Mobile

Co to jest czujnik oświetlenia?

przeczytasz w 2 min.

Nowoczesne smartfony dysponują nie tylko wysoką wydajnością, dużymi wyświetlaczami i coraz bardziej zaawansowanymi aparatami. Aby zapewniać jak najwięcej funkcji wyposażane są w szereg czujników. Jednym z absolutnie niezbędnych jest czujnik oświetlenia.

Czujnik oświetlenia - co to jest?

Nazwa jest tutaj dość wymowna, a rolę odgrywaną przez czujnik oświetlenia bardzo łatwo rozszyfrować nawet osobom, które nieszczególnie zagłębiają się w techniczne aspekty tych mobilnych urządzeń elektronicznych. Czujnik oświetlenia odpowiada za mierzenie poziomu natężenia światła w miejscu, w którym akurat przebywa użytkownik ze swoim smartfonem.

To właśnie dzięki niemu (oraz odpowiedniemu oprogramowaniu rzecz jasna) możliwe jest działanie funkcji automatycznej regulacji jasności wyświetlacza. Na podstawie wykonanych przez czujnik pomiarów oprogramowanie dobiera odpowiednie wartości podświetlenia wyświetlacza. Działanie tej funkcji najlepiej widać przy przechodzeniu z ciemnego do bardzo jasnego miejsca (lub odwrotnie).

Automatyczna regulacja jasności wyświetlacza to przede wszystkim komfort dla użytkownika, który nie musi co chwilę zaglądać do ustawień. Rozwiązanie to ma jednak znaczenie również dla baterii, którą pozwala oszczędzać. Przy ręcznej regulacji z reguły wykazuje się tendencję do stawiania na wyższe wartości, a dodatkowo nie każdemu chciałoby się obniżać poziom podświetlenia za każdym razem gdy byłoby to wskazane.

Czujnik oświetlenia - gdzie jest?

Najbardziej praktycznym miejscem do ulokowania czujnika oświetlenia jest frontowa, górna część smartfona, ponieważ jest to miejsce, którego użytkownik nie zastawia dłonią. Przez lata producenci mieli na to mnóstwo przestrzeni, wraz z odchudzaniem ramek wokół wyświetlaczy zaczęło jej ubywać.

Nie znaczy to jednak, że producenci rezygnują z omawianego elementu. W niektórych przypadkach czujnik oświetlenia wciąż mieści się na górnej ramce, kiedy indziej znajduje swoje miejsce w notchu obok frontowego aparatu i innych czujników, a niektórzy producenci decydują się umieść go pod wyświetlaczem. Taką drogą poszedł chociażby Samsung, który swoje flagowe smartfony określa mianem bezramkowych.

Galaxy S10 Plus czujnik oświetlenia
Umieszczenie czujnika oświetlenia na przykładzie smartfonów z serii Galaxy S10.

Xperia 1 czujnik oświetlenia
Umieszczenie czujnika oświetlenia na przykładzie smartfona Sony Xperia 1.

Czy każdy smartfon ma czujnik oświetlenia?

Chociaż już na wstępie padło określenie, iż czujnik oświetlenia jest niezbędnym elementem w smartfonie to okazuje się, że niekiedy producenci uważają inaczej. I nie mówimy tu o odległej przeszłości. Wspominany już Samsung nie dalej jak w zeszłym roku pokusił się o kilka modeli pozbawionych czujnika oświetlenia. To między innymi Galaxy J4, recenzowany przez nas Galaxy J6, a nawet Galaxy J8. Efekt? Bardzo wyraźne zaakcentowanie tego faktu przez recenzentów i próby producenta polegające na zastąpieniu omawianego elementu dodatkową funkcją w oprogramowaniu (dodawaną w ramach aktualizacji) połączoną z frontowym aparatem.

W ogólnym rozrachunku trzeba jednak stwierdzić, że zdecydowana większość smartfonów posiada czujnik oświetlenia. Powyższe przykłady to jednak wskazówka, aby przed zakupem nieco dokładniej rzucić okiem na specyfikację.

Źródło: inf. własna

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zeniu
  1
  Czujnik światła to standard. Bardziej przydatne byłoby jakbyście napisali o metodach tłumienia hałasu w smartfonach (zwykle wymagane zabudowanie oddzielnego mikrofonu tylko na potrzeby tej funkcji).
  • avatar
   IksKwadrat
   -2
   Mam, nie korzystam. Podczas jazdy pociągiem, gdzie na zmianę jest słońce i cień, korzystanie ze smartfona z włączonym czujnikiem jest bardzo uciążliwe.