Akcesoria Mobilne

Co to jest Qi wireless charging?

przeczytasz w 1 min.

Jak działa standard Qi wireless charging? Gdzie jest stosowane bezprzewodowe ładowanie? Jakie są zalety ładowania indukcyjnego? Wyjaśniamy te zagadnienia.

Bezprzewodowe ładowanie urządzeń staje się coraz powszechniejsze, a na rynku dostępnych jest kilka różnych standardów pozwalających na takie przesyłanie energii. Jednym z nich jest Qi. Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest Qi wireless charging?

Qi to otwarty standard, który definiuje bezprzewodowy transfer energii z użyciem ładowania indukcyjnego. Technologia została opracowana w 2008 roku przez konsorcjum Wireless Power Consortium. Obecnie jest ona stosowana w urządzeniach najpopularniejszych marek (w tym np. smarftonie Huawei Mate 20 Pro, a ładowarkę możemy znaleźć np. w obudowie be quiet! Dark Base Pro 900).

Ładowarka bezprzewodowa - schemat
Schemat działania bezprzewodowego ładowania (foto: PowerbyProxi)

Podstawą bezprzewodowego przesyłania energii jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej między dwiema cewkami (działa tutaj prawo indukcji elektromagnetycznej odkryte prze Michaela Faraday'a). Mamy więc do czynienia z dwoma typami urządzeń – w ładowarce zastosowano nadajnik mocy, który zawiera cewkę generującą oscylujące pole magnetyczne, natomiast urządzeniu odbiorczym pole magnetyczne indukuje prąd przemienny.

Ładowarka bezprzewodowa (tzw. indukcyjna) zawiera powierzchnię aktywną, na której, w niewielkiej odległości, trzeba umieścić ładowane urządzenie. W niektórych przypadkach konieczne jest ułożenie go w określonym miejscu, natomiast nowsze modele pozwalają na ułożenie go w dowolnym miejscu stacji. Rozwiązanie to wyróżnia się zatem większą wygodą i szerszą kompatybilnością względem ładowania przewodowego. Przesyłana moc jest jedna niższa względem szybkich systemów ładowania przewodowego (w przypadku standardu Qi wynosi ona 5 - 15 W).

Wireless Fast Charging Pad Freedom

Standard Qi głównie jest stosowany do ładowania urządzeń mobilnych (np. smartfonów czy słuchawek bezprzewodowych), ale technologia stale się rozwija i w przyszłości planowane jest wykorzystanie jej również do ładowania tabletów czy nawet laptopów. W przypadku niekompatybilnych urządzeń można zastosować dodatkową nakładką umożliwiającą korzystanie z ładowarek indukcyjnych.

Źródło: Wikipedia, Wireless Power Consortium, PowerbyProxi (foto)

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rTech
  1
  W artykule nie dowiedziałem się tego co mnie najbardziej interesuję, jakie są zalety ladowania indukcyjnego? Poza tym, że nie muszę podłączać kabelka do telefonu...
  • avatar
   Lord_Krecitsqa
   0
   Nie do końca takie super to ładowanie.
   Smartfony trzymamy w obudowach a przez nie słabo styka się z podłożem i przez to bardzo wolno ładuje lub ciągle inicjuje takie ładowanie.