• benchmark.pl
  • Ciekawostki
  • Nauka
  • Znane są powody porażki Virgin Orbit. Dlaczego pierwsza misja satelitarna z Wielkiej Brytanii skończyła w oceanie?
Nauka

Znane są powody porażki Virgin Orbit. Dlaczego pierwsza misja satelitarna z Wielkiej Brytanii skończyła w oceanie?

przeczytasz w 1 min.

Pierwsza misja satelitarna z Wielkiej Brytanii zaliczyła porażkę na początku stycznia. Wystrzelona z samolotu rakieta nie osiągnęła orbity i zwaliła się do oceanu wraz z ładunkiem. Wiadomo już, co poszło nie tak.

Rozczarowująca porażka Virgin Orbit

Rakieta Launcher One miała 9 stycznia 2023 r. wynieść na orbitę ładunek małych satelitów, między którymi znajdowało się urządzenie polskiej firmy SatRev. Byłyby to pierwsze satelity rozmieszczone przy pomocy rakiety, która wystartowała z terytorium Wielkiej Brytanii. Niestety historyczny start przeprowadzany przez Virgin Orbit okazał się klapą, a rakieta wraz z ładunkiem spadła do oceanu w ustalonym korytarzu bezpieczeństwa. 

Start, który odbywał się z lotniska Newquay w Kornwalii zgromadził ponad 2000 widzów i VIPów, których niestety spotkało rozczarowanie. Dyrektor generalny Virgin Orbit, Dan Hart oświadczył, że intensywny zawód został szybko ukierunkowany na motywację do odkrycia wszystkich przyczyn porażki, po czym powrót w lepszej kondycji. Polski SatRev oświadczył już, że nie rezygnuje z korzystania usług Virgin Orbit i będzie uczestniczył w jej kolejnych wystrzeleniach.

Co nie podziałało w Launcher One?

Śledztwo w sprawie awarii nadal jest w toku, ale firma zamieszcza aktualizacje swoich badań brytyjskiej anomalii. Dane wskazują, że od początku procesu spalania w drugim etapie lotu filtr paliwa został przesunięty ze swojego normalnego położenia. Dodatkowe dane pokazują, że pompa paliwowa znajdująca się za filtrem pracowała z obniżoną wydajnością, co skutkowało brakiem paliwa w silniku Newton 4, który w wyniku tego pracował w znacznie wyższej temperaturze, niż był do tego przystosowany. Komponenty znajdujące się w sąsiedztwie niebezpiecznie gorącego silnika przestały działać powodując przedwczesne zakończenie ciągu w drugim stopniu rakiety. To niestety zakończyło misję.

Źródło: bbc, virgin orbit, twitter 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kasuja Wpisy Automatem
    10
    a teraz redaktorzy wyjaśnijcie tym co nie kumają, dlaczego temperatura w silniku była wyższa przy mniejszej ilości dostarczanego paliwa :)

    to portal technologiczny, powinniście już na etapie pisania artykułu zadać sami sobie to pytanie, i uzupełnić ten copy&paste&translate
    • avatar
      arkadeusz
      0
      Może to być powodem ...chłodzenie obiegowe zewnętrzne, gdzie czynnikiem chłodzącym jest np. utleniacz przepływający przez odpowiednio dostosowane ścianki komory spalania silnika

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login