Internet

Chomikuj.pl przegrywa w sądzie - koniec tego dobrego

przeczytasz w 2 min.

Serwis Chomikuj.pl to jedna z legend polskiego internetu, niekoniecznie jednak cieszy się dobrą sławą. Jedna z głównych przystani nadwiślańskich piratów w końcu się doigrała – została uznana z bezpośredniego naruszyciela praw autorskich.

Chomikuj.pl przegrywa – precedensowy wyrok Sądu Najwyższego

Przez ponad dekadę Stowarzyszenie Filmowców Polskich toczyło walkę z serwisem Chomikuj.pl, oskarżając jego właścicieli o przymykanie oka na udostępnianie przez użytkowników nielegalnych treści – naruszających prawo autorskie. Choć podejmowane były różne próby uniknięcia odpowiedzialności, ostatecznie Sąd Najwyższy wydał wyrok, w którym uznaje ten serwis za bezpośredniego naruszyciela praw autorskich, jak podaje redakcja Wirtualnemedia.pl.

Ten wyrok to wielka rzecz i prawdziwy precedens. Zmienia bowiem kwalifikację działania serwisów typu Chomikuj.pl z „pomocnictwa w naruszaniu praw autorskich” na „współsprawstwo bezpośrednie”. Tym samym nakłada na właścicieli obowiązek blokowania i usuwania nielegalnie udostępnianych treści. Krótko mówiąc: jeśli właściciel praw autorskich poinformuje serwis o ich naruszeniu, ten musi natychmiastowo zadziałać w tej sprawie. 

Serwisy, takie jak Chomikuj.pl, muszą ponosić odpowiedzialność

W uzasadnieniu wyroku możemy przeczytać, że Sąd Najwyższy oparł się przede wszystkim na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, między innymi w sprawie dotyczącej serwisu YouTube. Wyrok zakłada również, że usługodawca nie może uchylić się od odpowiedzialności poprzez powołanie się na hostingowe wyłączenie odpowiedzialności – głównie ze względu na otwarty charakter serwisów pokroju Chomikuj.pl.

Wyrok Sądu Najwyższego wskazuje, że w przypadku nielegalnego udostępnienia filmu (lub innego typu treści) odpowiedzialność ponosi zarówno użytkownik udostępniający materiał, jak i właściciel serwisu, dający ku temu przestrzeń. Tylko błyskawiczna reakcja na wezwanie do usunięcia materiału będzie zwalniała go z kary, którą może być na przykład odszkodowanie w wysokości dwukrotności stosownego wynagrodzenia. 

Chomikuj.pl próbowało różnych sposobów, ale przegrało

Serwis Chomikuj.pl przez lata próbował różnych sposobów, by uciec od tego typu odpowiedzialności. Przede wszystkim: zmieniał jurysdykcję. W sporze sądowym próbował też powoływać się na wspomniane już hostingowe wyłączenie odpowiedzialności, a także zwracał uwagę na fakt, że w regulaminie zabrania tzw. nielegalnych udostępnień. 

Warto na koniec przypomnieć, że inny serwis, który przez lata uchodził za jedną z kluczowych przystani piratów w Polsce – CDA – podszedł do sprawy inaczej. Od dłuższego czasu nie tylko reaguje na doniesienia o naruszeniu praw autorskich, ale też udostępnił wytwórniom narzędzia, dzięki którym mogą one same – bez angażowania administracji serwisu – usuwać nielegalnie udostępniane materiały. 

Źródło: Wirtualnemedia, informacja własna

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rangeros
  16
  Cholera właśnie zrobiłem tam doładowanie. Co polecacie ściągnąć zanim się pozamykają? ;p
  • avatar
   pawluto
   8
   Stowarzyszenie Filmowców Polskich...hahahahaha...No nie pamiętam kiedy ostatnio byłem w kinie na Polskim filmie bo mam zasadę od lat - Nie chodzę na Polskie filmy do kina !
   Polskie filmy to mega dno i nie wyobrażam sobie bym kupił bilet i oglądał tandetę !
   Śmieszna walka z Chomikiem - Oni powinni być nawet dumni że komuś się chciało wstawiać ich durne filmy i rozpowszechniać w necie...o oglądaniu to już nie wspomnę !
   • avatar
    bankaigoku
    4
    Stowarzyszenie Filmowców Polskich- aż mi śliny na języku zabrakło. Nie dość, że nikt z tego towarzystwa nie potrafi produkować czegokolwiek na poziomie w polskiej kinematografii, to do tego jak już się uwzięli, to doprowadzą do zamknięcia portalu, gdzie dystrybucja ichniejszej twórczości to jakiś mały ułamek, bo większość takie Chomikuj ceni za świetną bazę książek, opracowań, materiałów naukowych, jak i innych ciekawych rzeczy, które często już nawet nigdzie nie są dostępne w sprzedaży, ze względu na swoją wiekowość. Tym bardziej cała ta sytuacja mnie irytuje, gdy przypomnę sobie niedawną i głośną "opłatę reprograficzną, tzw. podatek od smartfonów", czyli haracz dla twórców, ich absurdalnie wyjątkowe traktowanie i żądanie specjalnych przywilejów.
    • avatar
     baertus11
     1
     Walka z zamieszczaniem na chomiku polskiej twórczości..... ok, a od czego TVP VOD? Dlaczego nie można na nim znaleźć starych dobrych filmów polskich, teatrów, programów? Dlaczego nie zamieszcza się np. Spotkania z balladą, Teatrów sensacji czy kultowych odcinków Sondy? Zamiast tego mamy "trudne sprawy" czy tez programy typu gwiazdy na lodzie tańczą po lombardzie. Czy też "kultową" Przysięgę. ... SFP powinno się cieszyć, że bez wydawania kasy abonentów ktoś w ogóle ma do tego dostęp.... a tak to jest płać frajerze abonament ale wartościowe (stare) programy to se ściągnij .... albo bądź miałkim wszystkojadem "nowoczesnych produkcji".... Jeśłi ktoś czytał Lewandowskiego to zna termin Synara.... po oglądaniu obecnych osiągnięć polskiego przemysłu filmowego to chyba wkrótce epidemia,,,,,
     • avatar
      danieloslaw1
      0
      Wszystko jest na torrentach :)
      • avatar
       BariGT
       -7
       Dinozaur jak gg, cda nasza klasa i wiele innych. Nie zmieniały się i nie ewoluowały to znikają.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        chomika się czepili, a youtube czysty.
        • avatar
         Sebenicz
         0
         Gdzie w prawie jest zapisany termin „współsprawstwo bezpośrednie”?