Ciekawostki

Ta sama jakość wideo, a plik dwa razy mniejszy. Nadchodzi standard H.266/VVC

przeczytasz w 2 min.

Versatile Video Coding, czyli H.266/VVC został wreszcie sfinalizowany. Nowy standard kodowania wideo po latach prac badawczo-rozwojowych jest gotowy, by przynieść kolejną rewolucję.

Co to jest VVC – H.266/Versatile Video Coding?

VVC – a właściwie H.266/Versatile Video Coding – to najnowszy format wideo. Został opracowany przez niemiecki instytut Fraunhofer HHI oraz jego partnerów, wśród których znajdują się takie firmy jak Intel, Ericsson, Apple, Microsoft, Sony czy Qualcomm. Najnowsza wersja standardu H.26x zaoferuje znacznie lepszą kompresję danych bez obniżania jakości obrazu, a do tego będzie zdecydowanie bardziej wszechstronna. Zostanie udostępniona pod koniec tego roku. 

Historia wydań standardów kodowania wideo: 

 • H.120 – 1984 r.
 • H.261 – 1989 r.
 • H.262 – 1995 r.
 • H.263 – 1996 r. 
 • H.264/AVC – 2001 r.
 • H.265/HEVC – 2013 r. 
 • H.266/VVC – 2020 r.  

W czym standard H.266/VVC jest lepszy od H.265/HEVC?

Jest coś, co sprawia, że chcielibyśmy, żeby ten nowy standard wszedł w życie jak najszybciej. To fakt, że H.266/VVC redukuje do zaledwie 50 proc. wykorzystanie danych i przepustowości w porównaniu do H.265/HEVC. Dla przykładu: 90-minutowy film w rozdzielczości 4K wymaga 10 gigabajtów danych w przypadku H.265 i zaledwie 5 gigabajtów przy wykorzystaniu H.266. A to wszystko bez utraty jakości. 

VVC logo

Mówiąc najprościej: będziemy mogli liczyć na wyższą jakość obrazu przy takim samym łączu internetowym, a wideo w tej samej jakości dotrze do nas za połowę dotychczasowych kosztów transmisji danych. Docenią to przede wszystkim widzowie na urządzeniach mobilnych. 

Zmniejszenie o połowę rozmiaru plików wideo (a tym samym wymagań dotyczących przepustowości dla przesyłania strumieniowego) jest szczególnie istotne, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że około 80 proc. całego ruchu w Internecie generują właśnie treści filmowe. Jest to także ważne w kontekście rosnących rozdzielczości (aż do 8K) czy popularyzacji takich rozwiązań jak HDR. 

Nowy format jest bardziej wszechstronny i dostosowany do treści w rozdzielczości od SD do 8K właśnie oraz wszelkich innych materiałów wideo przesyłanych strumieniowo, nie wyłączając z tego grona transmisji z gier. Oznacza to, że już wkrótce będziemy mogli liczyć na najróżniejsze treści multimedialne i rozrywkowe w wysokiej jakości, bez obaw o ograniczenia związane z łączem internetowym czy przestrzenią dyskową. 

Podsumowując, Versatile Video Coding (H.266/VVC) oferuje:

 • 50-procentowy wzrost wydajności kompresji (w porównaniu do H.265/HEVC), 
 • obsługę treści o rozdzielczości od SD, przez HD, Full HD i 4K, po 8K, 
 • obsługę materiałów 10-bitowych i z HDR-em, 
 • skalowalność i adaptacyjne zmiany rozdzielczości 
 • oraz wsparcie dla różnego rodzaju treści wideo.

Ze względu na ogromny skok wydajności kompresji, wykorzystanie wideo będzie mogło globalnie wzrosnąć. Z kolei zwiększona wszechstronność sprawia, że standard VVC jest bardziej atrakcyjny dla szerszej grupy aplikacji przeznaczonych do transmisji i przechowywania plików filmowych.

To powyżej to słowa Benjamina Brossa, stojącego na czele grupy Video Coding Systems w instytucie Fraunhofer HHI i będącego też redaktorem liczącej ponad 500 stron specyfikacji standardu H.266/VVC. 

Kiedy H.266/VVC zostanie udostępnione? 

Już jesienią wydane mają zostać kodeki i dekodery formatu H.266/VVC. Nie oznacza to jednak, że w tym samym momencie ta rewolucja dotrze i do nas. Trzeba będzie poczekać aż producenci sprzętu i oprogramowania oraz nadawcy przełączą się i pozwolą nam się przełączyć na ten nowy standard. Bez wątpienia jednak jest na co czekać.

Źródło: Fraunhofer HHI, TechSpot, Guru3D, GSMArena, TechPowerUp, Wccftech, informacja własna

Może cię też zainteresować:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dariosex
  16
  Jak tylko filmy kodowane w nowym kodeku pojawia sie na torrentach to natychmiast sprawdze ta ''nowa'' jakosc.
  • avatar
   ghasz
   5
   Obstawiam ze skończy się jak z .265 czyli nie pojawi się a zamiast tego zobaczymy następce AV1 który nie jest obarczony licencją
   • avatar
    FunkyKoval
    3
    Co z wymaganiami sprzętowymi dla nowego standardu ? Jakie są minimalne wymagania dla procesora, podejrzewam że skuteczniejszy algorytm będzie nieźle "utylizował" CPU.
    Czy czeka nas wymiana sprzętu ? Co z telewizorami, odtwarzaczami BD itp. ? Do wymiany czy można wykorzystać istniejący hardware i tylko go przeprogramować ?
    • avatar
     KAZDAN63
     3
     "Dla przykładu: 90-minutowy film w rozdzielczości 4K wymaga 10 gigabajtów danych w przypadku H.265 i zaledwie 5 gigabajtów przy wykorzystaniu H.266." Lipa nie film UHD HDR!!!
     • avatar
      shirase
      3
      Tak naprawdę wiadomość powinna mieć tytuł "plik DO dwóch razy mniejszy" i to jest właśnie słowo klucz. AV1 również osiąga takie wyniki, ale w zależności od rodzaju materiału wideo i bitrate'u ta wartość równie dobrze może wynosić 5-15%, a typowa to około 20-30%. Zobaczymy jak H.266 będzie sobie radził w porównaniu do tego.
      Poza tym AV1 słabo sobie radzi z wielowątkowością kodowania, a SVT-AV1 z kolei ma słabszą kompresję, więc w tej kwestii H.266 ma największe szanse do uzyskania przewagi. Chociaż dla serwisów takich jak YouTube pewnie nie ma to wielkiego znaczenia, bo przetwarzają dziesiątki/setki filmów współbieżnie, podobnie jak dla serwisów VOD, które kodują tylko raz a potem udostępniają ten sam materiał przez kilka lat.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       jak zwykle 'zapomnieli' o subkanale w tym 266, aby można było transmitować 3D, a jednocześnie dało się to dekodować do 2D. więc znowu o 3D możemy zapomnieć.
       • avatar
        bankaigoku
        1
        Bardzo dobrze, bo już portfel robił mi się pusty od kupowania tylu mega pojemnych dysków twardych. Swoją drogą, HEVC jeszcze się nie zadomowił, a tutaj będziemy mieli kolejny standard. Pewnie zanim większość zacznie w tym wydawać znowu minie parę lat.
        • avatar
         mutissj
         1
         Jak partnerem jest microsoft to pewnie będzie walczył żeby nowy koder był tylko na wyłączność ich "systemu" w fazie "wiecznej bety" tzw. windołws 10
         • avatar
          Kenjiro
          -5
          Uhm, tak, oczywiście, dwa razy mniejszy, a świstak siedzi i zawija...
          • avatar
           brettsinclairdannywilde
           0
           Co z jakością obrazu ? bo jak na razie przy dość wysokim bitrate to starawy MPEG 2 i tak wygrywa ???
           • avatar
            zarg4
            0
            "Już jesienią wydane mają zostać kodeki i dekodery formatu H.266/VVC" To gdzie te kodeki i dekodery chciałbym przetestować. Macie jakieś namiary na programy konvertery. Szukałem w google ale są tylko programy które twierdzą że obsługują vvc, po instalacji okazuje się że nie obsługują. :(