Ciekawostki

800 Gb/s! Do takiej prędkości przyspieszy Ethernet - w standardzie 800GBASE-R

przeczytasz w 2 min.

Szalona prędkość przesyłu danych w sieci Ethernet na poziomie 800 Gb/s staje się możliwa dzięki nowemu standardowi 800GBASE-R. Jego specyfikacja została oficjalnie zatwierdzona przez Ethernet Technology Consortium.

Superszybki Ethernet 800 Gb/s. Specyfikacja została zatwierdzona

Chmura, streaming i szeroko rozumiana komunikacja online – popularność wszystkich tych rozwiązań rośnie, a wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na jak najszybszy transfer danych. Prędkość na poziomie 800 Gb/s brzmi w tym kontekście lepiej niż dobrze, a najlepsze jest to, że staje się realna, dzięki nowemu standardowi 800GBASE-R zapowiedzianemu przez Ethernet Technology Consortium (ETC) na początku kwietnia. 

Choć prędkość robi olbrzymie wrażenie i standard może wydawać się rewolucyjny, ETC wcale nie wymyśliło koła na nowo. Zamiast tego oparło nowy standard na rdzeniu technologii 400GbE (IEEE 802.3bs), wykorzystując tę samą logikę. Wprowadzono jednak oczywiście także pewne modyfikacje, dzięki którym możliwe staje się rozdzielenie danych na osiem fizycznych ścieżek o przepustowości 106 Gb/s każda. Zaktualizowano również MAC i PCS.

Ethernet 800GBASE-R

Oprócz przyspieszenia prac, wykorzystanie istniejącej logiki powoduje również znaczące obniżenie kosztów wdrożenia nowego standardu. Taki zresztą był jeden z celów Ethernet Technology Consortium, w którego skład wchodzą takie firmy jak Broadcom, Cisco, Dell, Google czy Microsoft. Nie oznacza to jednak oczywiście, że nowa technologia będzie tania – wystarczy spojrzeć na cenę 16-portowego przełącznika Cisco Nexus 400GbE – przekracza 11 tysięcy amerykańskich dolarów. 

Kiedy skorzystamy ze standardu Ethernet 800GBASE-R? 

Oczywiście standard 800GBASE-R nie powstał z myślą o komputerach w naszych domach. Nie spodziewajcie się go też w budynkach swoich firm. Chyba, że pracujecie w centrach danych – bo to właśnie w nich tak szybki Ethernet znajdzie swoje zastosowanie. Kiedy? Dokładny termin trudno jest podać, ale to najbliższa przyszłość. 

W „data centers” zapotrzebowanie na szybki przesył danych rośnie niezwykle dynamicznie. Wszak nie tylko nas, internautów jest coraz więcej, ale też coraz większe są nasze wymagania. Chcemy mieć wszystko w chmurze albo w formie cyfrowych usług na życzenie i oczywiście w jak najwyższej jakości. Nic w tym złego, a dzięki temu nowemu standardowi 800 GbE staje się jak najbardziej realne.

serwer

W firmach tymczasem powoli standardem staje się Ethernet 10GbE, w domach zaś w zupełności wystarczające jest przewodowe połączenie o prędkości 1 Gb/s. Sprawdź, jak szybki jest twój Internet

Źródło: Ethernet Technology Consortium, Hexus, AnandTech, Tom’s Hardware

Czytaj dalej o podobnych technologiach: 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  10
  "Chcemy mieć wszystko w chmurze albo w formie cyfrowych usług na życzenie i oczywiście w jak najwyższej jakości."
  Nie, nie chcemy, tylko usługodawcy wciskają nam je na siłę. W ten sposób zapewniają sobie stały regularny dopływ gotówki. Klienci mają coraz mniejszą możliwość wyboru alternatywnej wersji. Dlatego coraz częściej decydują się na "rozwiązania chmurowe".
  Wiec nie robią tego dla klientów, tylko dla siebie. Jednocześnie obarczając kosztami wdrożenia właśnie swoich pozbawionych alternatywy klientów.
  • avatar
   belliash
   4
   Szkoda ze autor nie napisal, ze predkosc taka bedzie mozna uzyskac na swiatlowodzie wielomodowym, bo jednak wiekszosc czytelnikow Ethernet utozsamia ze skretka...
   • avatar
    Gatts-25
    1
    Już w tym roku w najlepszych płytach głównych do mainstream powinni dawać 25Gbps karty sieciowe a routery z jednym WAN i LAN o tej przepustowości 25Gbps też powinny się pojawiać ale niestety nie ma.Kupuj teraz nowy router , który od razu będzie zacofany.Dlatego sam siedzę na kompie jeszcze z przed 7 lat i czekam.Jak bliscy mają potrzeby ale i dalsza rodzina to wybieram 2.5Gbps chociaż.Za 5 lat inaczej będziemy patrzyli na łącza 10Gbps a dzisiaj nawet Asus nie daje WAN i LAN o takie przepustowości.
    Tylko Buffalo ma swój model ale trudno o jego testy na rodzimym rynku a nie z pismem sylabowym.
    • avatar
     xxx.514
     0
     A teraz czekać na skamlenie "aktywistów" chcących zablokować to usprawnienie, tak jak próbują z 5G.
     • avatar
      pawluto
      0
      Taaaaa...A potem znowu przyjdzie pandemia i portale video zmniejszą bitrate bo nie wyrabiają...