Bezpieczeństwo

Co to jest TPM

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
3 komentarze Dyskutuj z nami

TPM to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod zabezpieczenia komputera przed niepowołanym dostępem. Nowe komputery z systemem Windows 10 oferują jej ulepszoną wersję TPM 2.0.

Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych, ale też najczęściej bagatelizowanych aspektów wyboru komputera. Warto tutaj zainteresować się funkcją TPM, która często jest wykorzystywana w komputerach dla firm.

Co to jest TPM?

TPM (Trusted Platform Module) to mikroukład umożliwiający korzystanie ze wszystkich zaawansowanych funkcji zabezpieczeń (w przypadku systemów Windows jest to np. szyfrowanie dysków funkcją BitLocker). W przypadku nowszych komputerów z systemem Windows 10 wykorzystywana jest jego ulepszona wersja TPM 2.0.

Jak działa TPM? Komputer z takim modułem tworzy specjalne klucze szyfrowania, które mogą zostać odszyfrowane tylko za pomocą tego samego modułu TPM. Główny klucz szyfrowy przechowywany jest w mikroukładzie, co zapewnia lepszą ochronę przed atakami, niż w przypadku przechowywania go bezpośrednio na dysku twardym.

Konfiguracja funkcji odbywa się podczas pierwszego zainicjowania TPM - podawane jest wtedy hasło właściciela, które daje dostęp do konfiguracji modułu. Co istotne, funkcja pozwala zabezpieczyć system nawet w przypadku wymiany dysku twardego lub zmiany ustawień BIOS.

Gigabyte A320M-DS2
Złącze dla modułu TPM na płycie głównej

Moduł TPM często znajduje się na fabrycznym wyposażeniu komputerów (głównie tych z segmentu biznesowego, ale nie jest to regułą). Warto jednak przejrzeć specyfikację i upewnić się czy producent udostępnił taką funkcję. W przypadku niektórych komputerów możliwe jest również umieszczenie modułu na płycie głównej.

Źródło: inf. własna

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    michael85
    Większe zaufanie miałem do TC i mam do VC niż do Bit Lockera od MS.
  • avatar
    jaredj
    No wszystko świetnie, ale co gdy taki moduł padnie?