Systemy operacyjne

Co to jest Windows Sandbox i dlaczego warto czekać?

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Windows Sandbox pozwoli uruchamiać aplikacje (co do których nie mamy pewności) bez obaw o ewentualne konsekwencje. To nowość w Windows 10, która zadebiutuje już w 2019 roku.

Uruchamianie nieznanych plików z rozszerzeniem .exe może zakończyć się tragicznie. Aby zapobiec takim sytuacjom Microsoft przygotował rozwiązanie o nazwie Windows Sandbox, które stanie się częścią systemu Windows 10 już w przyszłym roku. Co to takiego?

Co to jest Windows Sandbox?

Windows Sandbox to narzędzie, które umożliwia utworzenie odizolowanego od reszty systemu, tymczasowego środowiska wirtualnego. Korzystając z niego, można na przykład uruchomić aplikację, co do której mamy wątpliwości i jeśli cokolwiek faktycznie będzie z nią nie tak, nie ucierpi na tym nasz komputer, ponieważ w całości (poza tą 100-megabajtową „piaskownicą”) jest on odseparowany, a więc bezpieczny. 

Sandbox znajdzie również zastosowanie w sytuacjach, gdy chcemy uruchomić aplikację w „czystym systemie”, ale nie chcemy trudzić się i marnować czas na konfigurację maszyny wirtualnej. 

Po zamknięciu okna Windows Sandbox wszystkie utworzone pliki są automatycznie kasowane i nie pozostają żadne ślady po tym, że w ogóle coś było robione. To właśnie bezpieczeństwo i prywatność są cechami, na które Microsoft zwraca największą uwagę, obok wydajności oraz integracji z systemem operacyjnym (eliminującej konieczność instalowania i konfigurowania maszyny wirtualnej). 

Jakie wymagania ma Windows Sandbox?

Aby skorzystać z narzędzia Windows Sandbox należy mieć komputer o następującej specyfikacji:

 • system Windows 10 Pro lub Enterprise w wersji Insider build 18305 lub nowszej, 
 • architektura AMD64 i procesor z minimum 2 rdzeniami, 
 • aktywowana obsługa wirtualizacji (w BIOS-ie), 
 • przynajmniej 4 GB pamięci RAM i 1 GB miejsca na dysku.

Aktualnie trwają testy tego rozwiązania. Windows Sandbox w pełnej wersji ujrzy światło dzienne wraz z wiosenną aktualizacją „Dziesiątki”, która powinna zostać udostępniona na przełomie marca i kwietnia. Niestety na razie nie zanosi się na to, by narzędzie miało trafić do użytkowników wersji Home.

Źródło: Microsoft, Engadget, The Verge

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  "To właśnie bezpieczeństwo i prywatność są cechami, na które Microsoft zwraca największą uwagę"

  Słowa Microsoft oraz bezpieczeństwo i prywatność w jednym zdaniu wyglądają jak pobożne życzenie.
  14
 • avatar
  Dokładnie to samo oferuje już od jakichś trzech lat bezpłatny pakiet Comodo, ale fakt że w Windows to dobry krok w kierunku bezpieczeństwa.
  2
 • avatar
  sebmania
  Jest jakieś ograniczenie do rozmiaru pliku/piaskownicy/wydajności? jeśli nie to można odpalać w piaskownicy "darmowe" gry.
 • avatar
  kombajn
  Ehmm czym to się ma różnić od dowolnej piaskownicy jaką dodają do większości pakietów antywirusowych? Tylko tym że będzie wbudowane w system?
 • avatar
  HardCorak
  Nic innego jak windows 10 odpalony w maszynie wirtualnej jako ze robi to microsoft powinno to lepiej działać niż na virtualboxie czy vmware ale pewnie wyjdzie jak zawsze :D
 • avatar
  TicTac
  No w końcu coś dla użytkownika a nie od ..
  -1
 • avatar
  szydas
  Wymarzone narzędzie - lepsze od trybu prywatnego w przeglądarkach :) Dla domorosłych hackerów jak znalazł, żadnych śladów działalności. Gorzej, że dla oszustów również.
  -4
 • avatar
  dariozata
  Lepiej sie przesiasc na Linuxa niz marnowac czas z wingroza!
  -7
 • avatar
  tarzinio
  Taaa, odizolowanie od reszty systemu...tsaaaa.
  -9
 • avatar
  kamolinka1
  Hmm wygląda jak RemixOS. A na to czekam. Instalowanie natywne aplikacji na androida w windowsie.