Baterie

Co to jest Rapid Charge

przeczytasz w 2 min.

Rapid Charge to jedna z wielu technologii szybkiego ładowania, z którymi mamy do czynienia na rynku mobilnym. Rozwija ją firma Lenovo.

Urządzenia mobilne są dla nas niezwykle przydatne, dla wielu nawet niezbędne. Producenci starają się o coraz większe możliwości przygotowywanych urządzeń, ale jednego uniknąć się nie da. Prędzej czy później (zazwyczaj prędzej) pojawia się konieczność ładowania baterii. Postępująca miniaturyzacja nie sprzyja większym bateriom, alternatywą okazuje się jednak szybkie ładowanie, z którego korzystają już wszyscy liczący się gracze rynku smartfonówlaptopów.

Co to jest Rapid Charge

Jakiś czas temu smartfony zasilane były za pośrednictwem ładowarek 5V/1A (5W). Pewnym przełomem było pojawienie się technologii Quick Charge pozwalającej na wykorzystanie ładowarek 5V/2A (10W). Dość szybko zaczęto ją rozwijać, co trwa zresztą do tej pory. Po Quick Charge 2, Quick Charge 3 i Quick Charge 4 i 4+, Qualcomm zapowiedział już Quick Charge 5. Problem w tym, że z omawianej technologii korzystają tylko niektórzy z producentów, większość rozwija własne koncepcje. Właśnie dlatego mamy do czynienia ze sporym bałaganem w nazewnictwie i pojawiającymi się w związku z tym pytaniami, między innymi tym, co to jest Rapid Charge?

W świetle powyższego wstępu dość łatwo domyślić się, iż mowa o jednej z autorskich technologii (chociaż wszystkie bazują na tych samych zasadach) szybkiego ładowania. Rapid Charge to technologia rozwijana przez firmę Lenovo.

W przypadku smartfonów Rapid Charge było mocno akcentowana przy okazji Lenovo P2. Nieco starszy już model współpracuje z ładowarką 24W, producent zapewnia o możliwości 10 godzin pracy po jedynie 15 minutach ładowania. W momencie premiery Lenovo P2 porównywano z OnePlus 3 i wypadał na jego tle naprawdę dobrze, można przypomnieć to sobie na poniższym materiale wideo.


Obecnie Lenovo nie zalicza się do potentatów sektora smartfonów, zdecydowanie więcej ma do powiedzenia jeśli chodzi o laptopy. Tutaj to absolutna czołówka i właśnie tutaj obecnie akcentowana jest technologia Rapid Charge.

Rapid Charge: ile trwa ładowanie laptopa

Producent nie skupia się jednak na przedstawianiu aspektów technicznych, ale faktycznych korzyści, na jakie mogą liczyć użytkownicy. Co istotne, Rapid Charge można spotkać zarówno w tańszych, jak i najdroższych i najbardziej zaawansowanych laptopach Lenovo.

Przykłady? Lenovo Ideapad 330-15ARR (81D200DBPB) oferowany za około 1500 złotych został wyposażony w baterię na około 6 godzin pracy. Dzięki Rapid Charge już po 15 minutach ładowania można pracować przez około 2 godziny. Lenovo ThinkPad X1 Extreme kosztujący niemal 9000 złotych może pochwalić się baterią na około 12 godzin pracy. W tym przypadku producent chwali się, iż dzięki Rapid Charge możliwe jest naładowanie baterii w 80% w ciągu godziny. Podobnie wygląda to w kontekście wielu innych konstrukcji Lenovo pozycjonowanych w wyższym sektorze cenowym.


Źródło: Lenovo, pixabay - Pexels (foto)

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Siderion
  1
  Mam Lenovo P2, dołączona ładowarka ładuje go naprawdę szybko. Szkoda tylko, że Lenovo też szybko porzuciło wsparcie dla tego modelu - aktualizacja tylko do 7.0 z 6.0 i łaty bezpieczeństwa z 1 listopada 2017. Tymczasem porównywany tu OnePlus 3 ma dostać androida 9.
  • avatar
   lantar8
   0
   Lenovo to ta firma która ma w swoich urządzeniach backdoory dla Chińskiego rządu?
   • avatar
    xxx.514
    0
    Okej, wszystko ładnie i pięknie, ale jak wygląda żywotność takich baterii ładowanych na szybko w porównaniu do tych ładowanych bez pośpiechu?