Oto najpopularniejsze kryptowaluty na świecie
Ciekawostki

Oto najpopularniejsze kryptowaluty na świecie

przeczytasz w 4 min.

Jakie kryptowaluty są na topie? Niezależnie od tego czy jesteś zwolennikiem, czy przeciwnikiem kryptowalut, warto coś wiedzieć na ich temat, by nie wyjść na ignoranta. Przed wami TOP 10 kryptowalut.

Czy potrafiłbyś wymienić najpopularniejsze kryptowaluty pomijając Bitcoina i Ethereum, oraz powiedzieć po co zostały stworzone? Jeśli nie, a ciekawi Cię ten temat mamy dla Ciebie listę najpopularniejszych kryptowalut. Jeśli już jesteś posiadaczem kryptowalut warto wiedzieć jak je bezpiecznie przechowywać.

Kryptowaluty - rewolucja, czy bańka spekulacyjna?

Wiadomości dotyczące kryptowalut często mają negatywny wydźwięk. Gracze obwiniają kryptogórników za braki i wysokie ceny kart graficznych w sklepach, zewsząd napływają wiadomości o oszustwach "na kryptowalutę", praniu za ich pomocą brudnych pieniędzy, czy odkryciu nielegalnych kopalni krypto. O skali wydobycia wiele mówią doniesienia o kupowaniu przez kryptogórników własnych elektrowni.

Wiele obiegowych opinii o kryptowalutach jest po prostu mitem, jak choćby całkowita anonimowość transakcji, co ma sprzyjać wykorzystywaniu tego pieniądza do celów przestępczych. Anonimowy może być właściciel portfela, natomiast wszystkie transakcje zapisywane są na wieki wieków w danym blockchainie (ponoć FBI lubi to). Jeśli też myślicie, że pranie brudnych pieniędzy zostało wynalezione wraz z kryptowalutami, to nie możecie bardziej się mylić. Wedle danych portalu Messari, obecnie stosunek przestępczych operacji finansowych za pomocą dolara amerykańskiego do bitcoina wynosi 800:1, więc udział kryptowalut w nielegalnych operacjach jest bardzo niski. Jasne, przestępcy mogą wykorzystywać kryptowaluty, ale ulubioną walutą do wyprania pozostaje pieniądz fiducjarny.

Często można również spotkać się z opiniami, że kryptowaluty nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości i tym samym żadnej wartości. Jeśli tak uważacie, udostępnię wam adres mojego portfela - chętnie przyjmę darowiznę w postaci kilku bezwartościowych bitcoinów. Przede wszystkim pamiętajcie, że "zwykłe" waluty... również nie mają oparcia w dobrach materialnych. Ich wartość opiera się wyłącznie na zaufaniu do eminenta. 

Owszem, dolar amerykański miał kiedyś pokrycie w złocie, ale prezydent Nixon zamknął ten rozdział finansowej historii pół wieku temu!

Przy takim zalewie nieprzychylnych newsów, często można zapomnieć o tym, że za kryptowalutami stoi niesamowita technologia blockchain która otwiera wiele nowych możliwości, a transformacja do cyfrowego pieniądza jest w taki czy inny sposób nie do zatrzymania. Przyszłością mogą być cyfrowe waluty takie jakie znamy w obecnym stanie, bądź też kontrolowane przez rządy. Niektóre kraje jak Salwador eksperymentują z przyjęciem Bitcoina jako oficjalnej waluty, inne jak Chiny wręcz zakazują obrotu kryptowalutami (po raz kolejny zresztą), by wprowadzić w pełni kontrolowanego cyfrowego juana. Niedawno prezydent Białorusi zachęcał mieszkańców tego kraju do wydobycia kryptowalut, ale umówmy się, że w tym przypadku można to traktować tylko jako ciekawostkę.

Artykuł ten ma charakter czysto informacyjny

Benchmark.pl nie zachęca ani do inwestycji w kryptowaluty (które są obarczone bardzo wysokim stopniem ryzyka), ani do ich wydobycia.

Najpopularniejsze kryptowaluty - TOP 10

Bitcoin (BTC) logo BTC

Chciałoby się sparafrazować - jaki jest bitcoin, każdy widzi. Jest na ustach wszystkich i nie bez powodu zwany jest królem kryptowalut. Stworzony przez osobę, bądź grupę osób ukrywających się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, stanowi sieć płatności i nowy rodzaj pieniądza oparty na technologi P2P. Pomimo tego, że sieć Bitcoina zmaga się kilkoma problemami, jak choćby niską przepustowością transakcji (co jest naprawiane takimi nakładkami jak Lightning Network), to wciąż pozostaje najpopularniejszą kryptowalutą na świecie. Aktualna wartość jednego BTC to około 220 tysięcy złotych (większość kryptowalut charakteryzuje się dużą zmiennością kursu i dane są aktualne tylko na czas publikacji artykułu).

Ethereum (ETH) logo ETH

Ethereum nie bez powodu nazywany jest następcą Bitcoina. Platforma Ethereum w obecnej chwili znajduje się w fazie transformacji do wersji 2.0, która oprócz wielu ulepszeń, ma również praktycznie wyeliminować wydobycie tej kryptowaluty za pomocą kart graficznych. W odróżnieniu od Bitcoina, który jest w założeniu tylko systemem płatności, Ethereum ma znacznie szersze zastosowania. Platforma ta ma wiele możliwości, a jej celem jest tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, które mogą obejmować nie tylko systemy płatności, ale i zabezpieczeń, czy nawet głosowania. Aktualna wartość jednego ETH to około 14 tysięcy złotych.

Cardano (ADA) logo ADA

Zdecentralizowana platforma przypominająca w działaniu Ethereum, która zapewnia wiele niespotykanych dotąd funkcji. Cardano powstała by połączyć zarówno wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowników, jak i dostęp do wyłącznie niezbędnych operacji rozliczeniowych. Aktualna wartość jednego ADA to około 9 złotych.

Polkadot (DOT) logo DOT

Polkadot powstał by weliminować problemy dręczące obecne sieci blockchain. Robi to poprzez łączenie wiele łańcuchów do jednej sieci. Polkadot sprawia, że operacje przetwarzane są bardziej efektywnie, a różne łańcuchy mogą bezproblemowo dzielić się informacjami. Aktualna wartość jednego DOT to około 130 złotych.

Solana (SOL) logo SOL

Bezpośredni konkurent sieci Ethereum. Ten programowalny blockchain umożliwia błyskawiczne transakcje, nie rezygnując równocześnie z istotnej cechy jaką jest decentralizacja. Podobnie jak Ethereum Solana wykorzustuje smart kontakty, ale ich działanie jest znacznie lepiej zoptymalizowane. Aktualna wartość jednego SOL to około 650 złotych.

XRP (XRP) logo XRP

XRP to waluta używana na platformie Ripple. Jest to system rozliczeń, wymiany i przekazów pienieżnych. Co istotne obsługiwane są nie tylko tokeny reprezentujące kryptowaluty, ale i rzeczywiste towary, czy też klasyczne rodzaje pieniądza. Aktualna wartość jednego XRP to około 4,3 złotego.

Tether (USDT) logo USDT

Jeśli boisz się dużych wahań kryptowalut, zwróć uwagę na tzw. stablecoiny. Najpopularniejszym przykładem jest Tether, który jest powiązany stosunkiem jeden do jednego z dolarem amerykańskim. Tether powstał w oparciu o Bitcoina, ale obecnie w większości oparty jest na Ethereum. Jest to projekt scentralizowany i (w odróżnieniu od wielu innych kryptowalut) nietransparentny, ale który ma ponoć pełne pokrycie w walucie fiducjarnej. Pod zarzutem Tethera padło wiele oskarżeń, ale jak na razie właściciele platformy wychodzą z sal sądowych z tarczą. Tether jest stablecoinem i wartość jednego USDT ma zawsze wynosić jednego dolara amerykańskiego.

Uniswap (UNI) logo UNI

Uniswap jest z kolei zdecentralizowaną giełdą, za której pomocą można w prosty sposób wymieniać różne kryptowaluty, a konkretnie rzecz biorąc różne tokeny Ethereum. Stworzona waluta UNI umożliwia ich posiadaczom wpływ na rozwój platformy. Aktualna wartość jednego UNI to około 100 złotych.

Stellar (XLM) logo XLM

Założeniem Stellar jest połączenie światowej infrastrukry finansowej, dzięki czemu mają zniknąć problemy dotyczące transferów pieniędzy. Obejmuje to zarówno instytucje finansowe, firmy jak i osoby prywatne. Kryptowaluta sieci Stellar nazywa się lumen (XLM) i ułatwia ona uniwersalne płatności obarczone minimalnymi opłatami. Aktualna wartość jednego lumena to około 1,3 złotego.

Chia (XCH) logo XCH

Popularność Chia, zwaną również (częściowo zgodnie z prawdą) Zieloną Kryptowalutą eksplodowała kilka miesięcy temu. Powodem powstania tej platformy jest ulepszenie systemu finansowego i płatniczego. Chia opiera się na udostępnianiu miejsca dyskowego, celem tworzenia farm pod "uprawę" tej kryptowaluty. Obecnie kurs XCH poleciał mocno w dół, a w sieci nie brakuje pogłosek o farmerach wyprzedających w panice dyski. Ale kto wie, może jeszcze Chia nas zadziwi? Aktualna wartość jednego XCH to około 660 złotych.

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rafael
  6
  Jest jeden, zasadniczy powód dla którego finansiści nienawidzą krypto walut: brak możliwości ich kontroli ze strony banksterów i rządów państw, dlatego państwa dążą do ich eliminacji i ... wypuszczenia własnych cyfrowych walut. Papierowe i elektroniczne zwykłe waluty pozwalają rządom okradać ludzi na gigantyczne kwoty, bo takie "pieniądze" można łatwo, tanio i bez ograniczeń tworzyć("wypłukiwanie złota z powietrza"). To napędza inflację, która okrada nas z oszczędności. Ludzie się bronią uciekając do trwałych wartości: mieszkań ziemi, złota, srebra itd., prawdziwego, złotego czy srebrnego pieniądza.
  • avatar
   ophiuchus
   6
   Co finansiści "je"? Tytuł do poprawki...:/ "ich".
   • avatar
    Ciekawski_
    6
    Finansiści mogą nich nie lubić. ALE najbardziej nienawidzą ich gracze!
    • avatar
     ch3rub
     2
     Tether (USDT) na ten moment lepiej unikać, trochę za dużo niejasności wokół tej krypto. Dużo lepiej USDC albo TUSD (True USD). Paxos to też dobra opcja, tak dolarowy jak i oparty na złocie.

     Każda z tych krypto jest warta zainteresowania.

     Pierwszy raz zainteresowałem się tą technologią na samym początku jej istnienia i już wtedy uważałem, że będzie to przyszłość. Krypto przeżyły już dziesiątki "upadków" w najróżniejszych formach i to, że ciągle z nami są a adopcja postępuje coraz szybciej (VISA, PayPal, Mastercard itp) tylko potwierdza, że zostaną z nami na dłużej.

     Wierzysz czy nie, osobiście uważam, że każdy kto kupi nawet małą ilość BTC albo ETH i zapomni o nich na kolejne 5-8 lat (trzymając na SWOIM portfelu sprzętowym!) zrobi sobie wielką przysługę (a jak by jednak wszystko padło to niewiele straci ;).
     • avatar
      Elektromonter
      2
      Kryptowaluty zostana z nami na zawsze i beda wykorzystywane na szeroka skale. Ten rynek to juz nie tylko wirtualny pieniadz ale dziala sztuki, muzyka, sport itd.
      Kluby pilkarskie maja wlasne tokeny, celebryci tworza wlasne tokeny NFT (z naszego podworka sukces Dody na tym polu) a artysci zaczynaja sprzedawac obrazy za gruba kase i ostatnio wirtualny obraz NFT poszedl za 69 milionow dolarow.
      Salwador przyjal Bitcoina jako normalny srodek platniczy a kilka krajow jest juz w kolejce do przyjecia Bitcoina jak Panama, Paragwaj, Brazylia.
      Sam tez zaczalem inwestowac kilka miesiecy temu chociaz nie duze kwoty i poszczescilo mi sie troche bo kupilem wlasnie Solane w cenie jak byla ponizej 50$ :) i teraz posiadam na portfelu Trust Wallet ponad 5 sztuk. Obecnie stoi okolo 160$ i nie sprzedaje ale hodluje bo licze ze dojdzie nawet do 500 w w nastepnym roku :)
      Po Solanie chyba w Polkadot zainwestuje bo tez bardzo ciekawy projekt z szansa na duzy sukces w przyszlosci.
      Z ciekawych top krypto to na pewno mozna jeszcze dopisac Cosmos i Avalanche.
      Z obecnie niszowych to moze Polski Metahero wystrzeli, zwlaszcza ze jest powiazany z gamingiem i zainteresowali sie tym projektem szejkowie i za niedlugo ma byc konferencja w Dubaju.
      Jak ktos zaczyna interesowac sie rynkiem kryptowalut, to warto sledzic Bithub.pl, chyba najlepsza strona w PL z newsami ze z tego rynku i do tego warto poszukac dobre kanaly na Youtube o tej tematyce.
      • avatar
       Dawid0ss
       1
       Trudno tutaj mówić o zaufaniu. Temat jest, a za rok może go nie być. Z drugiej strony gdyby rządy chciały zbanować kopanie (powód ogromne użycie energii), już by dawno to zrobiły. Wniosek, oni również mają z tego kasę.
       • avatar
        cronofx
        1
        Osobiście stawiam na ecosystem Solany kupowałem 100 sztuk po 16£ teraz jest po 110 :-)
        • avatar
         0
         Świetnie napisany wstęp! Choc przyznam ze liczyłem na więcej informacji o wymienionych krypto :p
         • avatar
          Wulfen4
          0
          Dodałbym jeszcze Terra (LUNA)
          • avatar
           owen444
           -1
           Callisto Network
           • avatar
            jan-zz
            -1
            W temat kryptowalut nigdy się nie zagłębiałem, ale chyba czas to zmienić. Póki co z pomocą pana Piotra z zarabiajmy zainwestowałem pieniądze w otwarte fundusze inwestycyjne. Kasę ulokowałem w dobrym miejscu i nie jestem stratny.
            • avatar
             Rhavir
             -1
             A czy za polskim złotym nie stoi też WARTOŚĆ Polski? Jakby nie liczyć polskie zasoby naturalne są coś warte. Podobnie infrastruktura czy nawet My mamy jakąś wartość. Ot polskie złoża miedzi.
             A co stoi za kryptoshitem PO ZA wiarą?
             Napiszcie mi prosze jakie ziemie, surowce czy infrastruktura?
             • avatar
              loostraat
              -3
              Tylko finansiści nienawidzą kryptowalut? A to dobre...

              "Niezależnie od tego czy jesteś zwolennikiem, czy przeciwnikiem kryptowalut, warto coś wiedzieć na ich temat, by nie wyjść na ignoranta."
              A czemu nie wstawić w miejsce kryptowalut np. składu benzyny albo oleju napędowego albo parametrów silnika napędzającego Boeinga 787?
              Benzyny używa więcej ludzi i częściej niż jakiejkolwiek kryptowaluty co nie przeszkadza im mieć o tym pojęcie typu "cena za litr".

              Krypto interesuje jakiś marginalny procent społeczeństwa, a głośno o nich jest tylko i wyłącznie z powodu wzrostu cen sprzętu komputerowego jaki powodują.
              • avatar
               martins
               0
               Handel kryptowalutami działa jak magia i jest najszybszym sposobem na zarabianie w wygodnym domu i biurze. Chcę, abyście wiedzieli, że dajemy każdemu 100% realny i gwarantowany zwrot z inwestycji.

               Minimum 1500 zł daje 20.000,00 zł w ciągu 7 dni roboczych.
               Minimum 3000 zł daje 40 000,00 zł w ciągu 7 dni roboczych.
               Minimum 5000 zł daje 60 000,00 zł w ciągu 7 dni roboczych.
               Minimum 10 000 zł daje 120 000 zł w ciągu 7 dni roboczych.


               Dla ciebie, że zawsze myślisz, że handel kryptowalutami to oszustwo. Pan Rony naprawdę zmienia nasze życie dzięki nim. skontaktuj się z nami e-mail: btradercoin1 na gmail com, whatsapp: +15163602979 Dzięki.
               • avatar
                martins
                0
                Handel kryptowalutami działa jak magia i jest najszybszym sposobem na zarabianie w wygodnym domu i biurze. Chcę, abyście wiedzieli, że dajemy każdemu 100% realny i gwarantowany zwrot z inwestycji.

                Minimum 1500 zł daje 20.000,00 zł w ciągu 7 dni roboczych.
                Minimum 3000 zł daje 40 000,00 zł w ciągu 7 dni roboczych.
                Minimum 5000 zł daje 60 000,00 zł w ciągu 7 dni roboczych.
                Minimum 10 000 zł daje 120 000 zł w ciągu 7 dni roboczych.


                Dla ciebie, że zawsze myślisz, że handel kryptowalutami to oszustwo. Pan Rony naprawdę zmienia nasze życie dzięki nim. skontaktuj się z nami e-mail: btradercoin1 na gmail com, Dzięki.
                • avatar
                 joy12
                 0
                 Witam wszystkich

                 Jestem James, bardzo się cieszę, że wykorzystałem tę okazję, by podzielić się tym, czego dzisiaj doświadczam z otwartymi oczami, jak osiągnąłem dziś rano zysk z inwestycji w wysokości (72 850,00 USD). Mój przyjaciel przedstawił mi, że firma inwestycyjna M-Net wykonuje Mega Plany Programów Inwestycyjnych z różnymi pakietami. Na początku zainwestowałem 6000 USD w firmę handlową M-Net i otrzymałem zwrot zysku w wysokości (72 850,00 USD) w ciągu 7 dni z pełną gwarancją, że Twoje pieniądze są bezpieczne. Obiecuję, że będę dalej dzielić się dobrą nowiną ze światem. Proszę nie trać pieniędzy na fałszywych handlowców, bądź mądry. Chcę inwestować i zarabiać masowo, skontaktuj się z M-Net Investment Company, aby uzyskać najlepszy handel pod adresem e-mail: [email protected] Whatsapp: +1(331) 249-2633. Życzę ci wszystkiego najlepszego.
                 Dzięki nim .