Telewizory

CES: Sony Crystal LED Display - pierwszy w pełni diodowy panel Full HD 55"

przeczytasz w 2 min.

Kolorowe diody w akcji

Na targach CES 2012 możemy oglądać przełomowe konstrukcje wyświetlaczy. W ofercie Sony takim rozwiązaniem jest prototypowy panel LED o przekątnej 55-cali. Czym się wyróżnia? Otóż każdy z pikseli po raz pierwszy w historii ma własną diodę LED.

Precz z krawędziowym podświetleniem LED a nawet strefowym tylnym podświetleniem LED w telewizorach LCD. Tak zdaje się mówić Sony, które zaprezentowało wyświetlacz Crystal LED Display. Ma on 55-cali przekątnej, a każdy z około 6 milionów subpikseli tego ekranu ma własną diodę jako źródło światła. Warto podkreślić, że ponieważ każdy z pikseli, a nawet subpiksele mają niezależne podświetlenie, Crystal LED Display to nie ekran LCD z podświetleniem LED, a zwykły panel LED o rozdzielczości FullHD.

Panele LED spotykane są najczęściej w zastosowaniach przemysłowych, np. jako ekrany informacyjne na ulicach miast. Jednak ich rozdzielczość jest niewielka, a na dodatek rozmiar diod jest bardzo duży. Sony udało się skonstruować na tyle niewielkie diody, aby upchnąć na ekranie o przekątnej 55-cali po dwa miliony z nich dla każdego ze składowych kolorów RGB .

Sony Crystal LED Display
Ekran Crystal LED Display cechuje odświeżanie 120 Hz, ale w tym wypadku wartość ta nabiera nowego sensu.

Jasność Crystal LED Display wynosi około 400 nitów, czyli tyle co obecnych telewizorów z krawędziowym podświetleniem LED. Jednak dzięki zastosowaniu samodzielnie święcących pikseli i możliwości niezależnego sterowania świeceniem każdego z nich osiągnięto niespotykaną dotychczas kontrolę nad kontrastem i kolorami. Kąty widzenia podawane przez Sony wynoszą 180 stopni w obydwu kierunkach.

Sony twierdzi również iż prezentowany panel "cechuje się mniej więcej 3,5-krotnie większym kontrastem w jasnych miejscach, o około 40% większym zakresem reprodukowanych barw i około 10-krotnie większą szybkością zmian obrazu filmowego" w porównaniu z modelem Sony KDL-55HX920.

Zużycie energii przez panel Crystal LED Display wynosi około 70 W, co jest wartością porównywalną z przeciętnym zużyciem energii przez najnowsze konstrukcje telewizorów LED LCD.

Sony podkreśla, że Crystal LED Display nie jest w żadnym wypadku próbą zastąpienia technologii OLED. Oba rozwiązania mają być rozwijane i wprowadzane na rynek równolegle. Niektórzy internauci już ochrzcili tę technologię mianem ILED (inorganic LED) w przeciwieństwie do OLED (organic LED).

Na razie prezentacja Crystal LED Display to jedynie pokaz możliwości technologicznych Sony. W odpowiedzi na pytanie "Kiedy telewizory wyposażone w takie panele wejdą do sprzedaży i co najważniejsze w jakich cenach?" Sony na razie milczy.
 

Więcej o wyświetlaczach i nowych technologiach:

Źródło: Sony

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Voytec
  7
  "Kąty widzenia podawane przez Sony wynoszą 180 stopni w obydwu kierunkach."

  Według mnie to przy kącie 180 stopni to widać tylko ramkę telewizora, ale pewnie panowie z Sony wiedzą lepiej :P
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Nie ma to jak zaczynać od wad. Ja bym tam chciał taki telewizor, mimo tych wypalających się LED. Ciekawe jak się będzie przedstawiała czerń? Skoro diody będą całkiem gasnąć może być naprawdę ciekawie. Obstawiam cenę na start ok 8-10k zł.
   • avatar
    Michu55
    2
    Dlaczego szanowna redakcja jeszcze nie wspomniała w żadnym newsie o wpadce intela na ces?
    • avatar
     polls
     2
     Zwłaszcza że żywotność diody czerwonej i zielonej to 100000 godzin :)
     a niebieskiej około 50000h ciągłego świecenia w obu przypadkach wartości liczone są do 50% utraty jasności :).
     A jak wiemy telewizor to nie latarka i nie świeci jednym światłem non stop więc posłuży nam na lata
     • avatar
      kropak
      1
      Taaa a cena będzie też kosmiczna ;) A z drugiej strony im więcej ledów tym większe prawdopodobieństwo że co jakiś czas strzeli sobie któryś ;) i będą fajne czarne kropi :)
      • avatar
       Damian_jo
       1
       W 50 sekundzie widać jakość ekranu ... niesamowita ;) ciekawe tylko czy TV nie był specjalnie konfigurowany (kolorymetrem)
       Ciekawe właśnie jak to będzie z tym wypalaniem skoro każda dioda ma (teoretycznie) długą wytrzymałość
       Na prawdę nieźle ;)
       • avatar
        hideo
        1
        ciekawa rzecz, jak znam Sony to Japończycy ten CrystalLEDowy tv zrobili prawdopodobnie lepiej niż Koreańczycy OLED, ale to tylko gdybanie, bowiem i tak nie ma ich w sprzedaży i nikt bezpośrednich porównań narazie nie zrobi, tak czy siak konfa Sony na CES była najciekawsza do oglądania choć konfa Samsunga też niczego sobie :) organiczny czy nieorganiczny tv - oby miał piękny naturalny obraz :) (na OLEDach aktualnych Sasmunga obraz nie jest naturalny, jest ekstremalny i przesadzony i trochę zbyt zimny, nie wiem czy nie chcieli czy nie mogli ustawić ich w tryb bardziej realny i neutralny, ale liczę że Japończycy zrobią to lepiej z organicznym czy nieorganicznym LED :)
        • avatar
         hideo
         1
         ciekawe co byłoby tańsze w sklepie, "ILED"/CrystalLED czy OLED?
         • avatar
          irondick
          0
          Tańsze są TV laserowe i mają bezkonkurencyjny obraz. Tylko są za tanie i w produkcji i w użytkowaniu. W związku z tym technologia ta nie jest promowana bo za dużo kasy poszło na badania nad LCD i OLED.
          Wyprodukowanie laserowego ekranu to 30% kosztów obecnych więc na czym zarabiać?