Drukarki i skanery

Epson zapowiada duże zmiany. Gigant kończy z tym sprzętem

przeczytasz w 2 min.

Już niedługo nie będzie można kupić drukarki laserowej firmy Epson. Producent zapowiedział koniec produkcji takich urządzeń.

Firmy Epson chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – to jeden z głównych graczy na rynku drukarek do domubiura. Japoński gigant zapowiedział jednak duże zmiany. W najbliższych latach zakończy on produkcję drukarek laserowych i będzie się skupiać wyłącznie na drukarkach atramentowych.

Epson zapowiada koniec produkcji drukarek laserowych

Producent poinformował, że w 2026 roku zakończy produkcję i dystrybucję drukarek laserowych. Równocześnie oznacza to przejście całkowicie na drukarki atramentowe. Powodem decyzji ma być dbałość o zrównoważony rozwój - kluczowe znaczenie odgrywa mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz części eksploatacyjnych.

Jako firma jesteśmy całkowicie zaangażowani w zrównoważony rozwój i innowacje, a drukarki atramentowe po prostu zużywają mniej energii i mniej części eksploatacyjnych. Podczas, gdy drukarki laserowe działają na zasadzie podgrzewania i utrwalania tonera na stronie, technologia druku atramentowego firmy Epson bez użycia ciepła zużywa mniej energii elektrycznej, wykorzystując energię mechaniczną do wystrzeliwania atramentu na stronę.

- wyjaśnił Koichi Kubota, kierownik ds. sprzedaży i marketingu w firmie Epson.

Trudno się nie zgodzić z argumentami producenta. Kilka lat temu opublikował on wpis, gdzie porównano drukarki atramentowe i laserowe. Te pierwsze zużywają o 85% mniej energii i wytwarzają o 85% mniej dwutlenku węgla. Do tego mają one o 59% mniej elementów eksploatacyjnych.

Producent za cztery lata już nie będzie wypuszczać drukarek laserowych, ale nadal będzie wspierać konsumentów materiałami eksploatacyjnymi i częściami zamiennymi. Przy okazji Epson wypuszcza nową linię urządzeń WorkForce Enterprise AM, które wypełnią lukę w ofercie biznesowych drukarek A3. Urządzenia korzystają ze stałych głowic wierszowych i niewymagającej użycia ciepła technologii drukowania Micro Piezo.

„Nowa seria WorkForce Enterprise AM uzupełnia linię biznesowych drukarek atramentowych – wśród nich znajdują się zarówno urządzenia dla małych grup roboczych, jak i szybkie urządzenia dla całych departamentów. Oznacza to, że niezależnie od funkcji biznesowej czy częstotliwości drukowania, Epson oferuje odpowiedni produkt” – powiedział Robert Reszkowski z Epson Europe. „Dzięki wsparciu w postaci zarządzanych usług druku, zarządzania zdalnego i rozwiązań z zakresu przepływów pracy te produkty zapewniają zrównoważony system drukowania o niskich wymaganiach konserwacyjnych oraz wysokiej jakości, a także niezawodności”. 

Źródło: Epson, The Register

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marek2704
  16
  A czy szanowny producent wspomniał coś o technologii niewysychających tuszów do plujek? Nie? A to zaskoczenie... :P
  • avatar
   Silver
   6
   I tak sami nie produkowali tylko zlecali produkcję, ale to szczegół. Tak troszczą się o środowisko a tak naprawdę główny problem to generowanie odpadów przede wszystkim w postaci nieopłacalnych w naprawie plastikowych urządzeń. Przy tym te waty z laserowej drukarki, która przy długich przestojach nie zawodzi jak atramentówka to nic. Wiem, że Canon jest mistrzem w produkcji podobnego złomu no ale absorber z chipem dali chociaż do konsumenckiej serii aniżeli tylko biznesowej jak Epson.

   Szkoda, że Samsung padł ze swoim działem i jeszcze bardziej szkoda, że sprzedał się HP - to jedyny był producent, do którego częsci były tanie i nawet pojedyncze zębatki do prostej drukarki dostępne, gdzie w HP nawet fusera czy zasilacza nie wymienisz, bo zwyczajnie nie ma takich części w sprzedaży.
   • avatar
    KMN123
    5
    Używam plujek od kilkunastu lat i tak naprawdę postęp technologii druku jest niewielki. Od zawsze koszt wydruku jest dużo wyższy dla plujek, niż laserów. Dodatkowo nie uporano się z problemem zasychania dysz w głowicach. Argument o zrównoważonym rozwoju do mnie nie trafia. To jest ściema. Po prostu nie są w stanie konkurować z innymi producentami laserówek (Xerox, Brother, Lexmark, HP, czy nawet Canon). Nie wyobrażam sobie, ażeby w korporacjach zaczęto masowo używać plujek... a w domach może i królują, tyle że z zamiennikami tuszowymi. Żadna z moich dotychczasowych plujek nie pracowała dłużej, niż 2-3 lata w domu. Generalnie Epson chyba całkowicie wycofa się całkowicie z rynku drukarek.
    • avatar
     kombajn
     3
     " a drukarki atramentowe po prostu zużywają mniej energii i mniej części eksploatacyjnych. "
     oraz zarobicie 10x więcej na sprzedaży tuszów niż na tonerach które mają o rząd wielkości wyższą wydajność.
     • avatar
      digitmaster
      2
      "to jeden z głównych graczy na rynku drukarek do domu i biura."

      od wielu lat jest poza top 5 producentów, więc nie jest żadnym głównym graczem na rynku. Epson to gigant, ale w dziedzinie projektorów i skanerów - tu rzeczywiście próżno szukać konkurenta, ale drukarki to już od dawna jest u nich temat niszowy.
      • avatar
       kazitut
       1
       Zdarzyło mi się :
       Zmoczyć wydruk z Atramenta ...
       Zmoczyć wydruk z Lasera ...

       Nie mam więcej pytań ...
       • avatar
        kabanosek
        1
        Powodzenia z drukowaniem kodów kreskowych. Eko terroryzm dalej swoje.
        • avatar
         mrocznysedes
         0
         Z atramentówek może niech też się wycofią. Albo niech zaczną robić porządniejsze urządzenia. ;-)
         • avatar
          Aruman
          -1
          Bardzo dobra decyzja Epsona, tak trzymać. Od lat korzystam z drukarki i projektora Waszej firmy jestem zadowolony. A w przeciwieństwie do reszty mojego pokolenai '84 r. zwracam uwagę na ekologię i zrównoważony rozwój. Dobrze, że firma nie ogranicza się li tylko do suchych sloganów, ale bierze te wartości na poważnie.
          • avatar
           tumoris
           -3
           Gdyby całkowicie zaprzestali produkcji drukarek to nie byłoby żadnej straty.. Hahaha
           • avatar
            lkozierowski
            0
            O kaSę chodzi, a nie o energię xd
            • avatar
             Lexus404
             0
             Drukarki laserowe potrafia dzialac po 10 lat, gdzie atramentowe psuja sie czesto po 2-3 latach od kupienia.
             • avatar
              Kasuja Wpisy Automatem
              0
              w drukarce laserowej jest taki wałek światłoczuły który zawiera sporo Selenu - metal ziem rzadkich. Jest on konieczny, bo ma bardzo niską energię wybijającą elektrony, co pozwala w ogóle na wykonanie obrazu z ładunków elektrycznych za pomocą lasera. a potem do tego się przyczepia toner :)

              rezygnacja z Selenu, bardzo dobry pomysł. Selen się przyda w innych działach technologicznych.
              • avatar
               Gruby_Ben2100
               0
               Nawet nie wiedziałem że mieli laserówki :D mam w pracy ecotanka i chodzi spoko, drukujemy ok. 300-400 stron miesięcznie faktury, listy przewozowe itd.