmują. W sumie nic nie robią, tylko dużo gadają, obiecują Irlandie i jeszcze wkurzają prawych obywateli korzystających z internetu:))))
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               "Polacy to dziwny naród - tyle już im naobiecywano, a im ciągle mało!"
               • avatar
                force
                0
                czy macie zamiar głosować jeszcze na PO ??
                Mam nadzieje, że nie !!!
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 w Polsce nie ma na kogo głosować :/
                 • avatar
                  cichysl
                  0
                  Dokładnie w Polsce nie ma na kogo zagłosować,bo wszyscy cisną nam głodne kawałki żeby ich tylko do władzy dopuścić,a potem to mają w dupie.Najlepsze będzie to jak ,na krzesełko prezydenckie wcisną swojego chłopa,mowa o PO ,to będziemy mieli drugą Rosję hehe,będzie prezydent,ale władze będzie sprawował Tusk :)Wtedy będą robili z tym krajem co im się będzie żywnie podobało.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Nie zagłosuję już na Platformę Obywatelską, na żadnego z nich.
                   Powód? Przykłady:
                   Niejaki Trzeciak - senator z PO - posługując się sfałszowanym meldunkiem zakupił kilkaset hektarów ziemi po śmiesznie niskiej cenie wraz z dotacjami Unii europejskiej. Zrzekł się rządowej pracy - dzięki oszustwu jest urządzony do kresu swych dni.
                   Niejaki Ryszard Sobiesiak - kryminalista skazany prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia bez zawieszenia, czemu nie przeczy wierchuszka PO. Dlaczego zatem nie siedzi? Sam skomentował to krótko: - Gdy mnie zehcą zamknąć, wyjadę na Florydę.

                   Oto dziwaczna "demokracja" Platfornmy obywatelskiej. Gdybym to ja lub inny kowalski dostał wyrok prawomocny to bym już siedział dawno i nikt by mnie "biznesmenem" nie nazwał, raczej "osadzonym". Podobnie siedziałbym za sfałszowanie meldunku.

                   Jestem demokratą. PO - nigdy więcej!
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    bo te z sejmu to są kurwy jebane,hajs do kielni i nic więcej a ludzie zdychają,kurwyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!!!!!!!!
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Na złodzieji z PO nigdy nie głosowałem i na pewno nigdy nie zagłosuję. A po przeczytaniu przykładów mojego przedmówcy - Peterek - to się normalnie nóż w kieszeni otwiera. Skandal, to jest mało powiedziane.
                     • avatar
                      Bosman
                      0
                      Nie gadajcie, że nie ma na kogo głosować. Ale jak się wychodzi z założenia, że na tych nie będę głosował, bo i tak nie wygrają, to należy mieć pretensje do siebie...
                      • avatar
                       Bosman
                       0
                       O to mi chodzi. A co do "mniejszego zła" to nie jest powiedziane, że nie może być jeszcze mniejsze - to kolejne błędne założenie.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Poprawiam się, bo nieścisłe fakty podałem: Maciej Trzeciak był wiceministrem z PO, p artykuł z "Rzepy": http://www.rp.pl/artykul/227232_Orzechowy_biznes_ministra_.html
                        Słynny wywiad w RMF Trzeciaka: "- Siedze w domu, nic nie robię i mam kasę.". My wszyscy na niego płacimy.

                        Dodam jeszcze cassus Drzewieckiego: gdybym ja tak oczernił Polskę poza jej granicami policja odebrałaby mi paszport.
                        Drzeewieckiego zaś kolesie partyjni nie mogą nadal ściągnać do kraju. Był już POdobny w Samoobronie - wtedy w mediach był jazgot. Teraz - cisza.