Drukarki i skanery

Epson zapowiada duże zmiany. Gigant kończy z tym sprzętem

przeczytasz w 2 min.

Już niedługo nie będzie można kupić drukarki laserowej firmy Epson. Producent zapowiedział koniec produkcji takich urządzeń.

Firmy Epson chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – to jeden z głównych graczy na rynku drukarek do domubiura. Japoński gigant zapowiedział jednak duże zmiany. W najbliższych latach zakończy on produkcję drukarek laserowych i będzie się skupiać wyłącznie na drukarkach atramentowych.

Epson zapowiada koniec produkcji drukarek laserowych

Producent poinformował, że w 2026 roku zakończy produkcję i dystrybucję drukarek laserowych. Równocześnie oznacza to przejście całkowicie na drukarki atramentowe. Powodem decyzji ma być dbałość o zrównoważony rozwój - kluczowe znaczenie odgrywa mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz części eksploatacyjnych.

Jako firma jesteśmy całkowicie zaangażowani w zrównoważony rozwój i innowacje, a drukarki atramentowe po prostu zużywają mniej energii i mniej części eksploatacyjnych. Podczas, gdy drukarki laserowe działają na zasadzie podgrzewania i utrwalania tonera na stronie, technologia druku atramentowego firmy Epson bez użycia ciepła zużywa mniej energii elektrycznej, wykorzystując energię mechaniczną do wystrzeliwania atramentu na stronę.

- wyjaśnił Koichi Kubota, kierownik ds. sprzedaży i marketingu w firmie Epson.

Trudno się nie zgodzić z argumentami producenta. Kilka lat temu opublikował on wpis, gdzie porównano drukarki atramentowe i laserowe. Te pierwsze zużywają o 85% mniej energii i wytwarzają o 85% mniej dwutlenku węgla. Do tego mają one o 59% mniej elementów eksploatacyjnych.

Producent za cztery lata już nie będzie wypuszczać drukarek laserowych, ale nadal będzie wspierać konsumentów materiałami eksploatacyjnymi i częściami zamiennymi. Przy okazji Epson wypuszcza nową linię urządzeń WorkForce Enterprise AM, które wypełnią lukę w ofercie biznesowych drukarek A3. Urządzenia korzystają ze stałych głowic wierszowych i niewymagającej użycia ciepła technologii drukowania Micro Piezo.

„Nowa seria WorkForce Enterprise AM uzupełnia linię biznesowych drukarek atramentowych – wśród nich znajdują się zarówno urządzenia dla małych grup roboczych, jak i szybkie urządzenia dla całych departamentów. Oznacza to, że niezależnie od funkcji biznesowej czy częstotliwości drukowania, Epson oferuje odpowiedni produkt” – powiedział Robert Reszkowski z Epson Europe. „Dzięki wsparciu w postaci zarządzanych usług druku, zarządzania zdalnego i rozwiązań z zakresu przepływów pracy te produkty zapewniają zrównoważony system drukowania o niskich wymaganiach konserwacyjnych oraz wysokiej jakości, a także niezawodności”. 

Źródło: Epson, The Register

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Marek2704
    16
    A czy szanowny producent wspomniał coś o technologii niewysychających tuszów do plujek? Nie? A to zaskoczenie... :P
    • avatar
      Silver
      6
      I tak sami nie produkowali tylko zlecali produkcję, ale to szczegół. Tak troszczą się o środowisko a tak naprawdę główny problem to generowanie odpadów przede wszystkim w postaci nieopłacalnych w naprawie plastikowych urządzeń. Przy tym te waty z laserowej drukarki, która przy długich przestojach nie zawodzi jak atramentówka to nic. Wiem, że Canon jest mistrzem w produkcji podobnego złomu no ale absorber z chipem dali chociaż do konsumenckiej serii aniżeli tylko biznesowej jak Epson.

      Szkoda, że Samsung padł ze swoim działem i jeszcze bardziej szkoda, że sprzedał się HP - to jedyny był producent, do którego częsci były tanie i nawet pojedyncze zębatki do prostej drukarki dostępne, gdzie w HP nawet fusera czy zasilacza nie wymienisz, bo zwyczajnie nie ma takich części w sprzedaży.
      • avatar
        KMN123
        5
        Używam plujek od kilkunastu lat i tak naprawdę postęp technologii druku jest niewielki. Od zawsze koszt wydruku jest dużo wyższy dla plujek, niż laserów. Dodatkowo nie uporano się z problemem zasychania dysz w głowicach. Argument o zrównoważonym rozwoju do mnie nie trafia. To jest ściema. Po prostu nie są w stanie konkurować z innymi producentami laserówek (Xerox, Brother, Lexmark, HP, czy nawet Canon). Nie wyobrażam sobie, ażeby w korporacjach zaczęto masowo używać plujek... a w domach może i królują, tyle że z zamiennikami tuszowymi. Żadna z moich dotychczasowych plujek nie pracowała dłużej, niż 2-3 lata w domu. Generalnie Epson chyba całkowicie wycofa się całkowicie z rynku drukarek.
        • avatar
          kombajn
          3
          " a drukarki atramentowe po prostu zużywają mniej energii i mniej części eksploatacyjnych. "
          oraz zarobicie 10x więcej na sprzedaży tuszów niż na tonerach które mają o rząd wielkości wyższą wydajność.
          • avatar
            digitmaster
            2
            "to jeden z głównych graczy na rynku drukarek do domu i biura."

            od wielu lat jest poza top 5 producentów, więc nie jest żadnym głównym graczem na rynku. Epson to gigant, ale w dziedzinie projektorów i skanerów - tu rzeczywiście próżno szukać konkurenta, ale drukarki to już od dawna jest u nich temat niszowy.
            • avatar
              kazitut
              1
              Zdarzyło mi się :
              Zmoczyć wydruk z Atramenta ...
              Zmoczyć wydruk z Lasera ...

              Nie mam więcej pytań ...
              • avatar
                kabanosek
                1
                Powodzenia z drukowaniem kodów kreskowych. Eko terroryzm dalej swoje.
                • avatar
                  mrocznysedes
                  0
                  Z atramentówek może niech też się wycofią. Albo niech zaczną robić porządniejsze urządzenia. ;-)
                  • avatar
                    Aruman
                    -1
                    Bardzo dobra decyzja Epsona, tak trzymać. Od lat korzystam z drukarki i projektora Waszej firmy jestem zadowolony. A w przeciwieństwie do reszty mojego pokolenai '84 r. zwracam uwagę na ekologię i zrównoważony rozwój. Dobrze, że firma nie ogranicza się li tylko do suchych sloganów, ale bierze te wartości na poważnie.
                    • avatar
                      tumoris
                      -3
                      Gdyby całkowicie zaprzestali produkcji drukarek to nie byłoby żadnej straty.. Hahaha
                      • avatar
                        lkozierowski
                        0
                        O kaSę chodzi, a nie o energię xd
                        • avatar
                          Lexus404
                          0
                          Drukarki laserowe potrafia dzialac po 10 lat, gdzie atramentowe psuja sie czesto po 2-3 latach od kupienia.
                          • avatar
                            Kasuja Wpisy Automatem
                            0
                            w drukarce laserowej jest taki wałek światłoczuły który zawiera sporo Selenu - metal ziem rzadkich. Jest on konieczny, bo ma bardzo niską energię wybijającą elektrony, co pozwala w ogóle na wykonanie obrazu z ładunków elektrycznych za pomocą lasera. a potem do tego się przyczepia toner :)

                            rezygnacja z Selenu, bardzo dobry pomysł. Selen się przyda w innych działach technologicznych.
                            • avatar
                              Gruby_Ben2100
                              0
                              Nawet nie wiedziałem że mieli laserówki :D mam w pracy ecotanka i chodzi spoko, drukujemy ok. 300-400 stron miesięcznie faktury, listy przewozowe itd.