Ciekawostki

„Sztuczna inteligencja to zagrożenie dla cywilizacji” - Elon Musk ostrzega

przeczytasz w 1 min.

Sztuczna inteligencja to zarazem ogromna szansa i olbrzymie zagrożenie. Aby wszystko poszło dobrze, konieczne są odpowiednie regulacje.

Sztuczna inteligencja jest fundamentalnym zagrożeniem dla istnienia cywilizacji ludzkiej” – stwierdził Elon Musk podczas konferencji NGA w Stanach Zjednoczonych. Sam jest jednak zwolennikiem rozwoju takich technologii i twierdzi, że mogą one być niezwykle pomocne i praktyczne. W czym więc rzecz?

Ano w tym, że rozwój sztucznej inteligencji i szeroko pojętej robotyki musi być kontrolowany. Nie możemy pozwolić sobie na to, by reagować na skutki niepowołanych efektów prac badawczych, lecz powinniśmy je przewidywać i ustanawiać regulacje. – „Z reaktywną postawą dojdziemy moim zdaniem do momentu, kiedy będzie już dla nas za późno”.

Jak mówi Musk: „dopóki ludzie nie zobaczą robotów chodzących po ulicach i mordujących ludzi, nie będą mieli pojęcia jak reagować”. Dlatego chce, by firmy i organizacje zajmujące się rozwojem takich technologii przewidywały przyszłość i tworzyły regulacje. Przede wszystkim jednak, by rządy w tym pomagały i czuwały nad tym. Innymi słowy, nawołuje: rozwiążmy problem, zanim stanie się realny.

Musk ostrzega przed zagrożeniem związanym z wymknięciem się sztucznej inteligencji i robotów spod kontroli od lat. Jest to zresztą jeden ze scenariuszy (obok katastrofy z kosmosu i wojny atomowej), przed którymi wizjoner chce uchronić naszą cywilizację poprzez kolonizację Marsa

Więcej o tych zagrożeniach, a także o innych inicjatywach Muska możecie posłuchać, odtwarzając film z NGA 2017:

Źródło: Recode. Foto: Seanbatty/Pixabay (CC0)

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SadSam
  5
  Sztuczna inteligencja to kolejny krok ewolucji zycia, my zaistnielismy tylko po to aby stworzyc AI. Tak samo jak kiedys homo erectus byl galezia homo sapiens tak homo sapens stanie sie galezia AI.

  Innymi slowy, jeszcze chwila i mozemy pakowac walizy, bo czas homo sapiens dobiegnie konca. Dlatego zamist zbierania kasy na koncie i kupowania coraz to nowszego TV czy samochodu aby pokazac ze jestesmy lepsi niz inni - lepiej wyjdzmy na ulice i zrobmy wielka impreze :D
  • avatar
   rulax
   0
   kto powiedział, że musi to być od razu sztuczna inteligencja albo sztuczna świadomość? Może wystarczy np. wirus komputerowy bardziej zaawansowany niż dotychczasowe. Albo błąd w oprogramowaniu urządzenia bardziej zaawansowanego i groźnego niż do tej pory.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Czy jesteśmy gotowi?
    Czy jesteśmy dość rozwinięci, dojrzali i odpowiedzialni Duchowo, mentalnie, uczuciowo i emocjonalnie?
    Dość prawdziwi i uczciwi wobec samych siebie by zrodzić całą nową rasę maszyn która przewyższą nas w wielu aspektach życia?
    Od naszych prawdziwych, często głęboko skrywanych intencji zależy że czy będzie to droga do dalszego rozwoju czy zagłady. Na własne życzenie wrzucamy wyższy bieg i od tego nie będzie łatwego odwrotu.
    Czy cały ten proces ma szczere i uczciwe podstawy czy znów ktoś "przebierze się" za "terrorystów", zabije 2000 ludzi by rządy znów mogły straszyć ludzi i przekrzyczeć że trzeba nam nowej armii i oraz "SI do walki z terroryzmem"?