
Zamiast rozwijać Siri samemu, Apple rozważa wykupienie gotowej technologii od firmy zewnętrznej. Co to może oznaczać dla Polaków?
Podczas premiery ubiegłorocznego systemu iOS 18 Apple zapowiedział nową, inteligentniejszą wersję Siri, która byłaby w stanie wykonywać bardziej złożone polecenia, w tym takie związane z zawartością ekranu. Choć miała to być jedna ze sztandarowych funkcji iPhone'a 16, gigant przesunął jej planowany debiut na rok 2026, co argumentowano tym, że rozwiązanie aktualnie nie spełnia kryteriów jakościowych Apple'a.
Z myślą o nowej wersji asystenta głosowego producent rozwija autorski model językowy, nazywany wewnętrznie Siri LLM. Równolegle firma ma jednak szukać alternatyw.
Siri + Claude = nowa Siri?
Jak donosi Bloomberg, Apple prowadzi rozmowy z firmami OpenAI (ChatGPT) oraz Anthropic (Claude) na temat wykorzystania ich modeli językowych do zasilenia przyszłej wersji Siri.
Ekipa Tima Cooka chce ponoć, by potencjalny partner przygotował specjalną wersję modelu, która mogłaby działać na infrastrukturze chmurowej Apple'a, a nie serwerach dostawcy. Wewnętrzne testy miały wykazać, że technologia Anthropic sprawdza się w tej roli najlepiej.
Bloomberg podkreśla jednak, że żadne wiążące decyzje jeszcze nie zapadły, a Apple po prostu rozważa różne opcje, równolegle rozwijając Siri LLM. Ze wcześniejszych doniesień wynika, że gigant zastanawia się także nad zakupem odpowiadarki AI Perplexity.
Warto odnotować, że Siri już teraz jest delikatnie zintegrowana z technologią OpenAI. Wirtualny asystent sugeruje odesłanie do ChataGPT pytań, na które nie jest w stanie odpowiedzieć sam.
Siri po polsku coraz bliżej? Niekoniecznie
Modele OpenAI i Anthropic od lat obsługują język polski, dlatego informacja o ewentualnej współpracy została przez wiele osób odebrana jako szansa na spolszczoną Siri. Wirtualny asystent Apple'a został zintegrowany z systemem iOS w 2011 roku, a wciąż nie rozumie naszego języka.
Warto jednak odnotować, że samo użycie modelu obsługującego język polski nie gwarantuje wsparcia dla naszego języka przez finalną usługę. Wciąż wymagałoby to prac optymalizacyjnych, do czego w przypadku polszczyzny Apple się dotychczas nie kwapił. Dość wspomnieć o funkcji Visual Intelligence, która zasilana jest przez technologie rozpoznawania obrazu Google’a i OpenAI, a w polskiej wersji systemu funkcja w ogóle nie jest dostępna.
Choć zatem użycie modelu Anthropic lub OpenAI ułatwiłoby opracowanie polskiej wersji Siri, nie ma pewności, czy w najbliższym czasie Apple w ogóle będzie miał taki zamiar.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!