Bezpieczeństwo

ESET 2017 - najnowsze wersje oprogramowania do ochrony komputera

przeczytasz w 4 min.

ESET wprowadził do sprzedaży najnowszą serię - 2017 - swoich aplikacji do ochrony komputerów i urządzeń mobilnych dla Windows.

Na rynku debiutuje seria oprogramowania zabezpieczającego ESET 2017, czyli nowe wersje aplikacji NOD32 Antivirus, Internet Security oraz Smart Security Premium. Programy w wersjach testowych (32- i 64-bitowych) można już pobrać z polskiej strony ESET. Przeznaczone są dla użytkowników domowych i małych firm (do 4 stanowisk roboczych).

Jest „pakiet dla singli”, wersja z 3-licencjami i jest Smart Security Premium

W sprzedaży dostępne będą również tak zwane Security Pack, czyli zestawy aplikacji ESET dla komputera i urządzenia mobilnego. Będzie można kupić wariant dla pojedynczego użytkownika (to nowość) lub trzech osób (wariant dostępny wcześniej). Z perspektywy domowych użytkowników i kosztów jakie trzeba ponieść, najkorzystniejszy będzie ostatni pakiet.

ESET

Myśląc o maksymalizacji poziomu zabezpieczeń lepiej z kolei zwrócić uwagę na ESET Smart Security Premium, w którym znalazły się wszystkie nowości, w tym opcja tworzenia zaszyfrowanego wydzielonego dysku (folderu) oraz rozbudowany Menedżer haseł z funkcją przechowywania i synchronizacji danych on-line. Nowe narzędzie ochrony sieci domowej oraz ochrona kamery internetowej dostępne są także w tańszym ESET Internet Security. Ochrona przed złośliwymi skryptami i ransomware to składnik każdej aplikacji, także najtańszego NOD32 Antyvirus.

Oprogramowanie dostępne jest w wersjach na urządzenia z Windows, Mac OS X i Linux oraz na smartfony z Androidem. W przypadku wersji wielostanowiskowych możemy swobodnie przenosić licencje pomiędzy urządzeniami i korzystać z oprogramowania dopóki liczba urządzeń z uruchomionym oprogramowaniem ESET nie przekroczy liczby posiadanych licencji. Dotyczy to także wariantu dual-boot.

Warto też zwrócić uwagę, że ESET odchodzi od sprzedaży pakietu Smart Security. Dotychczasowi użytkownicy będą mogli z niego nadal korzystać i otrzymywać aktualizacje, ale nowych licencji już nie będzie. Zamiast Smart Security możemy teraz wybrać Internet Security (jako element pakietów Security Pack). Alternatywą jest pakiet Smart Security Premium. Najlepiej wyposażony, ale też dużo droższy niż Internet Security, bo w cenie prawie 260 złotych. Dostępny jest tylko w wersji jednostanowiskowej.

Dlaczego ESET, zdaniem ESET

Aplikacje do ochrony komputerów przed zagrożeniami to dziś już konieczność i codzienność. Owszem pojawiają się głosy polemiki, czy rozsądnie postępujący człowiek musi stosować takie oprogramowanie, ale na pewno przeciętny domowy użytkownik i pracownik małej firmy nie powinien zastanawiać się choćby pięciu minut. Jednym z kilku najważniejszych twórców oprogramowania zabezpieczającego jest ESET (traktowany na Słowacji niemal jako dobro narodowe), który cieszy się popularnością również w Polsce.

W Krakowie mamy także duże laboratorium tej firmy, które zatrudnia ponad 100 osób, a w którym testowane są nowe rozwiązania. ESET zapewnia, że jest otwarty na uwagi i pomysły użytkowników, a także niezależnych programistów, którym czasami wpadają do głowy bardzo ciekawe pomysły.

Problemem przy tworzeniu coraz to nowych narzędzi wykrywających zagrożenia jest zapewnienie ich skuteczności, ale też precyzji. Mówiąc inaczej, chodzi o to by liczba detekcji, które są wynikiem nadwrażliwości aplikacji ESET (tzw. false positives) była jak najmniejsza. ESET zapewnia, że przykłada szczególną wagę, by tak właśnie było.

Nowości w każdej wersji oprogramowania ESET

Funkcją, którą ESET udostępnił w każdej wersji oprogramowania jest ochrona przed złośliwymi skryptami. Dotyczy to skryptów uruchamianych w środowisku Windows PowerShell, JavaScript i Java (w tym ostatnim przypadku już sama implementacja Javy zapewnia sporą dozę zabezpieczenia). Takie skrypty mogą zmieniać się bardzo dynamicznie i trudno utworzyć jednoznaczną ich sygnaturę, która pozwoliłaby wykrywać je za pomocą wcześniej dostępnych narzędzi.

Funkcją, która nie jest mocno sygnalizowana, a na którą też warto zwrócić uwagę, jest wbudowana ochrona przez Ransomware. Jest to element modułu HIPS, który do detekcji tych zagrożeń wykorzystuje analizę behawioralną.

Nowości w Internet Security i Smart Security Premium

Ciekawym rozwiązaniem, z perspektywy mniej technicznego użytkownika domowego jest połączona z nowym narzędziem ochrony sieci domowej, funkcja testowania routera.

Ta funkcja sprawdza od strony użytkownika, czy router nie ma słabych punktów. Może to być zbyt proste hasło - ESET nie zna oczywiście hasła, ale ma pewną bazę popularnych i fabrycznych haseł, która pozwala dokonać próby logowania. Inne zagrożenie to otwarte porty dla usług, które nie są w żadnym wypadku potrzebne do normalnego funkcjonowania komputera.

Test routera należy wykonywać wyłącznie na własnym urządzeniu (zwykle domowym). Uruchomienie takiego testu na routerze publicznym może zostać poczytane jako próba włamania się do sieci.

Samo narzędzie ochrony sieci domowej monitoruje jej stan i w przypadku gdy wykryte zostanie podłączenie nowego sprzętu sieciowego, natychmiast nas o tym powiadomi. Otrzymamy informację o typie urządzenia i sugerowanej na podstawie adresu MAC jego nazwie (model i producent).

Funkcja ochrony kamery internetowej kontroluje aktywność systemu związana z wykorzystaniem zasobów kamery. Narzędzie skierowane jest przede wszystkim do użytkowników laptopów, w których kamera jest wbudowana. W przypadku urządzeń podłączanych przez USB, kontrola jest trudniejsza, gdyż istnieje ryzyko, że urządzenie zgłosi się jako coś kompletnie innego.

Jeśli dane oprogramowanie spróbuje uzyskać dostęp do kamery, zostaniemy, podobnie jak w przypadku uczącego się firewalla, poinformowani o takiej aktywności. Dostępne są opcje blokady, zezwolenia na dostęp do kamery lub opcja utworzenia reguły dla danej aplikacji.

Nowości, które znajdziemy tylko w Smart Security Premium

Menedżer haseł, dostępny tylko w ESET Smart Security Premium, to narzędzie które powinno się spodobać nie tylko nowym użytkownikom, ale też posiadaczom zewnętrznych aplikacji do zarządzania hasłami. A to za sprawą funkcji importu ustawień z najpopularniejszych aplikacji menedżerów haseł (np. KeePass) oraz menedżerów zintegrowanych z przeglądarkami. Menedżer haseł ESET udostępnia także wtyczkę do przeglądarki, która ułatwia kontrolę procedur podawania danych autentyfikacyjnych.

Menedżer haseł, który przygotował ESET to narzędzie rozbudowane, w którym możemy przechowywać nie tylko zestawy danych typu login i hasło, ale również szersze zbiory informacji potrzebnych na przykład przy operacjach płatniczych. Wszystkie dane są szyfrowane algorytmem AES-256. Jest także opcja tworzenia reguł dla aplikacji innych niż przeglądarki.

Szyfrowanie to również element narzędzia ESET Security. Służy ono to tworzenia wydzielonej przestrzeni na dysku (dysku wirtualnego), który jest zaszyfrowany algorytmem AES-256. Dostęp do niej, jako wydzielonego folderu z przypisaną literą dysku, uzyskamy po wpisaniu hasła. ESET nie narzuca własnych ograniczeń co do rozmiaru takiej szyfrowanej przestrzeni oraz przechowywanych w niej plików.

Poza funkcją importu ustawień z narzędzi zewnętrznych, możemy także skorzystać z kreatora ESET, który wygeneruje dla nas hasło (podawane przez nas hasła są oceniane zgodnie ze standardowymi zasadami tworzenia haseł). Możemy określić jak często należy zmieniać hasło, a historia haseł pomoże uniknąć powtarzania tych już wcześniej stosowanych.

I za to wszystko zapłacimy…

Oprogramowanie ESET 2017 jest już do kupienia w następujących wersjach i cenach dla nowych użytkowników (ceny za roczną subskrypcję). Jak już wspomnieliśmy, brak tu już dostępnego w poprzednich latach pakietu Smart Security.

 • ESET NOD32 Antivirus 2017 (1 licencja): 105 zł (129,15 zł z VAT)
 • ESET Internet Security 2017 (1 licencja): 139 zł (170,97 zł z VAT)
 • ESET Smart Security Premium 2017 (1 licencja): 210 zł (258,30 zł z VAT)
 • ESET Security Pack 1+1 (1 licencja na komputer, 1 licencja mobilna): 145 zł (178,35 zł z VAT)
 • ESET Security Pack 3+3 (3 licencje na komputer, 3 licencje mobilne): 186 zł (228,78 zł z VAT).

Źródło: ESET

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  7
  kompa nie obciąża to najważniejsza zaleta ESETA
  • avatar
   mutissj
   0
   kompa nie obciąża to najważniejsza zaleta ESETA
   • avatar
    Koriolan
    -1
    Kolejni "miszczowie" marketingu.
    Nie ma kontynuacji najpopularniejszego pakietu Smart Security, czyli jego posiadacze ( a mam licencję na 3 komputery ważną jeszcze równo rok) nie otrzymają nowych funkcji. Po upływie terminu licencji mogą albo "zdegradować się do Internet Security albo zapłacić za jedną licencje "premium" tyle co za 3 Smart Security.
    • avatar
     darioz
     -9
     Na laptopie z którego korzystam do internetu mam Linuxa Lubuntu i nie potrzebuję żadnego, antywirusa czy nawet defragmentatora dysków bo takie programy są nie potrzebne!
     Linux w przeciwieństwie do Windowsa po prostu działa i nie trzeba martwić się pierdołami jak defragmentacja dysku, bo systemy linuxowe same dbają oto aby fragmentacja nie występowała. To samo z antywirusami. Trzeba się naprawdę napocić aby zarazić kompa, bo trzeba było by dać uprawnienia Roota takiemu wirusowi!
     Jak by były jeszcze gry na linuxa to i ze stacjonarki by windows wyleciał, ale na szczęście nie gram się codziennie a jak gram, to komp jest zwykle odcięty od internetu i wystarczy darmowe MSE.
     Instalujcie linuxa i nie będziecie się musileli przejmować żadnymi wirusami!!!
     • avatar
      Kenjiro
      0
      Eset - dobry antiwirus, chociaż nie bardzo dobry, w testach najczęściej zaraz za podium.
      Czego dobrego nie można powiedzieć o module AV, to tyle samo złego można o module firewalla. Gorszego i bardziej problematycznego można ze świecą szukać. Począwszy od problemów z różnymi VPNami, a skończywszy na blokowaniu połowy usług systemowych ot tak, bez powodu i okresowych bluescreenach.
      A nawet gdyby pominąć wady techniczne, to tenże firewall jest zbyt skomplikowany dla przeciętnego Kowalskiego, a dla zaawansowanego użytkownika jest zbyt prosty i ubogi, czyli w efekcie dla nikogo.
      Comodo Firewall jest przy nim mistrzem rozbudowania, a "sąsiedzki" od Avasta z kolei wskazuje, jak wygląda wersja uproszczona...
      • avatar
       freeman94
       0
       Ja tam Kacpra używam już od dobrych paru lat, dla mnie niezawodny.