Nauka

Dane na tym dysku przetrwają milion lat

przeczytasz w 1 min.

Dysk jest wynikiem pracy naukowców z Uniwersytetu w Twente w Holandii z Jeroenem de Vriesem na czele.

Dysk milion lat QR

Standardowe dyski magnetyczne cechują się średnią żywotnością na poziomie dziesięciu lat. Co jednak jeśli potrzebujemy zarchiwizować dane na znacznie dłużej? Otóż z pomocą przychodzą producenci oferujący coraz to trwalsze nośniki, a dwa lata temu zaprezentowany został także M-DISC – płyta DVD, na której pliki zachować mają się nawet 1000 lat. Według holenderskich naukowców to jednak wciąż za mało. Próbowali, kombinowali i… opracowali – poznajcie dysk, który umożliwiać ma zarchiwizowanie danych nawet na milion lat.

Dysk jest wynikiem pracy naukowców z Uniwersytetu w Twente w Holandii z Jeroenem de Vriesem na czele. Stworzony przez nich dysk jest kombinacją wolframu (nośnik danych) oraz azotku krzemu (warstwa ochronna). Dzięki temu charakteryzować ma się on bardzo dużą odpornością na wysokie temperatury, niskim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej oraz bardzo słabą podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Ogólnie dysk został stworzony przy użyciu standardowych technik. Dane są jednak przechowywane w postaci mikroskopijnych kodów QR (linie o szerokości 100 nm). 

Dysk milion lat

Skąd pewność, że tak zaprojektowany dysk zapewni nam bezpieczną archiwizację danych na co najmniej milion lat? Otóż według holenderskiej ekipy naukowców, aby nośnik mógł to osiągnąć, musi być w stanie wytrzymać co najmniej godzinę w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Testy przebiegły bardzo pomyślnie – wszystkie pliki zostały zachowane. Twórcy postanowili także zwiększyć temperaturę do niespełna 600 stopni Celsjusza – jak się okazuje, sam dysk przetrwał, ale nastąpiła spora utrata znajdujących się na nim danych.

Pozostaje tylko jedno pytanie – czy naprawdę tego potrzebujemy? Owszem, zachowanie swojego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń jest bardzo ważne i z pewnością powinniśmy o to zadbać, jednak milion lat? – To naprawdę sporo.

Źródło: VR-Zone, SciTechDaily

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  No ale kto trzyma płyty w piekarniku ? ;D
  to nie przypadkiem wilgoć i grzyby niszczyły płyty CD ? A najbardziej to niewielkie rysy.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Tytuł niczym z Faktu czy wp.pl
   • avatar
    kitamo
    3
    Ludzie pierwotni juz znali podobna technologie - ich malunki w swej prostocie przetrwaly tysiace lat.
    • avatar
     stupidisco111
     2
     Czyli teraz dyski będą pakować do kapsuł czasu hmmm
     • avatar
      marian73
      1
      Tak na razie to są tylko przypuszczenia. Pewność będzie jak dzisiejszy dysk odtworzą za milion lat. Pierwsze cd-romy też niby miały mieć dużą, żywotność, jak się później okazało, ulegają zwykłej korozji
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       No to MILION czy TYSIĄC lat? - Bo już się gubię...
       • avatar
        hynio
        1
        Ja tam polecam w skale wykuć czysty zapis z dysku twardego kodu zero jedynkowego, albo lepiej przeliczyć na inny system aby mniej było roboty, zapewniam że to jedna z najtrwalszych metod, na dowód tego że przetrwa tysiące lat mamy hieroglify dawnych cywilizacji np. te w piramidach, a nie jakieś tam obliczenia "fachowców" a właściwie to przypuszczenia, co gów**no z prawdą się mają
        • avatar
         irondick
         1
         Zostały nam przekazane zapisy na glinianych płytkach. Cała biblioteka znajduje się w Indiach. Do dzisiaj nie rozszyfrowano wszystkiego. Gliniane płytki... to właściwy kierunek wystarczy je trochę unowocześnić na miarę posiadanej technologii. Natomiast system odczytu powinien być dopracowany tak aby przyszłe pokolenia mogły bez problemu informację odczytać prostymi narzędziami.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          To idealny dysk aby nagrać na nim osiągnięcia ludzkości wsadzić na sondę kosmiczną i wysłać w kosmos. Może po paru milionach lat jakaś super zaawansowana rasa kosmitów znajdzie ten dysk. A jak im się uda odczytać dane na zrozumiały dla nich sposób, to będą mogli przylecieć na ziemię. Tylko ciekawe co na niej zastaną?
          • avatar
           Konto usunięte
           -12
           www.mrgreen.com serwis dla miłośników darmowych gier i nie tylko
           • avatar
            gumidlo
            0
            "Dysk zeżarł moją teściową' :) I za to niech sie kreci przez kolejne 10 milionow lat a za 10 lat jak wszamie malzonke to bede sie krecic razem z nim :-)
            • avatar
             wiemar
             0
             najlepiej opracować drukarkę która będzie drukowała w skale
             • avatar
              QraJr
              0
              Wystawienie plików do sieci p2p gwarantuje im długowieczność, za darmo :)