Ciekawostki

Dziś Dzień Płatności Bezgotówkowych - stawia na nie coraz więcej Polaków

przeczytasz w 1 min.

16 października to Dzień Płatności Bezgotówkowych – najlepszy moment, by zwrócić uwagę na to, że Polacy coraz chętniej z nich korzystają, jak i na to, dlaczego tak się dzieje.

Ponad miliard transakcji w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku wykonali Polacy za pomocą karty lub telefonu. 16 października to najlepszy moment, by zaprezentować tę statystykę i przypomnieć o korzyściach z jakimi wiąże się korzystanie z nowoczesnych form płatności. Dziś bowiem obchodzimy Dzień Płatności Bezgotówkowych.

Jakie to są te korzyści? Wygoda, bezpieczeństwo i szybkość – tak odpowiadają użytkownicy płatności bezgotówkowych. Nie trzeba mieć ze sobą grubego portfela ani też starannie odliczać gotówki i czekać na odliczenie reszty, a do tego można w prosty sposób zminimalizować ryzyko kradzieży pieniędzy.

Korzystanie z płatności bezgotówkowych jest również dobre dla gospodarki. Cytowani przez autorów kampanii społeczno-edukacyjnego „Warto Bezgotówkowo” eksperci twierdzą, że redukcja obrotu gotówkowego może doprowadzić do generowania korzyści nawet rzędu równowartości 1 proc. PKB w skali roku, a do tego pomaga walczyć z tzw. szarą strefą.

Z raportu „Portfel Polaka” wynika, że obecnie najchętniej wykorzystywanym narzędziem płatności w naszym kraju jest karta płatnicza (28 proc.), a zaraz za nią znajduje się gotówka (27 proc.). Można się jednak spodziewać, że w przyszłości jedno i drugie zostanie zastąpione przez smartfona, który oferuje pod tym względem coraz szerszą funkcjonalność.

Bezgotówkowo karta

Zwiększa się również wykorzystanie płatności bezgotówkowych wśród przedsiębiorców, a także akceptowanie ich w urzędach. Bezgotówkowa Polska zatem się przybliża, choć oczywiście daleko nam jeszcze do sytuacji takiej jak na przykład w Szwecji, gdzie w 2016 roku banknotami i monetami płacono jedynie za 15 proc. zakupów.

„Polski system bankowy i płatniczy należy do najnowocześniejszych w Europie. Oferuje bezpieczne, innowacyjne, szybkie i wygodne rozwiązania, które konsumenci chętnie wykorzystują na co dzień” – powiedział Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich, Przewodniczący Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

„Aż 91 proc. Polaków uważa, że korzystanie z bankowości elektronicznej i mobilnej jest bezpieczne. To potencjał, w który chcemy inwestować. Nasz cel to edukacja i zachęcanie szerokiej grupy konsumentów do wybierania płatności cyfrowych również przy okazji codziennych, drobnych zakupów” – dodał.

Źródło: Clear Communication Group, WartoBezgotowkowo, inf. własna. Foto: Pixabay (CC0) – stevepb (1), AhmadArdity (2)

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  5
  Urząd skarbowy lubi to.
  • avatar
   xmexme
   -1
   Wygodniejsze niż gotówka ale nic za darmo, to kolejny podatek do opłacania.
   Najgorsze jest to że nie daje się ludziom wyboru i płacą za to wszyscy nawet ci którzy nie używają kart, blików, NFC i innych form.
   Dla czego się przemilcza ile za to dopłacamy do zakupów... wiadomo.