Bezpieczeństwo

Kilka drobnych zaniedbań, które mogą zagrozić Twojemu cyfrowemu bezpieczeństwu

przeczytasz w 2 min.

O nasze bezpieczeństwo w sieci trzeba dbać i wystrzegać się drobnych pomyłek. Oto lista kilku zaniedbać, które mogą okazać się fatalne w skutkach.

Bezpieczeństwo w sieci

Często wydaje nam się, że dbamy o nasze cyfrowe bezpieczeństwo i zachowujemy należytą kontrolę nad naszymi poczynaniami. Często też jesteśmy w błędzie. Według raportu firmy ESET, dotyczącego najczęściej występujących zagrożeń w kwietniu bieżącego roku, wcale nie jesteśmy tak bezpieczni, jak uważamy. Eksperci z ESET wymienili kilka zaniedbań lub grzeszków, które mogą zagrozić naszemu cyfrowemu bezpieczeństwu.

Przede wszystkim, zbyt dużym zaufaniem darzymy linki w serwisach społecznościowych. Zarówno linki udostępniane nam przez znajomych, jak i te upubliczniane przez różne aplikacje, często pod chwytliwymi tytułami, mogą wyciągnąć od nas istotne informacje. Tego typu linki często występują pod chwytliwymi nazwami, które mają nas zainteresować, a później przejąć informacje o naszym koncie lub zapisać nas do płatnego serwisu SMS.

Małym zaniedbaniem, wynikającym głównie z wygody, do której dążymy jako urzędnicy, jest posługiwanie się wszędzie, na wszystkich serwisach, tym samym hasłem. Wygoda jest zrozumiała, ale wystarczy, że ktoś uzyska dostęp do jednego z naszych haseł, a będzie mógł kontrolować wszystkie serwisy do których się logujemy, w tym i serwisy transakcyjne. Niektórzy używają również menedżerów haseł, które choć nie idealne, spisują się lepiej niż metoda zapisywania haseł na żółtych karteczkach.

Według ESET warto także aktualizować oprogramowanie, gdyż jego stare wersje mogą być podatne na niektóre typy ataków. To właśnie luka w starszych wersjach Abode Flash była wykorzystywana przez program Casper, który dostarczał cyberprzestępcom informacji o zainfekowanych maszynach nieostrożnych użytkowników. Warto zatem aktualizować swoje oprogramowanie oraz korzystać z automatycznych aktualizacji.

Kolejnym grzechem zaniedbania jest pobieranie aplikacji z nieznanych źródeł lub korzystanie z programów pobierających pliki, które często starają się nam dorzucić coś od siebie, co niepostrzeżenie zainstaluje się na naszym dysku.

Pamiętajmy również, by nie udostępniać, nie przesyłać i nie pobierać poufnych, ważnych informacji za pośrednictwem niezabezpieczonych lub publicznych sieci Wi-Fi. Takie sieci są wręcz zaproszeniem dla hakerów, którzy mogą podejrzeć sobie naszą aktywność w internecie.

Wielu zagrożeń krążących w sieci czasem nie da się uniknąć, ale warto pamiętać, by minimalizować ryzyko związane z aktywnością w internecie. Przede wszystkim, unikajmy pozornie drobnych zaniedbań oraz nie ułatwiajmy złośliwemu oprogramowaniu i hakerom życia.

Źródło: DAGMA

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lonnger
  15
  Beznadziejna ankieta:) Jak spełniam wszystkie warunki to co mam zaznaczyć?:)
  • avatar
   czerwonyznajomy
   8
   Nie widzę nic złego w używaniu podobnych haseł, w przypadku mało ważnych kont, których strata nie byłaby czymś istotnym, a jedynie kwestią założenia nowego.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    ,Nowy serwis aukcyjny na którym można kupić np. laptopa za 15 złotych :
    http://xli.pl/aukcje
    Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa :)
    Ja wylicytowałem monitor a kupiłem kredytów za 25 złotych :)