Ciekawostki

Ludzie oszaleli na punkcie NFT - dlaczego tak się dzieje?

przeczytasz w 2 min.

Technologia Blockchain powoli wkracza w kolejne obszary naszego życia. Ostatnio coraz popularniejsza stają się tutaj tokeny NFT – według ekspertów mają one szansę zrewolucjonizować takie branże, jak: sztukę, rozrywkę, czy nawet handel nieruchomościami.

Blockchain jest fundamentalną technologią XXI wieku - to zdecentralizowana baza danych, w której są zapisywane aktywa i transakcje obrotem wirtualnymi pieniędzmi (kryptowalutami). Kluczową rolę odgrywają tutaj tokeny NFT, które są uznawane za kluczowy element całej gospodarki opartej o blockchain.

Co to jest NFT?

NFT (Non-Fungible Token) to właściwie wyjątkowy zasób cyfrowy, który nie ma takiego samego odpowiednika. Inaczej mówiąc, każdy token NFT jest różny – ma unikalną wartość, nie jest równy innemu tokenowi NFT i nie można go skopiować. Nie mogą one być również przenoszone bez zgody właściciela. Tokeny mogą więc służyć jako dowód autentyczności. Cechy te szybko zostały wykorzystane przez programistów.

Jakie są standardy tokenów NFT? Najbardziej rozpowszechnionym standardem tworzenia i wydawania tokenów jest ERC-20, ale funkcjonują również inne standardy (np. ERC-223, ERC-721, ERC-777 i ERC-1155). Każdy kolejny standard jest unowocześniany, dzięki czemu jest bezpieczniejszy, szybszy w obsłudze i oferuje nowe funkcje.

Zaczęło się jednak dosyć niepozornie.

Historia tokenów NFT

Historia tokenów NFT sięga 2012 roku, gdy rozpoczęto eksperymenty z tzw. Colored Coins – podstawowymi jednostkami bitcoina, które mogły reprezentować wiele zasobów i przez to mieć wiele zastosowań (wykorzystywano je jako kupony, akcje spółki, tokeny dostępu, czy po prostu przedmioty kolekcjonerskie). W międzyczasie pojawiły się również inne projekty wykorzystujące NFT (np. memy Rare Pepes czy pikselowe portrety CryptoPunks).

CryptoKitties

Technologia zyskała na popularności w 2017 roku za sprawą wirtualnej gry CryptoKitties, która pozwalała graczom na adopcję i handel wirtualnymi kotami. Wprowadzenie gry zbiegło się z czasem ze wzrostem popularności kryptowalut. Niektórzy znaleźli tutaj też sposób na szybkie wzbogacenie się (najdroższe koty osiągały wartość 100 000 dolarów!).

Tokeny NFT zyskują na popularności

Ostatnio temat tokenów NFT znowu zyskuje na popularności. Wszystko przez artystów, sportowców, celebrytów i sławy biznesu, którzy zaczęły wydawać swoje dzieła opatrzone tokenami NFT. Dlaczego tak się dzieje? Kupujący dopatrują się tutaj unikalnego produktu, który ma wartość kolekcjonerską i/lub z biegiem czasu zyska na wartości, więc będzie można na nim zarobić.

Chyba najgłośniejszym przykładem takiej transakcji jest kolekcja grafik „Everydays — The First 5000 Days” autorstwa Mike’a Winklemanna (znanego również jako Beeple), która została sprzedawana przez dom aukcyjny Christie’s za bagatela 69,3 mln dolarów.

Jaka przyszłość czeka tagi NFT? Niektórzy twierdzą, że technologia z biegiem czasu będzie zyskiwać na popularności i trafi do kolejnych obszarów naszego życia – ma ona szansę takie branże, jak: sztukę, rozrywkę, a nawet handel nieruchomościami. Mówi się o przyspieszeniu gospodarki, a nawet zminimalizowaniu zjawiska inflacji. Pojawiają się również głosy krytyki mówiące o przejściowej popularności i grze odnoszącej się do spekulacji.

Źródło: Medium Andrew Steinwold, CNN, Wikipedia, Twitter @ Christie's, Bitcoin, FXMag, Billboard (foto)

Zobacz więcej o nowych technologiach:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marszczak
  3
  Kluczowym do zrozumienia kluczowości jest niepowtarzanie słowa kluczowy zbyt często lub blisko siebie. Kluczowym w stylistyce jest przeczytanie tego, co się napisało i wprowadzenie poprawek, gdyż kluczowe dla czytelnika informacje powinny być jasno podane, najlepiej w formie klucza.
  • avatar
   brudney
   1
   Kolejna krypto-piramida.

   https://fstoppers.com/opinion/nfts-are-pyramid-scheme-and-people-are-already-losing-money-554869
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    co ty piszesz o minimalilzacji inflacji :) przecież Morawiecki pomimo gigantycznego rozdawnictwa i gigantycznych kosztów urzędów państwowych wraz z rosnącą armią urzędników, udowadnia że inflacja jest niewielka. zadłużenie państwa i to wewnętrzne i zewnętrzne stoi w miejscu. Ale jest zagadka. Dlaczego wartość złotówki na tle USD i EUR spada? Ot "zagadka" :)

    na koniec dodam: . . . . . . KONIEC JEST JUŻ BLISKI . . . . . .

    przy Morawieckim, ta "technologia" NFT jest niczym :)
    • avatar
     Veritatis
     -1
     Bo idiotami?
     • avatar
      Kapitan Nocz
      -5
      Nie ma najważniejszej wiadomości, czy popularyzacja tokenów NFT przyczyni się jeszzcze bardziej do popularyzacji kopania, z czym związany będzie prawdopodobnie dalszy i pernametny deficyt kart graficznych?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       kupowanie tweetów i inne takie bzdety.. kolejna bzdura która powstała chyba tylko po to żeby prać pieniądze. Nie nadążam już za tą nową technologią. "śmialiśmy" się z naszych rodziców, że komputery, smartfony, gry, itp ich przerastają i mówią "komu to potrzebne". Tymczasem my mamy ten sam problem - tiktok, jakieś nft i cała masa badziewia które zalewa obecny świat. Dla młodych coś normalnego, dla mnie totalna bzdura i komu to potrzebne