Ciekawostki

AI poprawiła słynne nagranie. Wielu wciąż nie chce w to uwierzyć

przeczytasz w 2 min.

Specjaliści z obszaru AI podjęli wyzwanie udoskonalenia sławnego filmu z 1967 roku, ukazującego postać zwana Wielką Stopą, uwiecznioną w Bluff Creek, Kalifornia.

 • Pomimo sceptycyzmu wielu ekspertów, co do autentyczności materiału, zastosowanie sztucznej inteligencji do jego analizy może dostarczyć nowych dowodów na to, co naprawdę przedstawia.
 • Dzięki AI, poprzez stabilizację obrazu i poprawę szczegółowości, nagranie zyskało na jakości, co pozwala spojrzeć na nie z nowej perspektywy.
 • Choć wiele analiz sugeruje, że ślady i włosy przypisywane Wielkiej Stopie pochodzą od zwierząt znanych nauce, odświeżone nagranie stawia pod znakiem zapytania jej istnienie, sugerując możliwość mistyfikacji.

Oryginalne nagranie Wielkiej Stopy

Pierwsze nagranie filmowe, które rzekomo przedstawia Wielką Stopę, mityczne stworzenie, które według niepotwierdzonych relacji zamieszkuje w Górach Skalistych na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady, zostało zarejestrowane 20 października 1967 r. Jego autorami są Roger Patterson i Robert Gimlin. Na nagraniu można zobaczyć szybko poruszającą się postać w lesie Six Rivers, która w pewnym momencie odwraca się w stronę kamery.

Nagranie to często było przedstawiane jako ostateczny dowód na istnienie humanoidalnej bestii, znanej jako Wielka Stopa. Jednak słaba jakość filmu nie pozwalała na dostrzeżenie istotnych szczegółów, które mogłyby potwierdzić lub obalić tę teorię. Dlatego też eksperci zdecydowali się wykorzystać sztuczną inteligencję, aby poprawić jakość nagrania i ponownie je przeanalizować. Według serwisu IFL Science, dzięki AI udało się ustabilizować obraz, co pozwoliło dostrzec więcej istotnych szczegółów.

Wielka Stopa, zwana również "leśnym człowiekiem", jest stworzeniem, które według wielu relacji zamieszkuje lasy Ameryki Północnej. Jego nazwa pochodzi od ogromnych śladów, które ma zostawiać. Jednak większość tych relacji nigdy nie została potwierdzona. Często osoby twierdzące, że spotkały Wielką Stopę, natrafiały na kogoś w przebraniu niedźwiedzia lub goryla. Podobną tezę wysunięto w przypadku nagrania z 1967 r., chociaż Patterson i Gimlin twierdzili inaczej. Mężczyźni utrzymywali, że przez dłuższy czas podążali za Wielką Stopą, aż w końcu udało im się nagrać stworzenie.

Wielka mistyfikacja?

Analizy włosów i śladów, które miały należeć do Wielkiej Stopy, często wykazywały, że są to włosy zwierząt takich jak niedźwiedzie czy psy. Nagranie poprawione przez AI, udostępnione na Twitterze przez Rowana Cheunga, również podaje w wątpliwość istnienie Wielkiej Stopy. Stabilizacja obrazu oraz eliminacja rozmycia i drżenia sprawiły, że rzekoma Wielka Stopa na nagraniu zaczęła wyglądać jak mężczyzna w stroju goryla. Wielu komentujących post zwróciło uwagę, że takie kostiumy są dostępne na przykład w sklepach sprzedających przebrania na Halloween. Niektórzy zauważyli nawet sprzączki na stroju, co sugeruje, że faktycznie może to być kostium. Nie brakuje też jednak osób, które wciąż twierdzą, że na filmie poprawionym przez AI zarejestrowano legendarne stworzenie.

Sztuczna inteligencja wspiera naukowców w odkrywaniu rozwiązań licznych tajemnic, przyczyniając się do istotnych odkryć. Jednocześnie niesie ze sobą pewne ryzyka. Podobnie jak w przypadku energii atomowej, to ludzie decydują o jej zastosowaniach.

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Chiczkok
  10
  Aaaa..... teraz widzę i przecież to mój staruszek idący na skróty po czteropak harnaś na promocji do biedronki, a mówił że tego dnia cały dzień siedział chory w domu
  • avatar
   Trim23
   6
   Przecież autorzy nagrania już dawno temu przyznali, że to mistyfikacja. Jeden z nich się przebrał, a drugi nagrał.
   • avatar
    gicmo
    5
    "poprawionym" przez AI" Zły dobór słowa, poprawne określenie to: zmodyfikowane. Kiedyś "poprawiałem" kiepską fotkę czyjeś twarzy, po poprawie AI dodało tej osobie pejsy... a w oryginale to był cień.
    • avatar
     Kenjiro
     4
     Przecież to chód człowieka, do tego gość spojrzał się w stronę nagrywającego i spokojnie odszedł. Zwykły człowiek w ubraniu z futra.
     Gdyby to była małpa człekokształtna, to by się przestraszyła i zaczęła uciekać.

     Niektórzy lubią sobie tworzyć historie z niczego, na poziomie aligatorów w kanalizacji.
     • avatar
      jozek23
      -2
      "Google przyznało, że celowo szkoliło swoje generujące obrazy AI “Gemini”, by „pokazywało różnorodności”, jednak miało się to wymknąć spod kontroli. Wg Elona Muska jedynie ujawniło to „szalone, rasistowskie, antycywilizacyjne” podejście tego koncernu do programowania."
      • avatar
       piomiq
       -2
       Co za żenujący, urągający (dawnemu poziomowi tego) portalowi artykuł. Wstydź się autorze, że piszesz o takich rzeczach. Może trzeba było wysłać ten artykuł do pudelka, tam by miał więcej wyświetleń.
       • avatar
        comos
        -4
        Byłem wcześniej sceptyczny co do wiarygodności tego filmu, ale po obejrzeniu jego poprawionej wersji przez AI zaczynam wierzyć w jego autentyczność.
        Ktoś tam dopatrzył się, że to tylko kostium i są nawet widoczne sprzączki na stroju.
        Ja natomiast widzę, że Wielka Stopa ma cycki. Czyli to PANI Wielka Stopa. Nie przypominam sobie abym widział kiedyś kostium samicy goryla.. Chyba takich nie robili i nie robią.
        • avatar
         Batyra
         0
         Yeti nie yeti... ale odkrycie małpy, z co by nie mówić porządnym biustem, to też osiągnięcie. Pewnie teraz nawet więcej bezzębnych, długobrodych łowców z Alaski będzie jej szukać.
         • avatar
          Karaimi
          0
          Ja wierzę. Wierzę, że to facet w przebraniu.