Ciekawostki

Co to jest bitomat, czyli jak zamienić bitcoiny na gotówkę

przeczytasz w 2 min.

Masz w portfelu trochę kryptowalut i chcesz je wypłacić w gotówce? Nic trudnego, wystarczy skorzystać z bitomatu.

Co to jest bitomat? To po prostu odmiana bankomatu/wpłatomatu, w którym możemy zarówno kupować, jak i sprzedawać kryptowaluty na gotówkę. Bitomaty już od jakiegoś czasu goszczą w naszych miastach, ale niestety nie ma ich wiele. Dla przykładu w Poznaniu możemy skorzystać zaledwie z trzech bitomatów, a szacuje się, że w całej Polsce znajduje się ich zaledwie około 50.

Temat kryptowalut jest ostatnio bardzo gorący i to nie tylko ze względu na wysoki kurs bitcoina, ale też - co najbardziej irytuje graczy komputerowych - masowe wykupowanie sprzętu do kopalni kryptowalut, a nawet używanie do tego celu gamingowych laptopów, co przekłada się między innymi na bardzo wysokie ceny i słabą dostępność kart graficznych.

Tak wygląda bitomat
Źródło: BitHub.pl

Bitomat - jak wypłacić bitcoiny w gotówce?

Jak działa bitomat?

Zakup (wpłata) bitcoinów w bitomacie jest prosty - wystarczy wybrać opcję Buy Bitcoin, podać swój portfel (w postaci kodu QR do zeskanowania) i włożyć do bitomatu odpowiednią ilość gotówki. Ilość bitcoinów do zakupu będzie się aktualizować wraz z włożeniem każdego banknotu. Po uzyskaniu odpowiedniej kwoty wystarczy potwierdzić transakcję.

Jeśli chodzi o wymianę kryptowaluty na gotówkę (sprzedaż) to jest to proces nieco bardziej skomplikowany. Należy na początku wybrać opcję Sell Bitcoin. Następnie podajmy kwotę, za jaką chcemy sprzedać bitcoiny - wraz ze zmianą kwoty na ekranie będzie aktualizować się ilość bitcoinów do sprzedaży. Po potwierdzeniu kwoty należy wybrać metodę uwierzytelnienia (e-mail bądź SMS). Po podaniu numeru telefonu lub maila należy przepisać kod, który właśnie otrzymaliśmy.

Po pomyślnej weryfikacji bitomat poda nam numer portfela, na które trzeba wysłać sprzedawane bitcoiny. Najprościej jest zeskanować QR kod z portfelem i przelać środki za pomocą używanej przez nas aplikacji i czekać na potwierdzenie operacji. Następnie ponownie należy wybrać opcję Sell Bitcoin i znów użyć tego samego środka uwierzytelnienia - w tym momencie gotówka powinna zostać wypłacona.

Ile kosztuje skorzystanie z bitomatu?

Podobnie jak wykorzystanie klasycznego bankomatu czasem wiąże się z opłatami, tak i niestety tutaj należy liczyć się z zapłaceniem prowizji. W zależności od bitomatu opłata wiąże się od 3 do 5% od transakcji, a więc całkiem sporo. Również wpłata na konto bitcoin może się wiązać z opłatami - przed skorzystaniem z bitomatu warto to dokładnie sprawdzić.

Warto przeliczyć, czy taniej nie wyjdzie nam transfer z portfela kryptowalut np. na konto walutowe w banku, czy na PayPal (umożliwia to między innymi Coinbase).

Czy w bitomatach można wymieniać na gotówkę wyłącznie bitcoiny?

To zależy od samego bitomatu. Niektóre obsługują wyłącznie portfele bitcoinowe, a inne również altcoiny, jak choćby Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), czy Dash (DASH).

Jaka jest najniższa kwota wymiany w bitomacie?

Najlepiej to sprawdzić w przypadku konkretnego bitomatu. Zwykle jest to wielokrotność 100 złotych - czyli nie wpłacimy, ani nie wypłacimy mniej niż 100 złotych.

Jak znaleźć najbliższy bitomat?

Najlepiej skorzystać po prostu z wyszukiwarki w Google Maps. Należy się liczyć z tym, że większość bitomatów znajduje się w dużych miastach.

Może Cię również zainteresować:

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fonzie
  6
  Czy do takiego matu można podejść z workiem i wypłacić od razu powiedzmy milion w gotówce bez pozostawiania śladów dla skarbówki?
  • avatar
   Dariosex
   5
   Opodatkowac to natychmiast! Czas juz aby do normalnego 500+ bylo dodawane drugie 500+ w postaci bitcojnow! Nam ludziom biednym bitcojny sie naleza!
   • avatar
    eninede
    2
    Do kogo naleza te "coinmaty" skoro, zaden bank nie akceptuje tej waluty jako srodka platniczego?
    • avatar
     pawluto
     2
     Rząd powinien zabronić i zlikwidować obrót bitcoinów na terenie Polski.
     Waluta niewiadomego pochodzenia przyczyniająca się do mega zużycia prądu w Polsce...
     • avatar
      Mariusz paszko
      1
      Czy jest ktoś tu kto wie czy z bitomatu można wypłacić pieniądze tym samym kodem QR co były pieniądze wpłacane szukam jakiegoś rozwiązania
      • avatar
       Sharon
       1
       Witam Panie i Panowie, Po co ubiegać się o pożyczkę i mieć długi, skoro można zainwestować w Kryptowalutę.

       Nazywam się Sharon Tate Reeves, jestem brokerem i ekspertem w handlu i inwestycjach kryptowalutowych. Wiele osób musiało słyszeć o kryptowalutach (Bitcoin, Ethereum itp.) i o tym, jak ludzie zarabiają na tym dużo pieniędzy, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać. Cóż, przynoszę ci dobre wieści. Prowadzę program do handlu kryptowalutami, wykorzystując swoją strategię i analizę, aby zarobić więcej. W rzeczywistości możesz zarobić ponad 10 000 euro tygodniowo na handlu i inwestowaniu w kryptowalutę, jeśli użyjesz mojej strategii.

       Korzyści są takie, że poznasz cały proces i strategię i zarobisz w ciągu tygodnia.

       Uwaga: finansowanie, wypłaty i portfele są wykonywane tylko przez Ciebie, więc Twoje pieniądze są zabezpieczone.
       Zarobię tylko 20% prowizji za handel na Twoim koncie po pomyślnej wypłacie.

       Poniżej moje dane kontaktowe:

       E-mail: [email protected]
       Test/WhatsApp: +1 (201) 754-8785

       To bardzo bezpieczny i legalny sposób na zarabianie pieniędzy. Wszyscy wiemy, jak szybko rośnie inflacja i musimy zdywersyfikować nasze dochody. To dla Ciebie szansa.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Podstawowe pytanie. jak wypłacać, aby urzędowe 'janosiki' się do naszej kasy nie dobierały? bo się nie dobiorą tylko wtedy, kiedy operację będzie można wykonać anonimowo.

        czy 5% to dużo? no cóż. a 20% państwowego myta to dużo? czy mało?

        jak jest ze statusem prawnym tych coinomatów? czy skarbówka ma je "pod opieką" za "ochronę" ? :)

        z bitcoinem problem jest taki, że przy małych kwotach koszt operacji jest bardzo wysoki (relatywnie do kwoty).


        z powodu powyższych rozsterk, osobiście temat krypto walut traktuję wyłącznie jako ciekawostkę.
        • avatar
         Blejd
         -6
         Możecie nie promować tego krypto gówna !!!
         • avatar
          Marucins
          0
          Można i tak albo do zwykłego bankomatu obsługującego sky cache - tu i tu jest prowizja.
          Pytanie, co będzie działo się dalej z kursem?
          • avatar
           joy12
           0
           Jestem JOY JAMES, jestem bardzo szczęśliwy, że nie mogę tego zatrzymać dla siebie, chcę użyć tego medium jako okazji, aby powiedzieć ci wszystko, że w końcu uzyskałem zysk z inwestycji. Wszystko dzięki firmie M-Net Investment Trading Company, ponieważ naprawdę spełniłeś moje marzenie. Więc jeśli szukasz miejsca, w którym możesz założyć swoją inwestycję, skontaktuj się z M-Net Investment Trading Company, aby uzyskać bezpieczną inwestycję i ogromny zwrot zysku.
           E-mail: RM3580785 na gmail . com -- Whatsapp: +15163602979. Dzięki .