Płyty główne

Coś ci się grzeje? Na pewno nie płyty główne ASUS X570

przeczytasz w 2 min.

24 i 32-wątkowe procesory AMD Ryzen mogą stanowić prawdziwe wyzwanie dla sekcji zasilania płyty głównej, zwłaszcza jeśli myślimy o OC. ASUS chwali się świetnymi sekcjami zasilania płyt X570 - i nie bezpodstawnie.

Takie (świetne) procesory jak AMD Ryzen 9 3900X (12C/24T) i Ryzen 9 3950X (16C/32T) mogą stanowić prawdziwe wyzwanie dla sekcji zasilania. Osoby chętne do zainwestowania w najlepsze procesory AMD segmentu mainstream raczej nie będą kupować starszych płyt głównych, tylko sięgną po najnowsze konstrukcje oparte na chipsecie AMD X570 - który to przypomnijmy, udostępnia między innymi obsługę PCI Express w wersji 4.0.

Wbrew pozorom warto się pochylić na tym tematem, bowiem przy użyciu wydajnych i podkręconych procesorów, temperatury na sekcji zasilania płyt różnych producentów mogą się różnić nawet o 40 stopni - podczas gdy VRM niektórych modeli nagrzewają się do około 70 stopni Celsjusza, to innych mogą być sięgać nawet 110 stopni!

ASUS - sekcja zasilania X570 znacznie chłodniejsza od X470

Przede wszystkim warto rozprawić się mitem, że płyty X570 w każdym przypadku będą osiagać wyższe temperatury od swoich poprzedników. Zdecydowanie nie dotyczy to VRM (sekcji zasilania) - wedle firmy ASUS sekcje zasilania w płytach X570 tego producenta, są nawet do 30% chłodniejsze od poprzedników, co jest naprawdę przyzwoitym wynikiem.

To wszystko dzięki zaawansowanym rozwiązaniom włączając w to DrMOS, wysokiej jakości podzespoły, 6-warstwową budowę płyt głównych, oraz oczywiście ciepłowody i radiatory. ASUS podkreśla, że rozłożenie VRM na PCB zapewnia optymalne chłodzenie.

Temperatura sekcji zasilania płyt X570 - deklaracje, a rzeczywistość

W redakcji nie przeprowadzaliśmy porównania temperatur VRM na płytach głównych X570 różnych producentów. Faktem jest, że przy okazji testów płyt ASUS X570 nigdy nie mieliśmy zastrzeżeń co do temperatury sekcji zasilania. Sięgnijmy jednak do baz wiedzy takich fachowców jak der8auer, Kitguru, czy Hardware Unboxed. Co mówią ich testy porównawcze?

  • der8auer - Wśród 11 przetestowanych płyt, miejsca od 2 do 4 zajęły płyty ASUS ROG Strix X570-F Gaming, ASUS ROG Crosshair VIII Hero, ASUS TUF Gaming X570-Plus (WI-FI). Miejsce pierwsze zajęła płyta Gigabyte, ale z koszmarnie drogim modelem X570 Aorus Xtreme (około 4000 złotych).
  • Kitguru - Wśród 4 przetestowanych płyt wszystkich producentów najlepiej wypada model ASUS TUF Gaming X570-Plus.
  • HU - Na szczycie znalazły się płyty za 4000 (Gigabyte) i 3000 (MSI) złotych, ale niewiele odstaje od nich płyta ASUS ROG Crosshair VIII Hero za 2000 złotych.

Jak łatwo się domyśleć, topowe modele wielu producentów zwykle radzą sobie dobrze, jednak ASUS wyraźnie dba o dobre osiągi w zakresie temperatur VRM również w niższych segmentach cenowych.

Porównanie temperatur VRM - po prawej płyta firmy ASUS
Porównanie temperatur VRM - po prawej płyta ASUS, po lewej płyta konkurencyjnej firmy (źródło: ASUS)

Oczywiście całkowicie oddzielnym tematem są tu temperatury samego chipsetu X570, który to praktycznie wszędzie chłodzony jest aktywnie, przy pomocy małego wentylatorka. Spowodowane jest to nagrzewaniem się układu przy instensywnym wykorzystaniu magistrali PCI Express 4.0, np. przy najnowszych SSD M.2 PCIe 4.0.

Artykuł powstał we współpracy z firmą ASUS

Może Cię również zainteresować:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kapitan Nocz
    13
    Po pierwsze, usprawnienie sekcji zasilającej i obniżenie temperatur aż o 30% pokazuje tylko jak Asus olewająco podszedł do tej kwestii w poprzedniej serii. Po drugie ceny płyt dla segmentu konsumenckiego zaczynają dobijać do absurdalnych pułapów, jak widzę, że 2000zł jest cena ok bo jakaś inna płyta kosztuje 4000zł to wiem, że świat idzie w złym kierunku.
    • avatar
      suntzu
      5
      Taki zwyczaj, że pod artykułem pisze się imię i nazwisko autora.
      • avatar
        kalkulatorek
        4
        4000 zł za płytę główną ??? Asusa po...... ?????
        • avatar
          Kiciulek
          3
          Gdy kupowałem płytę ASUSA jakieś 5 lat temu za prawie 7 stów to myślałem, że jest to sporo, ale te ceny to jest obecnie jakiś obłęd.
          • avatar
            MastaLama
            3
            Uuuu dobra cena - dziękujmy ASUSowi, że nie po 4 tysiące euro :)) dobry Asus- dziękujemy!

            PS. Ktoś to będzie kupował w ogóle?
            • avatar
              exodusxxl
              2
              Testy "niezależnych" pokazują co innego, wszystkie płyty Asusa od Strixa-E w dół z 3900x przekraczajà 130c a Asus uzyskuje "wspaniaĺe" temperatury bo sprytnie porozmieszczaĺ czujniki od temperatur..hehe....Na YT jest troche prawdziwych testów płyt Asusa i wszystkie pokazują to samo...
              • avatar
                Papkerson
                2
                Niech Asus lepiej zrobi nowy bios do TUF GAMING X570. Ostatni bios jest z 2019/11/26 i jest beznadziejny. Wystarczy poczytać na Reddit. Problemy z wlaczaniem komputera (swieci sie pomaranczowa lampka). Pamieci,ktore chodzily na 3600Mhz na wczesniejszych biosach teraz ledwie 3200MHz itd.
                Do tego do tej pory nie dostalem mojego cashback'u do plyty glownej .
                Od kiedy pamietam kupowalem plyty ASUS ale to juz nie to. Zaczelo sie olewanie klientow.
                • avatar
                  Gatts-25
                  2
                  Przydałby się jakiś test nowych laptopów opartych na APU Zen 2 bo brakuje rewolucji na tym portalu.
                  • avatar
                    Erikson83
                    0
                    Gigabyte Aorus jest w tym miejscu najlepszy. !!!