Bezpieczeństwo

TikTok jest programem szpiegującym? Tak twierdzi szef Reddit

przeczytasz w 1 min.

Steve Huffman jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym popularnego forum internetowego Reddit. Ostatnio podczas dyskusji panelowej zaczął otwarcie krytykować TikTok. Twierdzi, że popularna aplikacja jest programem szpiegującym i nazwał ją „fundamentalnie pasożytniczą”.

TikTok szpieguje użytkowników?

W trakcie dyskusji padło stwierdzenie, że start-upy z Doliny Krzemowej mogą uczyć się od TikToka i jego innowacji. Wówczas szef Reddit ostro zareagował:

Może będę tego żałować, ale nie zgadzam się z tym. Ponieważ uważam tę aplikację za tak bardzo pasożytniczą, podsłuchującą, a stosowana przez nich technologia pobierania odcisków palców jest naprawdę przerażająca i nie mogłem zmusić się do zainstalowania takiej aplikacji na swoim telefonie. Aktywnie mówię ludziom: Nie instaluj tego oprogramowania szpiegującego na swoim telefonie.

TikTok odpiera zarzuty

Huffmana szczególnie niepokoi technologia pobierania odcisków palców, która łączy śledzenie dźwięku i przeglądarki. Ma to na celu ustalenie jakie treści użytkownicy oglądają i udostępniają.

Rzecznik TikTika oświadczył, że te zarzuty są bezpodstawne i bez najmniejszych dowodów. ByteDance (firma macierzysta TikToka) wyjaśniła, że celem tej metody jest ochrona przed złośliwym działaniem przeglądarki.

TikTok bardzo się rozrósł i stał się poważną konkurencją na rynku portali społecznościowych. Zwłaszcza przyciągając młodszych użytkowników, którzy nie są zainteresowani Facebookiem. W samym 2019 roku aplikacja została pobrana ponad 700 milionów razy i zarobiła prawie 177 milionów dolarów. TikTok stale zyskuje popularność, czego dowodem jest założenie konta przez Światową Organizację Zdrowia, w celu informowania społeczeństwa na temat koronawirusa.

Źródło: TheVerge, DigitalTrends

Warto zobaczyć również:

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  guru43
  8
  Chyba autor artykułu, jest TikTokerem, bo w ankiecie każda z odpowiedzi stawia TikToka w dobrym świetle, w przeciwieństwie do tego o czym mowa w artykule.
  • avatar
   piccardo
   3
   Mnie zadziwia im bardziej prymitywna aplikacja tym bardziej popularna, to świadczy o "jakości" odbiorców...
   • avatar
    behemot
    0
    ehhh. Marto, ja cię błagam, doczytaj co oznacza „fingerprinting technology” w kontekście informatycznym, bo dam sobie poucinać swoje opuszki, że w przytoczonym cytacie bynajmniej nie chodziło o „odciski palców”…
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Mnie wcale nie dziwi że prymitywne aplikacje są najpopularniejsze. Po prostu lwia część aplikacji o dużych możliwościach, ma kompletnie zwalony interfejs użytkownika. I nie chodzi o to że ten interfejs ogranicza użytkownika. nie. ten interfejs udostępnia wszystko co ma w sobie aplikacja. Problem polega na tym, że te interfejsy są nieintuicyjne, i bardzo utrudniają użytkownikowi uzyskanie wielu funkcji. Projektowanie ergonomii interfejsów po prostu leży i kwiczy. W dodatku nikt tego nie uczy w rozsądny sposób. Pewną odskocznią (ale to nie ideał) jest apple, ale tu też wiele rzeczy zaczyna schodzić na psy, i to przy takiej cenie. jednak jest to powodem, dlaczego sprzęt apple jest tak po pularny. to co ma być proste, po prostu pozostawmy by było proste i tyle.