Wydarzenia

Cyfryzacja radia - 1 października Polskie Radio uruchamia emisję cyfrowego sygnału DAB+

przeczytasz w 2 min.

Aktualny sygnał FM wkrótce może zostać zastąpiony przez nową technologię DAB+. Rewolucja w polskim radiu.

DAB+ mikrofon

Cyfryzacja jest czymś nieuniknionym – technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a władze powinny gwarantować dostęp do jej najnowszych osiągnięć. Choć dla niektórych może ona wydawać się zbyt nachalna, wiedzmy, że inaczej liczba osób, które zdecydowałyby się na unowocześnienie swoich urządzeń, byłaby znacznie mniejsza, a tym samym dalsza pogoń za nowinkami byłaby po prostu nieopłacalna. Mamy już za sobą cyfryzację telewizji – sygnał analogowy został zastąpiony na terenie całej Polski przez sygnał naziemnej telewizji cyfrowej – DVB-T. Choć nie obyło się bez kilku mniejszych problemów, ostatecznie udało się wprowadzić nowy standard. Teraz przyszedł czas na radio. Aktualny sygnał FM ma zostać zastąpiony przez nową technologię DAB+. No, może nie tak od razu – ale już teraz pojawi się taka opcja.

Cyfrowy sygnał radiowy – bo tym właśnie jest ów DAB+ – znajduje już zastosowanie w kilku państwach, głównie na terenie Europy. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce technika doczeka się znacznego rozpowszechnienia także Polsce. Wraz z dniem 1 października bowiem, warszawski i katowicki oddział Polskiego Radia uruchomi pierwsze kanały naziemnego radia cyfrowego DAB+. W skład multipleksu wejdzie łącznie 12 stacji. Wśród nich znajdą się: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, Radio Rytm, Polskie Radio 24, RDC oraz Radio Katowice.

T-DAB+ (Terrestrial Digital Audio Broadcasting Plus) to technika umożliwiająca cyfrowe nadawanie programów radiowych. Jest ona odpowiedzią na coraz mniejszą ilość dostępnych zasobów dla nowych nadawców na paśmie FM oraz zwiększenie oczekiwań słuchaczy. DAB+ umożliwia realizację emisji cyfrowego dźwięku oraz towarzyszącym jej dodatkowych usług – na przykład przesyłania napisów i obrazków, udostępnienie przewodnika po programach oraz, co szczególnie może przydać się w przypadku radioodbiorników samochodowych, aktualizacji informacji o ruchu drogowym. Dotychczasowo również mamy do czynienia z informacjami wyświetlanymi na ekranach radioodbiorników. System RDS, bo o nim mowa, jest jednak znacznie bardziej ograniczony. 

DAB+ logo

We wrześniu ubiegłego roku, dzięki współpracy z firmą Emitel udało się uruchomić pierwsze testowe radio cyfrowe DAB+. Z pomysłem wyszło Polskie Radio Kielce, które w ten właśnie sposób postanowiło uczcić swoje 60. urodziny. Nieco później stanął kolejny nadajnik – tym razem sygnał pochodził z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W ostatni dzień kwietnia bieżącego roku do grona testujących dołączył Szczecin. Testy zakończyły się pomyślnie i dlatego też Polskie Radio zdecydowało się na uruchomienie pełnoprawnego już cyfrowego pasma radiowego, które – przypomnijmy – rusza już w październiku.

Na tym jednak nie koniec. Już w przyszłym roku Polskie Radio wraz z firmą Emitel planuje rozszerzyć ofertę o trzy kolejne kanały – naukowe Radio Eureka, skierowane do dojrzałych słuchaczy Radio Retro oraz stworzone z myślą o dzieciach Radio Krasnal. Ponadto, w ciągu najbliższych 3 do 4 lat zasięgiem T-DAB+ pokryty ma być już cały teren Polski. Rozgłośnie komercyjne z kolei jak dotąd nie wyraziły zainteresowania cyfryzacją. Choć celem ostatecznym jest zastąpienie sygnału FM przez DAB+, nie stanie się to zbyt szybko. Polskie Radio jest bowiem zobowiązane do jednoczesnego nadawania swoich programów zarówno cyfrowo, jak i analogowo. Oznacza to, że standardowe odbiorniki nie stracą swojego zastosowania – przynajmniej na razie.

Pure Sensia - przykładowy odbiornik DAB+
Pure Sensia - przykładowy odbiornik DAB+

Czy to w ogóle ma sens? Zależy jak na to spojrzeć. Plusy są wyraźne – dążenie i z drugiej strony – dostęp do najnowszych osiągnięć technologii, lepsza jakość dźwięku, więcej miejsca dla nowych stacji radiowych czy większy wybór. Są jednak także minusy – przede wszystkim koszty emisji cyfrowej są bardzo wysokie, a prowadzenie zarówno programów analogowych, jak i cyfrowych to bardzo droga inwestycja. Poza tym nie wszyscy są przekonani do tej technologii – aż 61 procent Polaków spytanych o to czy są zainteresowani zakupem nowego sprzętu grającego z obsługą DAB+, odpowiedziało „nie”. Co czwarty Polak z kolei zrezygnowałby w ogóle ze słuchania radia, gdyby doszło do wyłączenia emisji FM.

Aby odbierać sygnał radia cyfrowego, musimy posiadać radioodbiorniki wyposażone w funkcję obsługi technologii DAB+. 

Źródło: Polskie Radio, telewizja-cyfrowa, engadget, StudyBlue inf. własna

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    17
    Radia słucham tylko jadąc samochodem, I to też rzadko bo wolę swoją muzykę.
    • avatar
      wdowa94
      15
      Cyfrowe radio? Moim zdaniem jest to już przesada...
      Nadejdzie wojna i ani widu ani słychu...
      • avatar
        shadowman333
        12
        Prędzej będziemy słuchać radia internetowego na przenośnych urządzeniach niż DAB+.
        • avatar
          winni77
          6
          W UK juz od dawna istnieje cyfrowe radio. I nie wyparlo ono starego dobrego FM. Niestety z jakiegos niejasnego dla mnie powodu wiekszosc stacji radiowych nadaje sygnal monofoniczny w jakosci 64-80kbs. Jest chyba jedna stacja BBC nadajaca wylacznie powazna muzyke w przyzwoitej jakosci 192kbs, kilka duzych stacji nadaje 112-128kbs. Co do ilosci stacji radiowych to oprocz tych znanych ogolnopolskich na pewno pojawi sie masa stacji tematycznych. Miejmy nadzieje, ze w Polsce beda mniejsze problemy z nadawaniem w stereo.
          • avatar
            Szymon331
            6
            Ja słucham radia bardzo rzadko, za bardzo mnie reklamy denerwują.

            Przeważnie jest tak że włączam radio i jeśli leci jakaś muzyka (niestety zazwyczaj jakiś lipny Pop) to zostawiam aż pojawi się reklama. Wtedy zmieniam stację na inną i... też reklama. Następna stacja i lipny pop, następna reklamy. Denerwuję się i wyłączam.

            Szanuję tylko jedną stację chociaż także dosyć "reklamowa" jest od jakiegoś roku. Radio PIN. Muzyka ciekawa, nietypowa (w porównaniu do syfu z innych, bardziej znanych) A audycje ekonomiczne i giełdowe bardzo się przydają.
            • avatar
              Atak-Snajpera
              4
              Z tego co wyczytałem na wiki to T-DAB+ będzie korzystał z HE-AAC do kompresji dźwięku. Znając polskie skąpstwo to będziemy katowani gównianą jakością w 48 kbps.
              • avatar
                Konto usunięte
                3
                nie sprawdzi, brakuje takiego odczuwalnego przeskoku jakości jak w PAL/FullHD z reszta analog na byle kawałku druta odbiera nawet na wygwizdowu a do cyfrowej transmisji jest potrzebny czysty sygnal.
                • avatar
                  Balrogos
                  3
                  Ja od kilku lat mam Iriver B20 odbiera TV cyfrowe i DAB+, niestety w polsce do TV cyfrowej uzyli innego standardu bo moje urzadzenie obsluguje DMB(Digital Media Broadcasting) wiec moja nadzieje w DAB+
                  • avatar
                    kult5
                    2
                    Koszty emisji cyfrowej są bardzo wysokie?
                    To jak Polskie Radio chce na tym zaoszczędzić?
                    Słuchałem wywiadu w radiu na ten temat to stwierdzono że radio cyfrowe pomoże spełnić ustawowe wymogi co do zasiegu pubicznych stacji na obszarze całego kraju. Jako zaletę wymieniano właśnie niższe koszty nadawania ponieważ w jednym pakiecie pożna zmieścić bardzo wielestacji radiowych, wspominano nawet o 20. Więc wyższe koszty bedą jedynie przy jednoczesnym nadawaniu analogowym i cyfrowym.
                    Prywatnym stacjom nie uśmiecha się taka sytuacja bo nagle może okazać się że mamy na rynku 70 stacji radiowych o zasięgu ogólnopolskim i w takim wypadku słuchalność i zyski z reklam spadną rozbiją sie na wiele podmiotów.
                    • avatar
                      still23
                      2
                      Radia słucha się najczęściej przy pracy więc te 61% pewnie liczy że ktoś im te radia sprezentuje bo bez brzęczącego nad uchem radyjka jakoś czas się dłuży.
                      • avatar
                        AndreoKomp
                        1
                        Jeśli dzięki temu podniosła by się jakość to super pomysł i jestem jak najbardziej za. W końcu dałoby się posłuchać radia na lepszym jakościowo sprzęcie bez wkurzania się jak to marnie brzmi. Osobiście w domu do amplitunera i w samochodzie do radia nawet nie podłączałem anteny, bo tego się nie da słuchać.
                        • avatar
                          irondick
                          1
                          To czekamy na pierwsze komórki z odbiornikiem DAB... Szajsu z FM już nie warto brać ;-)
                          • avatar
                            Anavrin990
                            0
                            W sumie to dobra alternatywa.Możliwość wyświetlenia dużo więcej informacji nie tylko o danym utworze.Jeśli cyfrowe radio będzie działać obok analogowego to czemu nie?Będzie jakiś wybór i każdy wybierze co mu pasuje.Tylko już coś było na interi słychać,że po 2020r mogą zrezygnować z wersji analogowej.Czas pokaże.
                            • avatar
                              voxcordi
                              0
                              Kolejna degradacja naturalnego dźwięku i zastąpienie wyobraźni pismem obrazkowym dla...
                              Idiotów?
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Pomysł spalony. Różnica w jakości między fm a dab+ znikoma, rozbudowany rds nikomu niepotrzebny, bo po co mi jakieś obrazki na radiu.. Więcej miejsca dla nowych nadawców to ma być plus? Nie sądzę żeby dzisiaj się zabijano o nadawanie audycji i powstawanie nowych stacji. Na całej sytuacji skorzysta nasze kochane państwo wystawiając nowego kanały polskiego radia. Nie licząc już kosztów wymiany odbiorników w każdym gospodarstwie czy co najważniejsze w aucie, bo nie można dokupić dekodera do radia jak to jest przy tv. Jednym słowem żenada..
                                • avatar
                                  XaRaDaS
                                  -1
                                  Ja tam radia prawie nie słucham, no po za jednym wyjątkiem w kiblu mam radio i podczas ..... lubię uprzyjemnić sobie tą chwilę :D
                                  • avatar
                                    Marked
                                    0
                                    To chyba po to aby ktoś na tym znowu zarobił...