Nauka

Eksploracja kosmosu zmienia organizm. Misje na Marsa zagrożone?

przeczytasz w 1 min.

Nie jest tajemnicą, że eksploracja przestrzeni kosmicznej wpływa niekorzystnie na ludzki organizm. Odpowiednie przygotowanie astronautów także na niewiele się tu zdaje.

Badania opublikowane już jakiś czas temu w czasopiśmie Circulation sugerują, że astronauta Scott Kelly, który spędził 340 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, doznał nieodwracalnych zmian w układzie krążenia – serce skurczyło mu się o około 27 procent.

Autorem badania jest Benjamin Levine, profesor medycyny wewnętrznej z University of Texas Southwestern Medical Center i Texas Health Presbyterian Dallas. Profesor wyjaśnia, że kiedy człowiek jest na Ziemi, serce ma za zadanie pompować krew na tyle mocno, aby była ona w stanie pokonać siłę grawitacji. Natomiast stan nieważkości sprawia, że organ nie musi zmagać się z grawitacją, przez co dochodzi do jego zmniejszenia.

Co z misjami na Marsa?

Zmiany, jakie eksploracja kosmosu powoduje w organizmach astronautów, stawiają pod znakiem zapytania przyszłe misje – w tym wyprawy na Marsa. Pojawia się pytanie, czy przebywanie w stanie nieważkości przez dłuższy czas nie będzie kończyło się tragicznie dla członków załogi.

źródło: Tech.wp.pl

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Wiesław
    2
    Będzie kasa, będą chętni. Spokojnie.
    • avatar
      owatanka
      1
      Nic nowego, osoby ktore duzo leza "bardzo duzo" maja podobne objawy czyli pogorszenie sie krazenia z czasem oslabienie serca oraz zmiany w mozgu podobne do tych jakie doswiadczaja astronauci choc nie tak mocne a artykul dostepny byl na stronie phys.org jakies 3 lata temu, dodatkowo poszukiwano chetnych do badan a wybrani pacjeci mogli otrzymac 20 tysiacy dolarow po zakonczeniu rocznych badan.
      Ochotnicy mieli spedzic caly rok lezac na luzku jedynie schodzili z lozka jak szli sie zalatwic, na badania lub przechodzili z jezdzacego lozka do normalnego a personel w razie potrzeby mogl zawiezc ochotnikow na zewnatrz do ogrodu, mieli tez dostep do internetu.
      Nie interesowalem sie szczegolami ale juz wtedy po zaledwie szesciu miesiacach pojawily sie dosc niepokojace wyniki wymienione wyzej a bodzcem do badan byly mocno roznace sie wyniki badan dwoch blizniakow z kotrych jeden przebywal na ziemi a drugi na orbicie ziemi

      "Po powrocie Scotta w marcu 2017 na Ziemię, NASA zabrała się do skrupulatnych badań obu panów. Celem było znalezienie różnic w ich organizmach po tym, jak jeden z nich przez 340 dni przebywał w przestrzeni kosmicznej jedna różnica rzuciła się od razu w oczy a to dlatego ze bliźniak astronauta był o 5 centymetrów wyższy niż jego brat na ziemi"

      "Telomery Scotta stały się dłuższe gdy był na orbicie - jednak wróciły do normy gdy powrócił na Ziemię. Spodziewano się czegoś dokładnie odwrotnego - że telomery ludzkiego DNA będą krótsze podczas przebywania w obcym środowisku. Wynik ten jest weryfikowany - być może przyczyną „lepszych” telomerów w kosmosie była… niskokaloryczna dieta jakiej przestrzegają astronauci."

      "Ekspresja genów Scotta również się zmieniła. Modyfikacji uległa metylacja DNA, która powoduje włączanie i wyłączenie genów obecnych w materiale genetycznym. Zajmuje się tym dział genetyki zwany epigenetyką"
      • avatar
        weeek
        0
        Droga na Marsa to droga bez powrotu. Połowę mniejsza grawitacja i promieniowanie kosmiczne spowodują, że będzie to ostatnia przygoda życia dla Marsjan.
        • avatar
          Asar100
          0
          Jakby ktos tak chcial powiekszyc sobie portfel? O $5 a potem o $20 na miesiac to zarejestruj sie przez ten link https://r.honeygain.me/STAR3C3725
          • avatar
            deflorator
            -3
            A co z ptaszkiem? Ptaszek też się zmniejsza?
            • avatar
              pawluto
              -5
              No to skurczył mu się czy powiększył ...bo ciężko wywnioskować...
              Nie wiem czy mam lecieć...