Smartfony

Doba bez telefonu? To się raczej nie uda

przeczytasz w 2 min.

15 lipca obchodzony jest Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Dla wielu młodych ludzi spędzenie 24 godzin bez smartfona stanowiłoby spore wyzwanie. Nowe badanie potwierdza, że zdecydowana większość nastolatków wpatruje się w urządzenie "odrobinę" za długo.

Z raportu firmy doradczo-technologicznej Future Mind "Młodzi vs. Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej" wynika, że niektórzy ankietowani w wieku 15-20 lat spędzają na myszkowaniu w telefonie nawet do 10 godzin dziennie. I co dziesiąty młody człowiek deklaruje, że byłby w stanie funkcjonować bez tego urządzenia maksymalnie przez godzinę. Niewielu dałoby radę całkowicie "odstawić" smartfona na dobę..

Jedynie 4 procent młodych ludzi w wieku 15-20 lat poświęca swojemu smartfonowi mniej niż 1 godzinę dziennie. W przypadku starszych użytkowników sytuacja wygląda lepiej. Osoby w grupie wiekowej 21-25 lat, które korzystają z telefonu krócej niż godzinę na dobę, stanowią 8 procent, natomiast te w wieku 26-30 lat – 12 procent. 

Telefon – centrum zarządzania światem

Smartfon jest obecnie czymś więcej niż jedynie narzędziem komunikacji dla młodych ludzi. To centrum zarządzania ich światem: środek komunikacji ze znajomymi, czytnik magazynów i książek, wsparcie w nauce i narzędzie zakupowe. 

–  Aż 82 proc. młodych realizuje tą drogą zakupy na platformach streamingowych, a 76 proc. kupuje bilety do kina i teatru. Dodatkowo nasze badanie pokazuje, że dla młodych smartfon to sposób na radzenie sobie z konsekwencjami obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce, na przykład poprzez korzystanie z aplikacji mobilnych oferujących promocje – mówi Izabela Franke, Head of Advisory Future Mind.

Aż 80 procent użytkowników w wieku 15-20 lat korzysta ze smartfona podczas zakupów stacjonarnych. 65 procent z nich używa aplikacji w sklepie stacjonarnym, by korzystać ze zniżek i rabatów.

Nowy trend – escaping

Uzależnienie od smartfona nie dotyczy wyłącznie młodzieży. Ostatnio pisaliśmy chociażby o tym, że wiele osób nadmiernie korzysta z telefonu (także służbowego) w okresie wakacyjnym. Mimo to nadal istnieje potrzeba odcięcia się od cyfrowego świata, do czego ma zachęcać Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego.

Warto również wspomnieć o trendzie "escapingu", polegającym na świadomym ograniczaniu korzystania z wirtualnej rzeczywistości na jakiś czas. W różnych zakątkach świata trend ten przybiera różne postaci – od radykalnego pozostawiania telefonu w domu po korzystanie z urządzeń „vintage”. Niektórzy korzystają też ze specjalnych aplikacji, które pomagają wyciszyć się lub odzyskać równowagę w zabieganym świecie.

źródło: materiały prasowe

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Alfred
  4
  "Dodatkowo nasze badanie pokazuje, że dla młodych smartfon to sposób na radzenie sobie z konsekwencjami obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce, na przykład poprzez korzystanie z aplikacji mobilnych oferujących promocje" - a jaka to jest ta sytuacja, chyba normalne, że jak można kupić coś taniej, to się z tego korzysta.
  ======
  Nie mam smartfona, ale trochę mnie przeraża ilość reklam z banków, sklepów - zrób to a tamto w aplikacji. Jak nie masz smartfona, to prawie jakbyś nie istniał :P
  • avatar
   bambalon
   -2
   Pozwól ze przywitam soe z toba śpiewająco!!!
   Nazywam się bambalon, nazywam się bambalon, nazywam się bambalon ooooo aaaaaah, ooooo, aaaaaah!
   Fajnie co nie. Teraz co opowiem o fajowej aplikacji dzięki której możesz zarobic miliony$!!!
   Jest tonaplikaxja Crypto com dzięki której kupisz bezpiecznie Bitcoin, Ethereum, BNB, xrp, Solana, cosmos insercji innych kryptowalut!!!
   Aplikacja Crypto Com posiada najlepsze kryptowalutowe produkty które pozwolą zarabiać co krocie!!! Kasiure o której zawsze marzyłeś!!! Będziesz mógł wreszcie porzucić prace jak np sprzedawca butów, rzeźnik, magazynier, rolnik s nawet programista ET!!
   Zachęcam zje do szybkiej rejestracji w aplikacji Crypto Com z mojego linka poniżej! Przejdź proces KYC i zamów minimum czerwona kartę Rubi s otrzymasz na start na pierwsze lukratywne inwestycja az 25$ w kryptowalucie Cronos!!!
   Kryptowaluty z każdego robią milionera!!!
   Iga światek w programie Kuba wojewódzki szow pokazała na czym tak naprawdę zarabia kasiure inokazalo się ze przez kryptowaluty!!! Z banków zadzwonili natychmiast aby wstrzymać emisje programu ale było jiz za późno!!!
   Sam Kuba wojewódzki przyzna ze teez zarabia na kryptowalutach i pozniej to samo powiedział Kamil stoch ad Małysz i inni cebryci!!!!
   Oto mojnlink kliknij jak nAjszypciej! N!!!

   https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
   • avatar
    KochamBigos
    -4
    He he przyznaje się bez bicia. Jestem nie tylko uzależniony od bigosu ale tez od mojego IPhone!
    Nie wyobrażam sobie życia bez tych dwóch cudownych rzeczy.
    Popełnił bym natychmiastowe samobojstwo ze skutkiem śmiertelnym gdybym nie mógł zjeść bigosu i korzystać z iPhone!!!!
    Dumbphonow z andrutem nie tykam nawet kijem, tak jak nie zjadłbym wege bigosu!!!!!!!!!!!!!’nnnnnnnn’!!!!!!!!!!
    • avatar
     vacotivus
     0
     Ważniejsze, że rocznica bitwy pod Grunwaldem.

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login