Nauka

Virgin Orbit nie osiągnął orbity - historyczny start okazał się klapą

przeczytasz w 1 min.

Historyczna pierwsza próba wystrzelenia satelitów z brytyjskiej ziemi ostatecznie nie osiągnęła orbity.

LauncherOne zawodzi

W nocy z poniedziałku na wtorek miała miejsce pierwsza próba wystrzelenia rakiety z satelitami z Europy Zachodniej, przeprowadzona przez Virgin Orbit. Start rakiety odbył się z lecącego odrzutowca. Po pomyślnym wystartowaniu Cosmic Girl, czyli dostosowany Boeing 747 dotarł do wyznaczonej strefy zrzutu i z powodzeniem wypuścił rakietę Launcher One.

Rakieta, na której pokładzie znajdował się zestaw satelitów od łącznie siedmiu klientów (w tym naszego wrocławskiego SatRev), uruchomiła silniki i pomyślnie dotarła w przestrzeń kosmiczną. Następnie lot był kontynuowany przez udaną separację członów i zapłon drugiego stopnia rakiety. Jednak w pewnym momencie podczas odpalania silnika, kiedy rakieta poruszała się z prędkością prawie 18 tys. kilometrów na godzinę, w systemie nastąpiła anomalia, przez którą misja zakończyła się przedwcześnie. Virgin Orbit pomimo porażki nazywa misję „ważnym krokiem naprzód" w dziedzinie partnerstwa i współpracy w sektorze kosmicznym. 

Co teraz?

Dyrektor Virgin Orbit, Dan Hart oświadczył, że firma ma nadzieję wznowić misję, gdy tylko przeprowadzone zostanie dochodzenie, a inżynierowie przestudiują dokładnie naturę fatalnej w skutkach anomalii. Kosmiczna firma ma na swoim koncie 4 udane misje, a LauncherOne jest jej drugą porażką. Źródła podają, że klienci, którzy zapłacili za wystrzelenie satelitów, będą objęci ubezpieczeniem, zgodnie z tym, co mówił dyrektor Brytyjskiej Agencji Kosmicznej.

Kolejne potencjalne starty mogą odbyć się ze stanowisk umieszczonych w Szkocji lub Walii, miejmy nadzieję, że do nich dojdzie, gdyż po nieudanej misji akcje Virgin Orbit spadły o całe 20%.

Źródła: VirginOrbit, Reuters, wroclaw.pl

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  2
  "Źródła podają, że klienci, którzy zapłacili za wystrzelenie satelitów, będą objęci ubezpieczeniem,"
  Rozumiem, że wszystkie te satelity które miały zostać wyniesione na orbitę zostały zniszczone.
  • avatar
   piterk2006
   2
   "w systemie nastąpiła anomalia, przez którą misja zakończyła się przedwcześnie" - a po polsku? Spadła? Wybuchła? Sprzęt stracony czy nie? Zero konkretów...
   • avatar
    zack24
    0
    Zesrało się ale jest ok. To mi się podoba w podejściu szaleńców z Virgin.
    Szkoda, że kolejne tony paliwa poszły w p..u!
    • avatar
     piomiq
     0
     Ojej. Coś ta technologia pana Richarda Bransona nie taka wspaniała. Nawet na orbitę nie dają radę wylecieć swoją "rakietą". z samolotu Słabo, słabo.
     "17 stycznia 2021 r. ich rakieta LauncherOne po raz pierwszy z powodzeniem dotarła na orbitę i z powodzeniem wysłała 10 kostek". No ale kostki to nie to samo co prawdziwe satelity.

     Chyba właściciele satelitów z "Europy Zachodniej" będą musieli "uśmiechnąć się" do amerykańskiego przedsiębiorcy wysyłający już swoje statki kosmiczne na ISS.
     • avatar
      deseczka
      0
      "anomalia" jak ładnie powiedziane ha ha
      • avatar
       Marek2704
       0
       Historyczna pierwsza próba wystrzelenia satelitów z brytyjskiej ziemi ostatecznie nie osiągnęła orbity - czy autor czytał swój własny bełkot przed publikacją?