Ciekawostki

Cyfrowe radio DAB+ w Polsce? W październiku odbędzie się konferencja na ten temat

przeczytasz w 1 min.

Po telewizji nadszedł czas na radio. Trwają obecnie prace nad ustaleniem programu powszechnej cyfryzacji radia w Polsce.

Polskie Radio mikrofon
foto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Po telewizji nadszedł czas na radio. Trwają obecnie prace nad ustaleniem programu powszechnej cyfryzacji radia w Polsce – aktualnie wykorzystywany sygnał FM ma zostać w przyszłości zastąpiony nową technologią – DAB+. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas krótsza lub dłuższa faza testów. 

No właśnie – krótsza czy dłuższa? Między innymi na ten temat dyskutować będą eksperci z Polskiego Radia, Radia Wrocław, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) oraz Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) już 3 października bieżącego roku. Konferencja na temat radiofonii cyfrowej odbędzie się w Krakowie – będzie towarzyszyć targom SAT KRAK 2014. Podczas niej ustalone mają zostać konkretne szczegóły na temat harmonogramu wdrażania sygnału DAB+ na terenie naszego kraju. Eksperci przekażą także informacje na temat tego czym jest cyfrowe radio i w jaki sposób można je odbierać.

Na temat tego czym jest technologia Terrestrial Digital Audio Broadcasting Plus (T-DAB+) możecie przeczytać w naszym ubiegłorocznym artykule Cyfryzacja radia. W skrócie jednak można powiedzieć, że rozwiązanie to jest odpowiedzią na coraz mniejszą ilość dostępnych zasobów na paśmie FM. DAB+ umożliwia realizację emisji cyfrowego dźwięku oraz towarzyszącym jej dodatkowych usług – na przykład przesyłania napisów i obrazków, udostępnienie przewodnika po programach oraz, co szczególnie może przydać się w przypadku radioodbiorników samochodowych, aktualizacji informacji o ruchu drogowym. Cyfrowe radio gwarantować ma także lepszą jakość dźwięku i większy wybór stacji. 

Cyfryzacja radia Kraków

Pierwsze polskie stacje radiowe DAB+ - głównie z inicjatywy Polskiego Radia – zostały już wprawdzie uruchomione, ale zanim będziemy mogli mówić o powszechnej cyfryzacji radia minie jeszcze pewnie trochę czasu. Pozostaje zatem bacznie przyglądać się doniesieniom z konferencji, dzięki czemu poznamy plany tych, którzy nową technologię mają za zadanie wdrożyć.

Źródło: SATKurier, Polskie Radio, inf. własna

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Strata czasu, środków i mydlenie oczu. Tradycyjne radio spisuje się doskonale. Powiem więcej, cyfrowy badziew nie mas szans pod względem jakości i uroku dźwięku. Dobre tunery analogowe Sansui czy nawet stara polska Diora zawsze będą wzorcem. Jeszcze zatęsknicie za analogowym dźwiękiem.
  • avatar
   klosz007
   2
   Jeżeli przynajmniej przez 10-15 lat nadawanie będzie odbywać się w starym i nowym systemie to jestem za. Na rynku są miliony odbiorników FM a DAB praktycznie nie ma w sprzedaży więc okres przejściowy musi być bardzo długi. Nie wszędzie da się je wymienić - np. w samochodach są teraz praktycznie tylko dedykowane radia, czy choć jeden producent ma w ofercie radio DAB ?
   • avatar
    Mizuiro
    2
    Wymuszą kupowanie nowych odbiorników i podniosą opłatę audio-wizualną. Czyli złodziejstwa ciąg dalszy.
    • avatar
     Balrogos
     2
     Ja mam od kilku lat PMP z DAB i DMB niestety w polsce zamiast DMB zrobili DVB-T, to chociaz na swoim urzadzeniu cyfrowego radia bede mogl posluchac
     • avatar
      XaRaDaS
      0
      I to by się przydało, ale nie tylko polskie stacje, ale np. di.fm z tego byłbym bardzo zadowolony.
      • avatar
       kurzi5
       0
       Pamiętam, że kiedyś była jakaś ankieta dotycząca DAB i odbiorników montowanych w samochodach. Ankietowani stwierdzili, że po wprowadzeniu cyfrowej formy przekazu nie wymienią odbiorników a raczej przestaną słuchać radia.
       • avatar
        Mulciber
        -1
        I bardzo dobrze. Przynajmniej będziemy o 99lat za murzynami a nie 100. Aż dziwi mnie fala hejtu powyżej, szczególnie na portalu o technologii gdzie ludzie powinni wiedzieć co to jest i jakie daje korzyści. No ale oczywiście wszyscy chcą was okraść a trzeszczące radio na starym sprzęcie z komuny jest wyznacznikiem dźwięku w XXI wieku "bo analog"
        • avatar
         Konto usunięte
         -2
         Ta znacznie lepsza jakość dźwięku. Dadzą mp3 128 kb/s i powiedzą że ''nowa jakość''.
         • avatar
          hex3n
          -2
          W UK DAB działa od 1995. Jesteśmy 19 lat za cywilizacją :)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Niezły biznes się szykuje za jakiś czas, wymiana milionów radioodbiorników samochodowych :)
           • avatar
            suntzu
            0
            Każdy z tego standardu się wycofuje, a te ... to wprowadzają. Zamiast postawić na DVB-T i można by było na TV słuchać radia...
            To oni zrobią nam "rewolucję", której nikt nie chce.