Ciekawostki

Wiesz co to kryptowaluty? To wytłumacz

przeczytasz w 2 min.

O kryptowalutach i Bitconie słyszał każdy, ale nie każdy wie dokładnie co to jest. Nie trzeba od razu być ekspertem od technologii blockchain - wystarczy poznać podstawy.

No jak to, co to? Przecież kryptowaluty to elektroniczny pieniądz. Zgadza się, ale jest to określenie nieprecyzyjne. Nie każdy elektroniczny pieniądz będzie kryptowalutą. Kryptowaluta to cyfrowy pieniądz fukcjonujący w sieci, oparty na kryptografii.

Mianem kryptowalut określa się zarówno Bitcoina, jak i altcoiny ("monety alternatywne" - każde krypto inne niż BTC) czy tokeny (kryptowaluty nie posiadające własnego łańcucha bloków i korzystające z "cudzego" np. tokeny oparte na Ethereum).

Bitcoin - pierwsza kryptowaluta

Twórca Bitcoina generalnie rzecz biorąc jest... nieznany. Wiadomo tylko, że to osoba, lub osoby która kryła/kryły się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Oczywiście nie brakuje osób, które twierdzą, że to właśnie one są Satoshim Nakamoto, ale równie dobrze mogłyby by twierdzić, że są Elvisem Presleyem. Co wiadomo na pewno? Że użytkownik Satoshi Nakamoto ostatni raz zalogował się na forum bitcointalk.org ponad 11 lat temu, by jeszcze raz udzielić porady i wskazać kierunek rozwoju społeczności zgromadzonej wokół tego projektu. Później w prywatnej korespondecji potwierdził tylko odejście, by zająć się innymi sprawami. Ale co takiego wymyślił w kwestii Bitcoina?

Istotą Bitcoina jest brak głównego eminenta (w przypadku walut FIAT może to być choćby bank centralny), jak mechanizmy antyinflacyjne. Bitcoina nie można "dodrukować", ani kopiować, a jego liczba została ograniczona. Można go tylko wydobywać lub kupić/sprzedać już istniejące "monety". Bitcoina wydobywa się obecnie za pomocą specjalizowanych urządzeń zwanych koparkami (opartych na układach ASIC). Stanowi on po prostu nagrodę dla kryptogórników.

Futurebit Apollo BTC
Koparka Futurebit Apollo BTC - 2-3,8 TH/s przy poborze od 125 do 200 watów

Ale... te wszystkie koparki chodzą tylko po to, żeby ich właściciel dostał nagrodę w postaci kryptowaluty? Oczywiście, że nie. Proces "kopania" przetwarza (potwierdza) transakcje w blockchainie, zapewnia synchonizację danych i generalnie rzecz biorąc jest podstawą działania całej sieci Bitcoin. Za to właśnie płaci się kryptogórnikom - za podtrzymywanie działania całego systemu.

Dobra, wciąż wspominacie o tym blockchainie, ale co to w ogóle jest?

Blockchain? Tak, mam taki w szufladzie, leży obok libido

O blockchainie (technologii łańcucha bloków) dużo się ostatnio słyszy. Chociaż technologia to powstała właśnie przy kryptowalutach, jej zastosowanie może być i jest znacznie szersze. Generalnie rzecz biorąc, jest to typ oprogramowania, w którym dane pogrupowane są w odcinki zwane blokami, które są ze sobą połączone tworząc właśnie łańcuch. Typów blockchaina jest wiele, ale ta generalna zasada pozostaje stała.

Co znajduje się w blokach? Oczywiście - dane, a wpis do rejestru zwany jest transakcją, co wynika oczywiście z genezy powstania blockchaina (cyfrowa waluta), bo "transakcja" wcale nie musi oznaczać operacji finansowych. Umieszczone w łancuchu bloki są nieusuwalne i niezmienne. A gdzie w tym wszystkim wspomniana kryptografia? Dane są szyfrowane.

Co istotne, blockchain jest rozproszonym (po całym świecie) i autonomicznym rejestrem danych. Dane są non stop aktualizowane i magazynowane w absolutnie każdym węźle (nod) sieci, bez jakiejkolwiek ingerencji. Nieźle pomyślane, prawda?

Ale po co on w ogóle powstał, ten cały Bitcoin?

To odpowiedź na kryzys z 2009 roku, który porządnie nadszarpnął zaufaniem publicznym do takich instytucji jak banki centralne i rządy. Czy stał się remedium na takie sytuacje? To pokaże dopiero czas.

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tumoris
  15
  Jest 2022 rok a nadal nikt nie jest w stanie powiedzieć co to jest bitcoin i do czego służy. Tylko jakieś lanie wody żeby cokolwiek napisać. Jakie transakcje przetwarza system? Do czego służą? Kto tego używa i do czego? Jakie dane są zapisywane w blockchainie, kto ich używa i do czego?
  • avatar
   mufasa
   8
   "Tak, mam taki w szufladzie, leży obok libido"
   dildo,redaktorze DILDO
   • avatar
    kitamo
    5
    "Samochód z silnikiem włączonym 24h na dobę rozwiązuje sudoku. Rozwiązane sudoku wymieniasz na heroinę."
    • avatar
     pablo11
     3
     Bitcoina nie można dodrukować, ale można stworzyć 1000 innych kryptowalut, które będą lepsze od Bitcoina. Lepsze pod tym względem, że Bitcoin nie nadaje się do miana "waluty" opłaty za transakcje są tak duże, że pizzy sobie za niego nie kupisz... Bo transakcja bedzie 50% kosztu pizzy.
     Bitcoin razem z Ethereum w momencie szczytu bańki, był warty 1% światowego rocznego PKB... Już widzę jak się ludzie rzucają do zakupu tego narzędzia spekulacji po wyższych cenach... A jak przestanie się opłacać kopać, to ludzie powyłączają koparki, a razem z nimi rozproszenie sieci szlak trafi...

     Na bitcoinie zarobił ktoś, kto go kupił i już go sprzedał... Ta waluta ma tylko spekulacyjną wartość.
     • avatar
      Wulfen4
      1
      Bitcoin to przyszłość, bitcoin to nadzieja.
      Bitcoin to the MOON!
      • avatar
       Elektromonter
       0
       Najlepsza jest Shiba Inu. Ile tam jest monet? Chyba kwadrylion! Mozna drukowac ile sie da i tak ludzkosc przeminie zanim wszystkie te tokeny zostalyby wrzucone na rynek a sama siba uzyskala by cene 1 shiba to 1 dolar!
       • avatar
        dibon
        0
        Możecie pisać w nieskończoność i coraz bardziej zgłębiać temat, ale po komentarzach widać, że gawiedź i tak nic nie skuma :D
        • avatar
         Marucins
         0
         " To dzieło samego Belzebuba "
         I jak to podejść poważnie do tego tematu? To że autor popłynął bo chciał zarobić w kilka dni miliony nie znaczy że krypto to coś co nie ma przyszłości.
         • avatar
          xmexme
          0
          kryptowaluty? To religia i wiara dla ludzi, Ci co uwierzyli (zobaczyli w tym interes dla siebie) stają się mojżeszami i przekonują innych do wiary.
          Jeszcze się nie nawróciłem
          • avatar
           Sharon
           0
           Witam Panie i Panowie, Po co ubiegać się o pożyczkę i mieć długi, skoro można zainwestować w Kryptowalutę.

           Nazywam się Sharon Tate Reeves, jestem brokerem i ekspertem w handlu i inwestycjach kryptowalutowych. Wiele osób musiało słyszeć o kryptowalutach (Bitcoin, Ethereum itp.) i o tym, jak ludzie zarabiają na tym dużo pieniędzy, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać. Cóż, przynoszę ci dobre wieści. Prowadzę program do handlu kryptowalutami, wykorzystując swoją strategię i analizę, aby zarobić więcej. W rzeczywistości możesz zarobić ponad 10 000 euro tygodniowo na handlu i inwestowaniu w kryptowalutę, jeśli użyjesz mojej strategii.

           Korzyści są takie, że poznasz cały proces i strategię i zarobisz w ciągu tygodnia.

           Uwaga: finansowanie, wypłaty i portfele są wykonywane tylko przez Ciebie, więc Twoje pieniądze są zabezpieczone.
           Zarobię tylko 20% prowizji za handel na Twoim koncie po pomyślnej wypłacie.

           Poniżej moje dane kontaktowe:

           E-mail: [email protected]
           Test/WhatsApp: +1 (201) 754-8785

           To bardzo bezpieczny i legalny sposób na zarabianie pieniędzy. Wszyscy wiemy, jak szybko rośnie inflacja i musimy zdywersyfikować nasze dochody. To dla Ciebie szansa.