Systemy operacyjne

Polski i darmowy Linux do firmy

przeczytasz w 1 min.

EuroLinux to polska i przede wszystkim darmowa alternatywa dla RHEL-a, a także dla CentOS-a, którego wsparcie wygasa wraz z końcem tego roku. To fakt od wersji 8.3.

EuroLinux jako darmowy Linux do firmy

Pełna wersja EuroLinux jest wprawdzie płatna – dzięki subskrypcji zyskujesz bezpośrednie wsparcie techniczne, dostęp do plików errat oraz dostęp do dodatkowych pakietów pośrednich. Nie musisz jednak płacić za tę dystrybucję, bo w wersji 8.3 wprowadzona została edycja darmowa, w modelu Open Core. To wciąż w pełni funkcjonalny system z modułami takimi jak Load Balancing, High Availability i Resilient Storage oraz regularnymi aktualizacjami. 

W EuroLinuksie można dostrzec alternatywę dla dystrybucji Red Hat Enterprise Linux. Nie tylko ze względu na optymalizację pod kątem właśnie tych biznesowych użytkowników, ale także z powodu zgodności 1:1 jego pakietów RPM z wydaniami RHEL. – „EuroLinux stał się pierwszą dystrybucją, której udało się zrealizować ten cel. Wymagało to opracowania i wdrożenia systemu budowania pozwalającego na lokalną i powtarzalną kompilację pakietów” – zachwala spółka z Krakowa. 

EuroLinux 8.3 – Open Core i open source

Wersja 8.3 to także możliwość samodzielnego kompilowania systemu z plików źródłowych w infrastrukturze użytkownika. Wybierając EuroLinux – jak zachwala producent – możesz liczyć również na wsparcie kilku wersji wstecz oraz na funkcjonalne rozwiązania open source (takie jak serwer aplikacji Java EuroAP, platforma pamięci masowej EuroStorage czy platforma do zarządzania chmurą hybrydową EuroIQ). Więcej na jego temat przeczytasz na oficjalnej stronie

Źródło: EuroLinux

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  W tytule pisze że jest darmowy, a na oficjalnej stronie jest cennik i nie można pobrać wersji Open Core. Jedno wyklucza drugie. Wiec wypadało by podać link do pobrania wersji Open Core
  https://fbi.cdn.euro-linux.com/isos/
  Lub zmienić odnośnik na końcu artykułu by wskazywał tą stronę
  https://pl.euro-linux.com/blog/eurolinux-8-3-dostepny-publicznie/
  • avatar
   bIeblebleble
   0
   A pójdzie na tym Photoshop?
   • avatar
    Kenjiro
    0
    Ponieważ i tak CentOS (ani RHEL i podobne) nie wspierają aktualizacji między wersjami głównymi (7->8 lub 8->9 jak będzie), a niestety ryzyko niepowodzenia (uceglenia serwera) przy aktualizacji metodami "domowymi" jest spore, to lepiej poświęcić czas zamiast na migrację, to na instalację Debiana, przy którym można zapomnieć o problemach z aktualizacjami.

    Jedynym wyjątkiem, kiedy można rozważać dystrybucje RHEL-podobne, to stosowanie niektórych mniej popularnych urządzeń, np. kontrolerów RAID, dla których może nie być dedykowanych sterowników (binarnych) do Debiana, a wbudowane mogą nie działać w pełni poprawnie (lub w ograniczonym zakresie).

    W przypadku wynajmu serwerów dedykowanych Debian jest najlepszym wyborem.
    • avatar
     axelbest
     -2
     Jak polski... to ja podziękuję.
     • avatar
      piomiq
      0
      "alternatywa dla RHEL-a"
      no ciekawy jestem czy dają taki sam poziom wsparcia jak Red Hat. Trochę powątpiewam.

      "... zgodności 1:1 jego pakietów RPM z wydaniami RHEL"
      Znaczy sklonowali sobie RH, podobnie jak CentOS.
      Zapewne powycinali wszystkie znaki handlowe i odnośniki do RH. Dodając wsparcie techniczne. Nie wiemy tylko na jakim poziomie.

      Tak czy inaczej fajnie, że coś takiego się pojawiło. Twórcy bazują na solidnej podstawie, także tu można ich pochwalić.
      • avatar
       europalety
       0
       Tylko po co płacić za coś co można mieć za darmo: Rocky Linux. Poziom wsparcie też jest taki sam czyli żaden.

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login