Filmy / seriale / VOD

Co łączy Diunę i system MS-DOS?

przeczytasz w 2 min.

Brak rozpraszaczy i z góry ustawione limity są kluczami do sukcesu? Przykład Erica Rotha – autora scenariusza do Diuny – zdaje się to potwierdzać.

Scenariusz do Diuny powstał w MS-DOS

7,4 na Metacritic, 8,3 na IMDb oraz 8,4 (od krytyków) i 9,1 (od widzów) na Rotten Tomatoes. Tak świetnymi średnimi ocen może pochwalić się Diuna – 2,5-godzinny majstersztyk gatunku science fiction w reżyserii Denisa Villeneuve’a. Film – i jego twórcy – zarobią na nim grube miliony dolarów, a tymczasem okazuje się, że scenariusz do niego powstał na komputerze z systemem… MS-DOS

Uściślając: powstał na komputerze z systemem Windows XP, w którym uruchomiony został MS-DOS z liczącą sobie już kilka dekad aplikacją Movie Master 3.09. Dla (nagrodzonego Oscarem) Erica Rotha był to naturalny wybór. 

Dlaczego Eric Roth korzysta z Movie Mastera? 

„To w połowie przesąd, w połowie strach przed zmianą” – wyjaśnił Roth, który do dziś korzysta z DOS-owego programu Movie Master. Jednym z jego ograniczeń jest pamięć – na 30-40 stron tekstu. Według autora to atut, bo jeśli nie uda mu się na tylu stronach zawrzeć tego, co chce przekazać w jednym akcie, to wie, że coś zrobił nie tak. Limitowana pojemność przypomina również o przerwach od pracy. 

Nie bez znaczenia jest także prostota tego programu i całego systemu MS-DOS. Wszystko jest czarno-białe i nie ma wokół żadnych rozpraszaczy. Nie ma też dostępu do Internetu. George R.R. Martin – autor Gry o tron – również nadal korzysta z leciwego oprogramowania, a jednym z głównych powodów jest w jego przypadku to, że… nienawidzi autokorekty. 

„Pracuję w starym programie komputerowym, który już nie istnieje” – powiedział Eric Roth. Wiążą się z tym także pewne komplikacje dla reszty ekipy pracującej nad filmem. Zespół musi otrzymać wydrukowany tekst, a następnie zeskanować go i wprowadzić do swojego komputera, aby móc z niego korzystać w którejś ze współczesnych aplikacji. 

Źródło: Vice, Gizmodo

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dekard
  8
  przesądy i strach przed zmianą to nadal duży problem społeczeństwa
  • avatar
   mgkiler
   2
   "Zespół musi otrzymać wydrukowany tekst, a następnie zeskanować go i wprowadzić do swojego komputera, aby móc z niego korzystać w którejś ze współczesnych aplikacji. "

   To program nie potrafi zapisać do żadnego z popularnych formatów? Choćby do zwykłego txt :)
   • avatar
    Ravn79
    2
    Myślę, że najważniejszy może być ten brak rozpraszaczy - na ekranie sam tekst i nic poza tym
    • avatar
     papuas
     2
     A może..... Pracując na tak archaicznym oprogramowaniu reżyser minimalizuje ryzyko kradzieży swoich pomysłów przez współczesnych hakerów.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      cyt "Zespół musi otrzymać wydrukowany tekst, a następnie zeskanować go i wprowadzić do swojego komputera, aby móc z niego korzystać w którejś ze współczesnych aplikacji."
      no niezły kit. przecież formaty starych dosowych plików są proste jak budowa cepa. to nie lepiej rozwalić ten format metodą reverse engeeneringu, i potem "wydrukować" tekst choćby do HTML ? to nie jest jakiś rocket science.
      • avatar
       kamishi
       -2
       Dobrze, że chociaż używa prądu w mieszkaniu. A swoje filmy pewnie ogląda na komunijnym VHS.
       • avatar
        Andrettoni
        0
        I super - nikt mu nic nie ukradnie bez internetu. Ten człowiek ma wyobraźnię, a komentatorzy technologię. Nawet z komputerem za 250 tyś by nic nie stworzyli.