Ciekawostki

Co to jest komputer kwantowy? Oto podstawy

przeczytasz w 2 min.

Co to jest komputer kwantowy? Eksperci z firm IBM i Intel w bardzo uproszczony sposób tłumaczą podstawowe zasady działania wynalazku o olbrzymim potencjale. Oto, co warto wiedzieć na początek.

Prawdziwa sztuczna inteligencja, optymalne łańcuchy dostaw czy też leki na nieuleczalne dziś choroby – komputer kwantowy może pomóc między innymi w ich właśnie tworzeniu. Potencjał drzemiący w takim urządzeniu jest olbrzymi, ale głównie ze względu na niezrozumienie tematu, jest on często lekceważony i pomijany. Czas to zmienić (ale, uwaga, przyda się znajomość języka angielskiego).

Co to jest komputer kwantowy?

Komputer kwantowy to maszyna, której działanie jest oparte na fizyce kwantowej. W przeciwieństwie do zwykłych komputerów, w których przetwarzanie informacji bazuje na bitach, mogących przyjmować wartość „0” albo „1”, w tym przypadku podstawą są kubity (czyli bity kwantowe) przyjmujące tzw. superpozycję, w której „0” i „1” występują w tym samym czasie.

Komputer kwantowy Q

Właśnie dzięki temu między innymi możliwa do osiągnięcia jest znacznie większa wydajność: równocześnie można bowiem prowadzić kilka etapów obliczeń albo też rozważyć kilka wariantów rozwiązania jakiegoś problemu. Oczywiście jest to nieco bardziej skomplikowane, ale od czegoś trzeba zacząć, a tym „czymś” może być przygotowana swego czasu przez Intel „pomoc naukowa”:

Intel komputer kwantowy info

Jak działa komputer kwantowy?

W ubiegłym roku firma IBM pochwaliła się swoim komputerem kwantowym oddającym do dyspozycji użytkowników 5 kubitów. To nieduża wydajność, ale bardzo dobry start. Dla porównania 25-kubitowy komputer kwantowy byłby odpowiednikiem typowego laptopa, a 50-kubitowy – zmiótłby konkurencję. Nie tak dawno „Big Blue” i Quartz wyjaśnili w kilku słowach zasadę działania tego sprzętu:

Równie interesujący materiał został opublikowany na kanale serwisu Wired. Widzimy i słyszymy jak dr Talia Gershon z IBM Quantum Research tłumaczy temat osobom o różnym stopniu zaawansowania: od 8-letniego dziecka, po profesjonalistę:

Jeżeli z kolei wolicie czytać niż słuchać, to koniecznie zajrzyjcie na Quantiki.

Możliwośći Komptuera Kwantowego

Trudno tak naprawdę określić, co uda się osiągnąć dzięki komputerom kwantowym, ale znane są sektory, w których wykorzystywać chce je między innymi IBM. Przede wszystkim naukowcy i inżynierowie wierzą, że uda się za ich pomocą odkryć nowe materiały i leki, pozwalające uporać się z chorobami, które dzisiaj są uznawane za nieuleczalne.

Komputery kwantowe mają znaleźć również zastosowanie w logistyce (np. do optymalizacji procesu dostaw) czy finansach (np. do określania kluczowych elementów ryzyka inwestycyjnego). Najbardziej liczy się jednak na to, że pozwolą one na stworzenie niezwykle zaawansowanej sztucznej inteligencji, która sama w sobie jest jednym z największych wynalazków naszych czasów.

Źródło: Wired, IBM, Quartz, Quantiki, Intel

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pawlus
  6
  Fajnie to wygląda ale jednego nie czaję. Skoro bity mamy zamienić na kubity które charakteryzują się superpozycją to jak z tego odczytać jakąś informację? To tak jakby zapis 11100101 "drgał" i każda pozycja miałaby wartość 0 i 1 jednocześnie. Przecież to istny chaos a nie jakaś konkretna zdolna do bycia przechowaną informacja.
  • avatar
   Klops
   3
   Na studiach doktoranckich dowiadujemy się dosyć prostej logicznej rzeczy. Człowiek żyje w skończonym świecie, tak jak dzisiejszy komputer zero jedynkowy. Kwantowy komputer widzi świat matematyczny, który jest nieskończony, do momentu interakcji ze światem skończonym. Dlatego superpozycja trwa tak krótko, po jej zaobserwowaniu, zmienia stan na zero jedynkowy (Dekoherencja kwantowa)
   • avatar
    dariozpata
    0
    Wszystko fajnie ale wciąż pozostaje jedno pytanie na które wciąż nie ma odpowiedzi a nad którym zastanawiają się największe umysły tego świata!!! A czy pójdzie na tym Crysis?
    • avatar
     SirMichael
     -1
     nie da się wyleczyć nieuleczalnych chorób ponieważ to się nie opłaca koncernom farmaceutycznym. Co chwila powstają leki na raka, AIDS itd, ale jakoś potem cichną tematy i jak nie było tak nie ma tych leków.
     • avatar
      xmexme
      -1
      Ta próba wyjaśnienia czym jest komputer kwantowy niczego nie wyjaśnia. Pokazuje tylko stan aktualny że jeszcze nikt tego nie ogarnia i nie potrafi tego przełożyć na ludzką logikę. świetne pole dla "znachorów" chcą zabłysnąć i pokazać że są lepsi od innych i można każdą teorię wcisnąć bo nikt tego nie sprawdzi.
      • avatar
       Michał 06
       -8
       A mi ten kwantowy komputer pachnie jakimś przekrętem na skalę "globalnego ocieplenia" .Co oni tam sobie wykoncypowali w tym IBM jak liczba może być w tym samym czasie zerem i jedynką? Logicznie rzecz biorąc ten ich kubik to dwie liczby zmieniające się bardzo szybko czyli z bardzo dużą częstotliwością (stąd te schładzanie procka blisko zera bezwzględnego) nie muszę chyba przypominać że po częstotliwości można wyliczyć co wypadnie 0 czy 1 w danej sekundzie o jakiej losowości więc mowa ?